Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W sobotę pod Neptunem radość z Tuska i Europy - prezydent Gdańska apeluje

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska zachęca do zamanifestowania w sobotę radości z ponownego wyboru Donalda Tuska na prezydenta Rady Europejskiej i poparcia dla jedności Polski z Unią Europejską.

W sobotę pod Neptunem radość z Tuska i Europy - prezydent Gdańska apeluje
A
A
data publikacji: 10 marca 2017 r.

Prezydent Paweł Adamowicz apeluje o zamanifestowanie jedności Polaków z Unią Europejską
Prezydent Paweł Adamowicz apeluje o zamanifestowanie jedności Polaków z Unią Europejską
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Manifestacja ma się odbyć na Długim Targu, pod fontanną Neptuna, w sobotę od godz. 12 do 14.

“Zamanifestujmy jedność z Europą i poparcie dla Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Miejsce Polski jest w Europie! Spotkajmy się w samo południe pod Dworem Artusa. Weźcie polskie i europejskie flagi” - apeluje prezydent Gdańska.

- Chcemy zamanifestować to, że Gdańsk, Pomorze są i chcą być w Europie. My, samorządowcy, jak mało kto w Polsce wiemy, jaka jest wartość bycia w Unii Europejskiej, jakie są tego pozytywne strony – mówił w piątek, podczas krótkiego briefingu, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Ostatnia hucpa ze strony rządu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Donalda Tuska była przysłowiowym gwoździem do trumny, do marginalizacji pozycji Polski w UE. Czy możemy być traktowani poważnie, jeżeli rząd PiSowski nie popiera swojego obywatela na przedłużenie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej [...] My gdańszczanie, pomorzanie, chcemy w sobotę zamanifestować swoją jedność z Europą. Chcemy pobudzić nas, Polki i Polaków, do większej proeuropejskiej aktywności. Musimy wywrzeć ogromną presję na rząd polski, by zwrócił oczy ku Europie, by nie odwracał się do niej plecami.  

Uczestnicy manifestacji powinni wziąć też parasole i ciepłe ubrania, najlepiej przeciwdeszczowe, bowiem na sobotę w Gdańsku zapowiadana jest deszczowa pogoda, przy temperaturze 3-4 st. C.

W czwartek, 9 marca 2017 r., Donald Tusk powtórnie został wybrany na prezydenta Rady Europejskiej. Będzie pełnił tę funkcję przez kolejne 2,5 roku. Jego kandydaturę poparło solidarnie 27 państw UE, przeciwna była jedynie reprezentująca rząd w Warszawie premier Beata Szydło.

Donald Tusk urodził się i wychował w Gdańsku. Tutaj skończył szkoły, studia, a także założył rodzinę i zbudował polityczną karierę. Jest mieszkańcem Sopotu.

Czwartek, 9 marca 2017 r., Plac Przyjaciół Sopotu - radość z ponownego wyboru Donalda Tuska na prezydenta Rady Europejskiej
Czwartek, 9 marca 2017 r., Plac Przyjaciół Sopotu - radość z ponownego wyboru Donalda Tuska na prezydenta Rady Europejskiej
Jerzy Bartkowski / KFP

Radość na wieści z Brukseli spontanicznie zamanifestowali w Sopocie w czwartek wieczorem sympatycy KOD. Po godzinie 19. na Placu Przyjaciół Sopotu bawiło się ponad 200 osób. Wśród nich byli Bogdan Borusewicz, Jan Kozłowski i Jacek Karnowski. Uczestnicy fety tańczyli, śpiewali, machali polskimi i unijnymi flagami, a także skandowali „Tu jest Europa!”. Niektórzy wznieśli toast szampanem. - Idzie wiosna. Rośnie nadzieja, że będzie lepiej - mówili.

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl