• Start
  • Wiadomości
  • W sobotę Międzynarodowy Dzień Teatru. Spektakle online gdańskich teatrów

W sobotę Międzynarodowy Dzień Teatru. Spektakle online gdańskich teatrów

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony na całym świecie 27 marca, w Gdańsku upłynie pod znakiem pożegnania jednej z najważniejszych postaci dla teatru na Pomorzu: śp. profesora Jerzego Limona. Na www.gdansk.pl i YouTube odbędzie się transmisja mszy pożegnalnej dyrektora i twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Będzie też można zobaczyć spektakle online - propozycje przygotowały Teatr w Blokowisku i Teatr Miniatura.
26.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Profesor Jerzy Limon (1950-2021) był między innymi cenionym naukowcem, anglistą i literaturoznawcą, wybitnym znawcą i miłośnikiem twórczości Szekspira. Do jego najważniejszych dokonań należy powołanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
Profesor Jerzy Limon (1950-2021) był między innymi cenionym naukowcem, anglistą i literaturoznawcą, wybitnym znawcą i miłośnikiem twórczości Szekspira. Do jego najważniejszych dokonań należy powołanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


W sobotę, 27 marca, powinniśmy hucznie świętować Międzynarodowy Dzień Teatru - co roku na całym świecie, a co za tym idzie także w Polsce i w Trójmieście, to wydarzenie celebrowane jest pokazami spektakli, performansami, wystawami i spotkaniami z reżyserami oraz aktorami i twórcami teatru. W tym roku te plany globalnie pokrzyżowała pandemia, wymuszająca między innymi zamknięcie instytucji kultury w kraju. Gdańsk tego dnia opłakuje także wybitną postać dla świata teatru - pomysłodawcę, twórcę i dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Festiwalu Szekspirowskiego, profesora Jerzego Limona. Międzynarodowy Dzień Teatru będzie jemu poświęcony - w sobotę, 27 marca, o godzinie 11:00, w Kościele Św. Jana w Gdańsku odbędzie się ostatnie pożegnanie. Msza święta będzie transmitowana na Youtubie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz na www.gdansk.pl. Wystąpi chór oraz orkiestra Capelli Gedanensis, z solistką Magdaleną Gruszczyńską. Fragmenty Pisma Świętego przeczytają aktorzy Danuta Stenka i Krzysztof Gordon.

 

Bajkę „”Siedmiu krasnoludków„ zobaczymy w weekend towarzyszący Międzynarodowemu Dniu Teatru na VOD Teatru Miniatury
Bajkę „”Siedmiu krasnoludków„ zobaczymy w weekend towarzyszący Międzynarodowemu Dniu Teatru na VOD Teatru Miniatury
fot. Piotr Pędziszewski


Skromne świętowanie Międzynarodowego Dnia Teatru w internecie przygotował też Miejski Teatr Miniatura - począwszy od piątku, 26 marca, od godziny 17:00, do niedzieli, 28 marca. Na platformie VOD, widzowie od 5. roku życia mogą oglądać bajkę „Siedmiu krasnoludków” w reżyserii Michała Derlatki. To współczesna interpretacja Agnieszki Kochanowskiej baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach braci Grimm - opowieść o zwodniczej naturze luster, ale przede wszystkim o tym, że warto walczyć o to, co jest dla nas ważne, najlepiej z grupą przyjaciół. Bo kiedy w Bajce źle się dzieje, Króla nigdzie nie ma, a Królowa wprowadza zmiany, które mieszkańcom bardzo się nie podobają; kiedy drogi w lesie mają zostać wyasfaltowane, a ścieżki pokryte chodnikiem, tylko działanie w grupie może przynieść efekt. Wiedzą o tym krasnoludki, które postanawiają coś z tymi niechcianymi zmianami zrobić. Czy im się to uda?

Scenografię do spektaklu, wykorzystującą różnorodne formy lalkowe, przygotował Michał Dracz - scenograf, grafik i twórca multimedialny, który w Miniaturze pracował też między innymi przy spektaklu „Fahrenheit” i „Akademii Pana Kleksa”. Za muzykę odpowiada Joanna Sówka-Sowińska, z udziałem Maurycego Kiebzaka-Górskiego i Wojciecha Brożka. Występują: Jolanta Darewicz, Jakub Ehrlich, Edyta Janusz-Ehrlich, Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Wioleta Karpowicz, Piotr Kłudka, Hanna Miśkiewicz, Jadwiga Sankowska, Wojciech Stachura, Joanna Tomasik, Jakub Zalewski, Andrzej Żak i Magdalena Żulińska.

Bilety: 10 zł, dostępne na platformie interticket.pl. Można je wykupić przez cały weekend - od godziny 17:00 26 marca do godziny 24:00 28 marca.

 

„”KSIĘŻYC'owe opowieści” Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi z Łodzi umilą niedzielę małym i dużym widzom
„KSIĘŻYC'owe opowieści” Wędrownego Teatru Lalek „Małe Mi” z Łodzi umilą niedzielę małym i dużym widzom
mat. YouTube OKSiBP Cieplewo


W niedzielę, 28 marca, także działający w gdańskiej Plamie Teatr w Blokowisku zaprasza na przedstawienie online „KSIĘŻYC’owe OPOWIEŚCI” Wędrownego Teatru „Małe Mi” z Łodzi. Będzie to ciekawe spotkanie z bajkami z różnych stron świata, podczas którego dwie lalkarki - Sława Tarkowska i Małgorzata Przędzak - opowiedzą pięć pięknych historii filozoficznych, zaczerpniętych z różnych kultur. Przewodnikiem po tych opowieściach będzie Księżyc, który w różnych stronach świata różnie się nazywa - Luna, Selene, Sahar, Moon, czy Czandryma.

- Widzowie na czas spektaklu zamienią się w Kosmicznych Podróżników. Razem ze starym Księżycem wybiorą się w podróż pełną przygód - zapraszają twórcy. - Będzie bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu. Każda zilustrowana przepiękną scenografią i lalkami autorstwa Katarzyny Samosiej, zadaje uniwersalne pytania i jednocześnie w mądry, zabawny, ciepły, przystępny dla najmłodszych widzów sposób odpowiada na nie.

Wydarzenie jest bezpłatne, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych - słowem wszystkich, którzy chcą dać się porwać do świata baśni z całego świata. Transmisja online rozpocznie się o godzinie 17:00, na Facebooku Plamy oraz na kanale YouTube.

TV

To przedszkole jest wzorem