PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W dowód uznania za wsparcie. Medal 100-lecia PCK dla Urzędu Miejskiego w Gdańsku

W dowód uznania za wsparcie. Medal 100-lecia PCK dla Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Urząd Miejski w Gdańsku został uhonorowany Medalem 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Przyznano go za długoletnie, efektywne wspieranie tej organizacji. W imieniu UM medal odebrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
W imieniu Urzędu Miejskiego medal odebrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
W imieniu Urzędu Miejskiego medal odebrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
źródło: Facebook/Aleksandra Dulkiewicz


Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w dniu 18 stycznia 1919 r. w Hotelu Bristol zwołano naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji, kierujących się w działaniu ideałami Czerwonego Krzyża. Organizacje te podczas narady odbywającej się pod patronatem Heleny Paderewskiej, małżonki jednego z ówczesnych właścicieli hotelu Ignacego Paderewskiego, utworzyły Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Takie były początki.

Medal 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża
Medal 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża
brak autora


W tym roku Polski Czerwony Krzyż w tym roku obchodzi swoje stulecie. Z tej okazji osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla tej organizacji przyznawane są Medale 100-lecia PCK. W imieniu pracowników UM wyróżnienie odebrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W akcie nadania prezes PCK Stanisław Kracik napisał „w dowód uznania za wieloletnie, efektywne wsparcie Polskiego Czerwonego Krzyża”.

- Miałam zaszczyt odebrać w imieniu pracowników Urzędu Miejskiego w Miasto Gdańsk medal Polski Czerwony Krzyż (PCK) przyznany nam w dowód uznania za wieloletnie wspieranie PCK. Medal symboliczny i data wręczenia również. Dziś mija 18. rocznica zamachu terrorystycznego na World Trade Center. Z 2977 osób, jakie zginęły podczas ataku na nowojorskie wieże, 412 było pracownikami służb ratowniczych, którzy odpowiedzieli na wezwania pomocy i ruszyli na ratunek. Trudno sobie wyobrazić, jak trudną i ciężką pracę wykonują ratownicy na całym świecie. Tym bardziej dziękuję za Państwa uznanie i obiecujemy wspierać was dalej z całych sił – napisał po odebraniu medalu Aleksandra Dulkiewicz na swoim profilu społecznościowym.oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl