PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W niedzielę, 9 czerwca, wybieramy Radę Dzielnicy Letnica. Gdzie można zagłosować?

W niedzielę, 9 czerwca, wybieramy Radę Dzielnicy Letnica. Gdzie można zagłosować?
Letnica jest obecnie jedyną dzielnicą Gdańska, która nie posiada swoich lokalnych gospodarzy. Sytuacja ta może się zmienić już w najbliższą niedzielę. Zachęcamy mieszkańców dzielnicy do licznego udziału w wyborach - im więcej was pójdzie do urn, tym większy budżet roczny będzie miała do dyspozycji Rada Dzielnicy.
9 czerwca mieszkańcy Letnicy wybierają swoją Radę Dzielnicy
9 czerwca mieszkańcy Letnicy wybierają swoją Radę Dzielnicy
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Gdzie głosować?

W niedzielę, w Letnicy, głosy będzie można oddać w jedynym w dzielnicy lokalu wyborczym. Będzie on funkcjonował w siedzibie Gdańskiej Organizacji Turystycznej, przy ul. Uczniowskiej 22, w godz. 7-21.

 

Kandydaci

W Radzie Dzielnicy Letnica do objęcia jest 15 mandatów. Kandydatów jest natomiast 17. W niedzielę należy zagłosować poprzez postawienie "x" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata bądź kandydatki. Listę z nazwiskami osób ubiegających się o mandat radnego tej dzielnicy można znaleźć tutaj. 

Cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym Gdańsku, od soboty, 8 czerwca, do niedzieli, do momentu zakończenia wyborów.

 

Ważna frekwencja

W wyborach do Rady Dzielnicy bardzo ważna jest frekwencja osób głosujących. Zgodnie z lokalnym prawem, jeżeli w wyborach wzięło udział mniej niż 14 proc. uprawnionych mieszkańców danej dzielnicy to Rada będzie miała do wykorzystania na rzecz dzielnicy 12 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniosła od 14 do 16 proc. - wówczas będzie to 15 zł "na głowę". Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy uczestniczyło ponad 16 proc. mieszkańców, to Rada Dzielnicy będzie miała do dyspozycji 18 zł na każdego mieszkańca.

Jak konkretnie przełoży się to na budżet RD Letnica? Otóż, jeżeli w wyborach weźmie udział mniej niż 14 proc. roczny budżet wyniesie 15 tys. złotych. Jeżeli weźmie udział ponad 16 proc. uprawnionych – do kasy RD trafi 22,5 tys. złotych. Natomiast w sytuacji, gdy frekwencja wyniesie od 14 do 16 proc. - budżet będzie wynosił 18,7 tys. złotych. Jest więc o co zawalczyć.

By wybory były w ogóle ważne, do urn musi pójść minimum 5 proc. uprawnionych do głosowania.

Pieniądze z budżetów RD mogą być wydawane m.in. na działania integracyjne, w tym organizację festynów dla mieszkańców, ale też na tzw. twarde inwestycje, w tym nowe ławki czy urządzenia na placu zabaw lub siłowni "pod chmurką". W razie potrzeby, dzielnicowi radni interweniują w konkretnych sprawach w urzędach, np. w sprawie pilnego, zdaniem mieszkańców, remontu ulicy. Analizują też często miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i konsultują je z mieszkańcami.

 

Dowóz dla niepełnosprawnych

9 czerwca Miasto zapewni dowóz do lokalu wyborczego osobom niepełnosprawnym, które będą chciały wziąć udział w wyborach, a mające problem z dotarciem do wyznaczonego lokalu. Wszystkie zainteresowane osoby powinny w niedzielę, 9 czerwca, zadzwonić pod nr 58 323 66 15, w godz. 7 - 20, podając swój dokładny adres.

 

34 dzielnice z Radami

Powszechne wybory do gdańskich Rad Dzielnic odbyły się 24 marca br. Letnica jest jedyną dzielnicą, w której kandydatom na radnych nie udało się zebrać w wyznaczonym wcześniej terminie (22 lutego br.) wymaganej minimalnej liczby podpisów poparcia, w związku z czym wyborów nie przeprowadzono tutaj 24 marca br. Odbyły się one natomiast w pozostałych 34 dzielnicach. Część mieszkańców postanowiła jednak nie poddawać się i zawalczyć o powstanie takiej rady także tutaj. W związku z tym, że nie udało się spełnić wszystkich wymagań do przeprowadzenia wyborów w marcu, aby móc je przeprowadzić w innym terminie, uruchomiona została procedura obowiązująca w przypadku powoływania Rady po raz pierwszy. Mieszkańcy musieli zebrać podpisy poparcia dla utworzenia Rady Dzielnicy od minimum 10 proc. mieszkańców danej dzielnicy. W Letnicy mieszka obecnie około 1,3 tys. osób, dlatego zebrać należało przynajmniej 130 podpisów.

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze