PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W piątek - Dzień Zimowego Dojazdu do Pracy na Rowerze. Gdańska drużyna zaprasza

W piątek - Dzień Zimowego Dojazdu do Pracy na Rowerze. Gdańska drużyna zaprasza
Od 13 lat w drugi piątek lutego (w tym roku przypada 12 dnia miesiąca) obchodzony jest globalny “Winter bike to work day”. Drużyna Gdańska uczestniczy w nim trzeci rok z rzędu, w wydarzeniu udział biorą zespoły z ok. 300 miast z całego świata. Aby dołączyć, wystarczy zarejestrować się na stronie przedsięwzięcia i wypełnić zobowiązanie w terenie. Gdańska ekipa szykuje wydarzenia towarzyszące.
Rowerzyści na Długim Targu, 16 stycznia 2021
Rowerzyści na Długim Targu, 16 stycznia 2021
fot. Paweł Marcinko / KFP

 

“W piątek, 12 lutego, świętuj bycie na dworze. To dzień zimowego kręcenia pętli na rowerze, 9 doroczny międzynarodowy Dzień Zimowego Dojazdu do Pracy na Rowerze, edycja pandemiczna. Jedź do pracy. Jedź do szkoły. Lub zrób sobie przerwę i jedź! Przejedź pętlę w pobliżu, ze światem”.

Tymi słowy zachęcają do udziału w zimowym wyzwaniu organizatorzy Winter Bike to Work Day na profilu wydarzenia na Fb. Pomysł corocznej celebracji zimowej jazdy na rowerze po mieście wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i co roku zyskuje kolejnych zwolenników.

Entuzjaści całorocznej jazdy na dwóch “kółkach”, którzy organizują drużynę w naszym mieście - Grzegorz Reszka (prowadzi profil Rowerem i Spacerem na Fb) oraz Tadeusz Wróbel, zachęcają, by do niej dołączyć.

Tadeusz Wróbel tradycyjnie już w ciągu “Winter Bike to Work…” wykonywać będzie zdjęciowe portrety wszystkim, którzy na rowerze pojawią się:

  • między godz. 6-30 a 8 na Błędniku
  • między godz. 9.30 a 10.30 przy Kładce na Ołowiankę
  • i ponownie przy kładce w godz. 15 - 16.45 (spodziewany jest piękny zachód słońca - bez sypiącego śniegu).

Więcej szczegółów w dyskusji pod wydarzeniem na Fb.

- Do tej pory w rywalizacji punktowane były właśnie zdjęcia rowerowe z danego miasta, w tym roku już nie, ale tradycja fotografowania cyklistów mi pozostała, sprawia mi to dużą frajdę - opowiada Tadeusz Wróbel.  

W sobotę, 13 lutego, o godz. 10.30 Grzegorz Reszka zaprasza na “Pandemiczną fotkę rowerzystów na Stogach” połączoną z wycieczką rowerową (oczywiście w rygorze sanitarnym), szczegóły w opisie wydarzenia na Fb.

 

Gdańsk Chełm przy ul. Witosa - rowerzyści dowożący posiłki na wynos w śnieżnej pogodzie zasługują na szczególnie wysokie napiwki...
Gdańsk Chełm przy ul. Witosa - rowerzyści dowożący posiłki na wynos w śnieżnej pogodzie zasługują na szczególnie wysokie napiwki...
Fot. Anna Bobrowska / KFP
 

W tym roku punktowana będzie liczba uczestników oraz liczba przejazdów po wyznaczonej pętli w swoim mieście, udokumentowanych za pomocą dowolnej aplikacji mierzącej kilometry. Zapisy uczestników prowadzone są na stronie internetowej "Winter Bike to Work..."

W przededniu wydarzenia (czwartek, 11 lutego) Gdańsk z 63 zapisanym rowerzystami był na 14 miejscu spośród ponad 300 miast. Ale nie o medale tu chodzi, lecz o promocję idei całorocznej jazdy na rowerze, podkreślają organizatorzy, a poza tym: “covid-19 jest do bani, a rower nie - trzymajmy się razem” - zachęcają, by się przyłączyć.

Sieć dróg rowerowych w Gdańsku jest systematycznie odśnieżana, pracę ekip odśnieżających każdego dnia komentują i relacjonują cykliści i cyklistki zrzeszone w Grupie Kręć kilometry dla Gdańska na Fb. 

 

 

Czy ta praca się przydaje?

Licznik rowerzystów z wyświetlaczem, Gdańsk, ul. 3 Maja/Nowe Ogrody
Licznik rowerzystów z wyświetlaczem, Gdańsk Wrzeszcz, al. Grunwaldzka w pobliżu ul. Dmowskiego
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Oto liczba rowerzystów z 10 lutego br. z najczęściej mijanych w Gdańsku automatycznych punktów pomiaru ruchu rowerowego (liczba rowerzystów/lokalizacja licznika).

  • 314/droga rowerowa wzdłuż al. Zwycięstwa, w pobliżu Opery Bałtyckiej
  • 309/droga rowerowa wzdłuż ul. 3 Maja przy skrzyżowaniu z ul. Hucisko 
  • 241/droga rowerowa wzdłuż al. Grunwaldzkiej, na wys. kampusu UG (pomiar obustronny)
  • 237/droga rowerowa wzdłuż al. Grunwaldzkiej, na wysokości skrzyżowania z ul. Dmowskiego

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze