Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W Gdańsku odbędzie się dziś koncert. Gdzie? Sprawdź swoją skrzynkę mailową.

Student politechniki wraz z przyjaciółmi postanowili przeszczepić na gdański grunt ideę Sofar Sounds - kameralnych koncertów organizowanych w prywatnych przestrzeniach. Jeśli jesteś członkiem tej społeczności już dostałeś maila z informacją, gdzie odbędzie się koncert. Kto zagra? Dowiesz na miejscu.

W Gdańsku odbędzie się dziś koncert. Gdzie? Sprawdź swoją skrzynkę mailową.
A
A
data publikacji: 08 maja 2017 r.

Idea Sofar Sounds zawędrowała do Warszawy, Torunia, Wrocławia, Krakowa. Dziś również do Gdańska - koncert w poniedziałek, 8 maja
Idea Sofar Sounds zawędrowała do Warszawy, Torunia, Wrocławia, Krakowa. Dziś również do Gdańska - koncert w poniedziałek, 8 maja
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

“Już za niespełna 24 godziny będziemy wspólnie przeżywać piękne chwile podczas premierowego koncertu Sofar Sounds Gdańsk #1 - 8.05! Na Waszych skrzynkach mailowych znajdziecie już szczegółowe informacje odnośnie miejsca wydarzenia, więc nie pozostało nam nic innego jak oczekiwać Waszego przybycia! Widzimy się już jutro od 19:30!” - to wpis z niedzieli, 7 maja na stronie FB Sofar Sounds Gdańsk.

Tak to właśnie działa. Bo Sofar to tajemnica, Sofar to zabawa. W Sofar chodzi tylko o muzykę, a nie o festiwalowy lans.

Czym jest Sofar i skąd te tajemnice

Sofar jako idea urodził się w 2009 w Londynie.

- Pomysł zaświtał w głowach dwóch panów, którzy byli na koncercie rockowym i stwierdzili, że nie podoba im się ten klimat napompowania, komercjalizmu - tłumaczy Michał Szum, który wraz ze znajomymi organizuje pierwszy “sofarowy” koncert w Gdańsku. - Chcieli zrobić to inaczej, przearanżować koncepcję koncertu. Sprowadzić muzykę do kameralnej postaci i zbliżyć ją do ludzi.

Bywalcy stadionowych koncertów i modnych festiwali wiedzą, że coraz mniej chodzi tam o muzykę. Muzycy oddalają się, czasem widać ich tylko na telebimie, a zamiast słuchania żywego grania uczestnicy wybierają stanie w kolejce po piwo albo wrzucanie selfie do sieci. Rok temu na Open’erze było więcej fanów piłki nożnej niż zespołu Red Hot Chili Peppers.

Sofar to przeciwieństwo gromadnych imprez i propozycja dla dla tych, którzy wybierają intymność zamiast nadmiaru bodźców.

- Idea jest bardzo prosta - tłumaczy Szum. - Najpierw szukamy przyjaznego, klimatycznego miejsca, w którym odbędzie się koncert. Może to być pracownia artystyczna, przytulna kawiarenka albo sklep z płytami winylowymi, ale też prywatne mieszkania. Chodzi o ciepłe i kameralne miejsce. Następnie muzyków, którzy będą chcieli zagrać w formule bardziej wycofanej, akustycznej. Gości zawsze jest niewielu, góra kilkadziesiąt osób. Zgłaszają się do nas przez Facebooka.

Jak przyłączyć się do grupy? Należy znaleźć profil Sofar Sounds Gdansk na Facebooku i zarejestrować się. Wystarczy podać nazwisko i adres mailowy, na który trafią informacje o koncercie - gdzie i kiedy. Kto zagra - dowiemy się na miejscu. Nie obowiązuje rejonizacja. Będąc gdańszczaniem na wakacjach w Nowym Yorku też możesz pójść tam na koncert. 

- Tak tworzy się społeczność, która łączy się przez muzykę - mówi Szum.

Gdańsk należy do rodziny Sofar

Ponad 340 miasta na całym świecie jest połączonych siecią Sofar. Tylko w kwietniu tego roku dołączyły takie miasta jak Malta czy Cambridge i Guildford w Anglii, Rotterdam i Lejda w Holandii, Tajpei w Chinach, Cincinnati, St. Augustine, Tallahassee i Tampa w USA oraz Victoria w Kanadzie.

W Polsce idea Sofar zawędrowała do Warszawy, Torunia, Wrocławia, Krakowa. Od dziś również do Gdańska.

Gdańscy organizatorzy to grupa entuzjastów muzycznych - tak o sobie mówią. Michał Szum jest studentem Wydziału elektroniki i telekomunikacji Politechniki Gdańskiej, zajmuje się dziennikarstwem muzycznym, współtworzy audycje muzyczne w radiu politechnicznym. Członkiem grupy założycielskiej jest też Darek, pracownik korporacji, który zajmuje się ubezpieczeniami i artystyczna dusza Paula - studentka zarządzania instytucjami artystycznymi Uniwersytetu Gdańskiego, współpracująca z Instytutem Kultury Miejskiej.

- Pracujemy wolontaryjnie. Staramy się wszystko załatwiać na zasadzie partnerstwa i wymiany - tłumaczy Szum. 

Za koncerty się nie płaci, myzycy też nie dostają wynagrodzenia.

Ale kto zagra?

Kilka lat temu na Sofar w Manchesterze zagrał Hozier, w Warszawie grała Brodka, u nas w Gdańsku dziś pierwszy koncert. Kto zagra w Gdańsku?

- Młodzi muzycy - odpowiada Szum. - Pierwszy zespół gra bardzo szybką, mocną muzykę rockową, drugi szuka jeszcze swojego stylu, ale też przystał chętnie na nasz pomysł.

Miejsca nie zdradzimy, ale wiemy, że na premierowym koncercie będzie ok. 70 osób. Organizatorzy są zaskoczeni liczbą chętnych. 

- Niestety nie wszyscy, którzy się zarejestrowali będą mogli wejść - martwi się Michał Szum. - Mamy więcej zgłoszeń, niż miejsca. Ale będziemy się kontaktować z resztą przy kolejnym koncercie.
 -
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora