Trzy tysiące osób złożyło wnioski emerytalne. Większość woli pracować

Więcej niż połowa mieszkańców Gdańska uprawnionych od 1 października 2017 roku do przejścia na emeryturę woli pracować. Do gdańskich placówek ZUS wpłynęło od września ponad 3 tysiące wniosków emerytalnych na 8317 osób uprawnionych do tych świadczeń.

Trzy tysiące osób złożyło wnioski emerytalne. Większość woli pracować
A
A
data publikacji: 05 października 2017 r.

W gdańskim oddziale ZUS uprawnionych do wcześniejszych emerytur jest około 18 tysięcy osób
W gdańskim oddziale ZUS uprawnionych do wcześniejszych emerytur jest około 18 tysięcy osób
fot. Maciej Kosycarz/KFP

Od 1 października 2017 roku nie obowiązuje już ustawa poprzedniego rządu o stopniowym wydłużaniu czasu pracy do 67 lat. O emeryturę mogą wystąpić kobiety w wieku 60 i mężczyźni w wieku 65 lat. Wnioski o emeryturę można było składać od 1 września 2017 roku.  

Aby dostać emeryturę, nie wystarczy być do niej uprawnionym, trzeba złożyć wniosek w odpowiednim oddziale ZUS. Najwcześniej można to było zrobić 30 dni przed wejściem w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym czyli 1 września br.

ZUS oszacowało, że najwięcej - bo około 14 tys. - wniosków wpłynie do oddziału ZUS w Gdańsku (do tego oddziału należy też: Gdynia, Kartuzy, Kościerzyna, Kwidzyn, Malbork, Pruszcz Gdański, Puck, Sopot, Starogard Gdański, Sztum, Tczew, Wejherowo).

- W gdańskim oddziale ZUS uprawnionych do wcześniejszych emerytur jest około 18 tysięcy osób - mówi Krzysztof Cieszyński rzecznik ZUS województwa pomorskiego. - Od 1 września wnioski złożyło około 13 tysięcy uprawnionych. Stosunkowo niedużo mieszkańców w stosunku do liczby uprawnionych złożyło wnioski w samym Gdańsku, widać że więcej osób ma tu pracę i chce ją zachować.


Od kilku miesięcy w oddziałach ZUS pracują doradcy emerytalni, którzy pomagają w wyliczaniu emerytury, sprawdzają też o ile może być wyższa, jeśli zdecydujemy się dłużej pracować. 

- Wnioski emerytalne składa wiele osób pobierających wcześniej różne świadczenia na przykład zasiłek dla bezrobotnych lub mające niskie wynagrodzenie - dodaje Cieszyński. - Czyli takie osoby, dla których przejście na emeryturę jest korzystniejsze finansowo. Emerytury, jakie będą pobierać to kwoty od 2 do 7 tysięcy zł brutto.

Wniosek niezbędny do przyznania emerytury można dostać w każdym oddziale ZUS lub wydrukować ze strony internetowej zakładu.

Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora