PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
W gdańskim ZOO odeszła sędziwa niedźwiedzica Cytra. Żyła 43 lata
W gdańskim ZOO odeszła sędziwa niedźwiedzica Cytra. Żyła 43 lata
Dobiegło końca długoletnie życie brunatnej niedźwiedzicy Cytry, jednego z najstarszych zwierząt gdańskiego ZOO. Niedźwiedzica do oliwskiego ogrodu trafiła na początku lat 90. z bazy cyrkowej w Julinku koło Warszawy.           
IMG_6256 niedźwiedź.JPG
Niedźwiedzica Cytra żyła 43 lata, ponad dekadę dłużej niż niedźwiedzie brunatne żyjące na wolności
Mat. Gdański Ogród Zoologiczny

 

Niedźwiedzica od dłuższego czasu zmagała się ze starością. Cierpiała na postępujące zwyrodnienie stawów, miała również duży problem ze wzrokiem i słuchem, dolegliwościami typowymi dla sędziwego wieku. Zastosowane leczenie farmakologiczne nie przynosiło długotrwałego efektu.

Kilka miesięcy temu u niedźwiedzicy zastosowano innowacyjną metodę leczenia: w stawy zwierzęcia wstrzyknięto bogatopłytkowe osocze pozyskane z jej własnej krwi. Zabieg przyniósł podopiecznej natychmiastową ulgę w mgnieniu oka stawiając ją na nogi. Wrócił jej apetyt, chęć uczestniczenia w treningach medycznych oraz radość ze spacerowania po wybiegu.

Niestety, starości nie dało się trwale zatrzymać. Jej stan pogarszał się i kilka dni temu życie Cytry dobiegło końca. Żyła 43 lata, ponad dekadę dłużej niż niedźwiedzie brunatne żyjące na wolności.

Przypomnijmy: niedźwiedzica trafiła do gdańskiego ZOO na początku lat dziewięćdziesiątych z bazy cyrkowej w Julinku koło Warszawy. Uwielbiała owoce i warzywa oraz codzienne treningi, podczas których badany był stan jej zdrowia. Przez długie lata była ulubienicą gości gdańskiego ZOO.

opr. AK

 

Emilia SalachUrząd Miejski w GdańskuGdański Ogród Zoologiczny
Emilia Salach - najnowsze
    Emilia SalachUrząd Miejski w GdańskuGdański Ogród Zoologiczny
    Emilia Salach - najnowsze