Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W sobotę pogrzeb Olgi Krzyżanowskiej - lekarki, opozycjonistki, wicemarszałek Sejmu RP

Nabożeństwo żałobne odbędzie się w sobotę, 30 czerwca 2018 r., o godz. 10, w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku przy ul. Świętojańskiej 72. Kondukt pogrzebowy wyruszy o godz. 12 sprzed bramy głównej Cmentarza Srebrzysko.

W sobotę pogrzeb Olgi Krzyżanowskiej - lekarki, opozycjonistki, wicemarszałek Sejmu RP
A
A
data publikacji: 29 czerwca 2018 r.
Olga Krzyżanowska
Olga Krzyżanowska
Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział m.in. były Prezydent RP Bronisław Komorowski, były Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, była Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz i Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Swój udział zapowiedzieli również przedstawiciele środowisk kombatanckich, wojskowych oraz harcerze. O oprawę muzyczną obu uroczystości zadba Cappella Gedanensis.

Zmarła Olga Krzyżanowska - zasłużona gdańszczanka. Przeczytaj ostatni wywiad

Olga Krzyżanowska zmarła 22 czerwca, w wieku 88 lat, w swoim domu na Wzgórzu Mickiewicza.

Była córką podpułkownika Aleksandra Krzyżanowskiego - „Generała Wilka”, dowódcy Okręgu Wileńsko-Nowogródzkiego Armii Krajowej i Janiny de domo Łopińskiej - kapitana Armii Krajowej, komendantki powstańczego szpitala.
W okresie II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów. W 1952 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. Pracowała w szpitalu powiatowym w Pucku, w szpitalu wojewódzkim, w szpitalu klinicznym Akademii Medycznej i w Wojewódzkiej Poradni Medycyny Przemysłowej w Gdańsku. W 1980 r. wstąpiła do „Solidarności”, gdzie zasiadała w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia.
W latach 1989 - 2001 sprawowała mandat posłanki na Sejm z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Była wicemarszałkiem Sejmu, przewodniczyła Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich i Komisji Etyki Poselskiej, pełniła też funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 1990–1993 reprezentowała Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. W 2001 r. z ramienia komitetu Blok Senat 2001 została wybrana na senatora V kadencji z okręgu gdańskiego.
Długoletnia przewodnicząca Rady Fundacji Filmowej Armii Krajowej. Była członkinią rady Fundacji im. Stefana Batorego, rady programowej Kongresu Kobiet, a od 2011 r. „ministrem zdrowia” w gabinecie cieni Kongresu Kobiet. Laureatka Medalu Księcia Mściwoja II, przyznawanego przez miasto Gdańsk.

Była członkinią komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i 2015 roku. Była także członkinią Komitetu Honorowego Obchodów 100-lecia Niepodległości miasta Gdańska.

Olga Krzyżanowska odznaczona była m.in. Krzyżem Walecznych, odznaczeniem Za Zasługi dla Praw Człowieka przyznawanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Była żoną Jerzego Krzyżanowskiego, byłego dyrektora Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, wieloletniego radnego miasta Gdańska.

-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl