Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W piątek Dzień Matki: wyciągnij mamę z domu! Podpowiadamy dokąd

Zamiast wręczać kwiaty lub kupować drogie prezenty, podaruj mamie coś najpiękniejszego: wspólnie spędzony czas. Zabierz ją do świata muzyki filmowej, do teatru, na koncert flamenco albo na Wyspę Sobieszewską! Podpowiadamy, gdzie warto spędzić piątek 26 maja wspólnie, korzystając z jednej z wielu atrakcji, które odbędą się tego dnia w Gdańsku.

W piątek Dzień Matki: wyciągnij mamę z domu! Podpowiadamy dokąd
A
A
data publikacji: 25 maja 2017 r.

Wspólnie spędzony czas - czy może być piękniejszy prezent?
Wspólnie spędzony czas - czy może być piękniejszy prezent?
Fot. Pixabay.com

Zaczynamy od mocnej propozycji, która co prawda nadszarpnie portfele, ale zaręczamy, że warto. Hans Zimmer - najbardziej utytułowany kompozytor muzyki filmowej, ulubieniec miłośników kina i muzyki, a także krytyków (na swoim koncie ma wszystkie najważniejsze nagrody, w tym Oscara za muzykę do „Króla Lwa” i Złotego Globa za „Gladiatora”) wystąpi w piątek 26 maja w Ergo Arenie (Sopot-Gdańsk, pl. Dwóch Miast 1).

Koncert odbędzie się w ramach trasy „Hans Zimmer Live on Tour”, prezentującej kilka dekad najpopularniejszej muzyki filmowej. Artysta do Polski przyjedzie w towarzystwie Czeskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, chóru oraz 15-osobowego zespołu, z którym tworzy muzykę do znanych produkcji, takich jak podbijający Wielką Brytanię serial „The Corwn” czy „Planet Earth II”.
Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 179-549 zł.

Spektakl „Intro” to propozycja na Dzień Matki od Teatru Dada von Bzdülöw, założonego przez choreografa i reżysera Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę Katarzynę Chmielewską. Ciekawy w formie spektakl teatru tańca, który pokazywany był już w ubiegłym roku w Polsce w ramach projektu „Estetyka/DADA/polityka”, czerpie inspiracje oraz melancholię z niegasnącego ducha ruchu dadaizmu.

Występują: Leszek Bzdyl, Katarzyna Chmielewska, Katarzyna Ustowska i Piotr Stanek. Aktorom na scenie towarzyszyć będzie zespół muzyczny Nagrobki w składzie: Adam Witkowski i Maciej Salamon.
Spektakl zobaczymy na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 2) o godz. 18. Bilety: normalny 40, ulgowy 30 zł.

Mamę warto „wyciągnąć” także na spacer. Na przykład na piękną ulicę Długą, gdzie w jednej z kamienic mieści się Teatr w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51). Tam, o godz. 20, odbędzie się spektakl jednego aktora, zatytułowany „Mamy problem - Monodram macierzyński”.

Monodram opowiada o tych szczególnych pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka, o blaskach i cieniach tej roli kobiety, a także problemach, ale i radościach, których doświadczają świeżo upieczone matki. - Kiedy w domu pojawia się noworodek, wszyscy są szczęśliwi. Niemowlę leży w białym kaftaniku, radośnie kwili i macha rączką do przytulonych do siebie rodziców... tak to przynajmniej wygląda w reklamach. Rzeczywistość jednak okazuje się diametralnie inna. Chwilę po radosnym kwileniu niemowlę wpada w rozpacz. Niewyspana mama złości się na zapracowanego tatę. Tata ma pretensje, że nagle został odsunięty na dalszy plan. A dziecko ma kolkę, więc budzi się z rykiem co dwie godziny. Ale potem się uśmiecha... - zapowiadają twórcy spektaklu.

Scenariusz spektaklu napisał znany trójmiejski satyryk Szymon Jachimek. W rolę matki wcieli się Magdalena Bochan-Jachimek, aktorka i reżyserka, związana z Centrum Kultury w Gdyni i Teatrem na Plaży, prywatnie mama dwójki kilkuletnich dzieci. Spektakl wyreżyserował Jakub Ehrlich, aktor Teatru Miniatura.

Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł.

Mamy-miłośniczki muzyki świata koniecznie zabieramy do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku (ul. Mariacka 25/26). W piątek 26 maja odbędzie się tam bowiem wyjątkowy muzyczno-taneczny wieczór pod hasłem „Tablao Flamenco”, którego gwiazdami będą hiszpańscy artyści: śpiewaczka Eva Pińero Mesa z Malagi oraz tancerz i palmero Antonio Amaya - „El Petete”, z Sewilli.

Wystąpią z nimi znani i cenieni artyści flamenco z Polski: charyzmatyczna tancerka Małgorzata Wołyńczyk i gitarzysta Jakub Wagner, a także trójmiejska tancerka flamenco Luiza Romanowska. A żeby wieczór był jeszcze bardziej wyjątkowy, koncert odbędzie się w niezwykle klimatycznej sali kolumnowej w podziemiach Muzeum Archeologicznego.

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 40 zł. UWAGA! Ze względu na ograniczoną ilość miejsc siedzących obowiązują wcześniejsze rezerwacje, mailowo: luiza.romanowska@gmail.com lub telefonicznie 509 093 811.

Jak w każdy majowy piątek, także w Dzień Matki na Skwerze przy Wielkim Młynie odbędzie się pokaz Fontanny Heweliusza: przepiękne widowisko na świeżym powietrzu, na które warto wybrać się wspólnie. „Wodowanie sztuk” to połączenie pokazu wody, światła i muzyki - niezwykłej, bo wykonywanej na carillonie Kościoła św. Katarzyny, najcięższym instrumencie świata. Zabrzmi utwór skomponowany przez Kamila Cieślika, „Opowieści Fontanny Heweliusza”. A to wszystko w samym sercu miasta!

Początek o godz. 21.45. Wstęp wolny.

A kto może, niech zabierze mamę na wycieczkę. Na przykład na przepiękną, malowniczą Wyspę Sobieszewską, położoną w ujściu Wisły. Tutaj mieści się bowiem „Wyspa Skarbów” (Gdańsk, ul. Turystyczna 3), czyli jeden z oddziałów Gdańskiego Archipelagu Kultury, gdzie można podziwiać fotografie Kamili Chomicz na wystawie zatytułowanej „Na polu, w kurniku i w oborze”, dokumentującej życie mieszkańców wsi Lisewiec.

Ponadto w „Wyspie” trwa jubileuszowa wystawa czasowa „Gdzie Wisły biegu koniec”, poświęcona trzem rocznicom obchodzonym w tym roku. Pierwsza z nich to Rok Rzeki Wisły, upamiętniający 550. rocznicę tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Druga, to 210. rocznica urodzin Wincentego Pola, poety i geografa, twórcy nazwy Śmiała Wisła. Trzecim jubileuszem jest 10. rocznica objęcia opieką Izby Pamięci Wincentego Pola przez „Wyspę Skarbów”.

Wśród eksponatów będą stare atlasy, geograficzne opisy Wincentego Pola, relacje z podróży po Delcie Wisły Ludwiga Passarge, a także bogata spuścizna literacka i geograficzna patrona izby.

Wstęp na obie wystawy jest bezpłatny. Czynne dla zwiedzających będą w godz. 10-17. Po zwiedzaniu koniecznie udajemy się na spacer po Wyspie Sobieszewskiej, by posłuchać śpiewu jednego z żyjących tu 300 gatunków ptaków, dla których utworzono dwa rezerwaty ornitologiczne: Ptasi Raj i Mewia Łacha. Ponadto występują tu także rzadkie gatunki roślin, jak storczyk kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski. Mama będzie wniebowzięta!

Zobacz też: „Nabucco” - premiera w Operze Bałtyckiej. Już w ten czwartek [WIDEO]

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora