Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W sobotę były tańce w Gdańsku, w poniedziałek - podróż do papieża, do Krakowa

Festiwal Młodych na Placu Zebrań Ludowych był ostatnim punktem sobotnich centalnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży w diecezji gdańskiej. 23 lipca 2016 r. pielgrzymi ze wszystkich stron świata bawili się na koncertach zespołów K12 i Kanaan i relaksowali na trawie. W poniedziałek - kierunek Kraków!

W sobotę były tańce w Gdańsku, w poniedziałek - podróż do papieża, do Krakowa
A
A
data publikacji: 23 lipca 2016 r.

W festiwalu udział wzięła także bardzo młoda młodzież
W festiwalu udział wzięła także bardzo młoda młodzież
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Hallelujah! Praise the Lord - nawoływał ze sceny wokalista zespołu 12K do zgromadzonych na Placu Zebrań Ludowych pielgrzymów.

Wielu usłyszało jego wezwanie, śpiewało i tańczyło z młodymi trójmiejskimi muzykami. Grupa chłopaków z Włoch grała w piłkę, inni posilali się po pełnym wrażeń dniu w Gdańsku lub drzemali na trawie.

- Zorganizowaliśmy ten festiwal, żeby pokazać że katolicy nie siedzą tylko w kościelnych ławach, że potrafią się bawić - mówi Marta Skórowska, koordynatorka ds. organizacji ŚDM z parafii św. Brata Alberta na Przymorzu. - Chcieliśmy też zebrać w jednym miejscu i w swobodnej atmosferze wszystkich naszych diecezjalnych gości. Jutro znów będziemy spędzać czas w parafiach, w poniedziałek wszyscy rozjadą się do Krakowa. Impreza to dobra okazja do integracji.

Parafia Marty Skórowskiej gościła 133 osoby z francuskiej Martyniki (plus 23 z Francji “właściwej”) i 23 z Włoch. Nocowali u 90 rodzin z Przymorza.

- Parafianie byli bardzo chętni, żeby przyjąć gości, ale ponieważ duży odsetek wiernych to osoby starsze, wielu obawiało się czy poradzą sobie w kontaktach z pielgrzymami - opowiada Marta Skórowska. - W końcu wszystko się ułożyło, zapewniliśmy wsparcie młodych parafian, do wielu osób na czas gościny sprowadziły się wnuki, żeby pomóc dziadkom w kontaktach z gośćmi.

W niedzielę w kościele na Przymorzu pielgrzymi uczestniczyli we wspólnej mszy świętej z parafianami. Zorganizowano również otwarty festyn rodzinny.

Podczas festiwalu objawili się piłkarze
Podczas festiwalu objawili się piłkarze
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Żadnych problemów w kontaktach z Polakami nie mieli młodzi Amerykanie, którzy przyjechali do Trójmiasta z kilku parafii katolickich z diecezji Wisconsin. Przylecieli 48.osobową grupą, większość nocowała w Sopocie i - jak mówią - mieli tam lepsze warunki niż w rodzinnych domach.

- U was prawie wszyscy mówią po angielsku i są bardzo pomocni - dodają amerykańskie nastolatki. - Co robiliśmy? Głównie selfie w różnych miejscach, na przykład na starówce w Gdańsku, na Monte Cassino w Sopocie, w Europejskim Centrum Solidarności, na plaży.

Poznali mnóstwo osób z różnych stron świata. Na dowód jeden z chłopaków pokazuje flagę amerykańską z dziesiątkami podpisów innych pielgrzymów. Zamierza je zbierać także w Krakowie.

Dlaczego przyjechali na ŚDM? - Możliwość zobaczenia papieża to tylko jeden z powodów. To niepowtarzalne wydarzenie, być może będzie to jedyna w życiu okazja by spędzić czas w tak ogromnym i zróżnicowanym gronie ludzi wyznających tą samą wiarę - odpowiadają.

- Wszyscy wierzymy w tego samego Boga, ale w każdej kulturze celebrujemy naszą religię w trochę inny sposób i to jest bardzo ciekawe.

Jak informują Amerykanie, w stanie Wisconsin jest około 20 proc. katolików.

- Ale wielu z nich to wierni “bożonarodzeniowi” i “wielkanocni” - zastrzegają. - My chodzimy do kościoła w każdą niedzielę.

Młodzi katolicy z Wisconsin z opiekunami
Młodzi katolicy z Wisconsin z opiekunami
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

czytaj także:

Abp Sławoj Leszek Głodź do młodych pielgrzymów: Nie ma wolności bez solidarności

Roztańczeni pielgrzymi ŚDM podczas Litanii Narodów

Gdańszczanie szeroko otwierają drzwi dla 1500 pielgrzymów

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora