Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W gdańskim ZOO świętowano Międzynarodowy Dzień Lwa

Lwy angolskie są chlubą gdańskiego ZOO. W piątek 10 sierpnia mieszkańcy miasta i turyści przybyli tłumnie, by wziąć udział w Międzynarodowym Dniu Lwa, podczas którego czekały na nich liczne atrakcje, lwy natomiast otrzymały prezenty.

W gdańskim ZOO świętowano Międzynarodowy Dzień Lwa
A
A
data publikacji: 10 sierpnia 2018 r.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Lwa zwierzęta otrzymały prezenty
Z okazji Międzynarodowego Dnia Lwa zwierzęta otrzymały prezenty
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl


Gdańskie stado liczy 8 lwów. Przywódca lew Arco przyjechał do nas z Portugalii. Ma 8 lat. Dorosłe samice, Berghi i Tchibinda pochodzą z Francji. 3-letnia samica Tola urodziła się w gdańskim ogrodzie, podobnie jak cztery młode lwy, 3 samców i 1 samiczkę Cazę, urodzone pod koniec ubiegłego roku. Kilka osobników z wcześniejszych miotów wyjechało założyć własne stada do innych ogrodów zoologicznych, w Polsce, w Czechach, Francji i w Niemczech.

Na gości czekać będzie wiele atrakcji: po raz pierwszy będzie można zobaczyć całe stado lwów razem na wybiegu, przyjrzeć się jak młode lwy zareagują na wręczone im pyszne prezenty, porozmawiać z opiekunami lwów, wziąć udział w zabawach edukacyjnych, a także w grze terenowej „Poznaj przyjaciół Lwa Heweliona” organizowanej przez Gdańską Organizację Turystyczną i zgarnąć nagrody zarówno dla tych małych jak i większych uczestników!

Zobacz relację wideo:Lwy angolskie zamieszkują południowo-zachodnią Afrykę. Są zwierzętami społecznymi, w przeciwieństwie do innych kotowatych. Żyją w stadach liczących do 30 osobników. Tylko nieliczne samce żyją samotnie. Dominujący w stadzie samiec odpowiedzialny jest za nadzór i obronę swego terytorium. Polują głównie samice, stosując taktykę zespołową, głównie na duże zwierzęta: zebry, gnu, antylopy czy guźce. Większość czasu w ciągu doby, nawet do 20 godzin, zwierzęta te przeznaczają na odpoczynek. Choć lwy nie kąpią się chętnie, potrafią pływać. Średnia długość życia lwa w naturze to 12 lat, a w ogrodach zoologicznych 25 lat.

Arco - przywódca stada lwów w gdańskim ZOO
Arco - przywódca stada lwów w gdańskim ZOO
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Lwy angolskie to gatunek zagrożony wyginięciem. W ciągu ostatnich 25 lat populacja tych wspaniałych zwierząt zmniejszyła się drastycznie z około 100 tysięcy do 25 tysięcy osobników.

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl