PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Ułóż swój wakacyjny plan - w co się bawić latem w mieście podpowiada Gdański Archipelag Kultury
Ułóż swój wakacyjny plan - w co się bawić latem w mieście podpowiada Gdański Archipelag Kultury
Gdański Archipelag Kultury pomoże nam spędzić lato w mieście w atrakcyjny sposób. Będziemy słuchać muzyki w plenerze, puszczać latawce, tańczyć w kolorowym pyle. W lipcu jak zawsze FETA, a dzielnice odwiedzi Mobilny Dom Kultury.
FETA 2018. Tak pięknie historię niezwykłej miłości, która może przetrwać próbę czasu opowiadał Teatro Só z Portugalii
FETA 2018. Tak pięknie historię niezwykłej miłości, która może przetrwać próbę czasu opowiadał Teatro Só z Portugalii
fot. Karol Stańczak

 

Lato to słońce i mnóstwo wolnego czasu. Gdański Archipelag Kultury i jego osiem placówek rozproszonych po całym mieście zadbają o to, byśmy się nie nudzili i spędzali czas latem aktywnie oraz - oczywiście - kulturalnie. Dom Sztuki na Stogach, Gama w Letnicy, Plama na Zaspie, Projektornia w Brzeźnie, Scena Muzyczna w dzielnicy Aniołki, Stacja Orunia, Winda we Wrzeszczu i Wyspa Skarbów na Wyspie Sobieszewskiej - wszędzie tam przygotowano wakacyjne programy pełne atrakcji dla gdańszczan i turystów. Ale nie tylko tam panować będzie pospolite ruszenie.

- Działania prowadzone będą w samych “wyspach” i przestrzeni miejskiej - zapewnia Teresa Kuśmierska, dyrektorka GAK.

Znamy już daty największych wydarzeń tego lata:

Sezon w Amfiteatrze Oruńskim 19.05 – 08.09.2019

Sezon w Teatrze Leśnym 25.05 – 25.08.2019

V Karnawał Latawców KOSMOS 01.06.2019

Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej 22.06.2019

Świętojańskie Bluesowanie 22.06.2019

Mobilny Dom Kultury 28.06 – 27.07.2019

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA 11 – 14.07.2019

Gdańskie Noce Jazsowe 23-25.08.2019

 

W programie zabraknie tylko Festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę, który po 20 latach został odwołany.

- Dzięki zaoszczędzonym w ten sposób środkom, mogliśmy więcej pieniędzy przeznaczyć na pozostałe działania - wyjaśnia Beata Dunajewska, radna Miasta Gdańska.

Festiwal Gdańsk Dźwiga Muzę odwołany. - Wyczerpała się formuła wydarzenia - mówi Miasto

 

FETA 2018. Pełen miłości i humoru teatr Cie Deus Ex Machina i ich spektakl Galileo
FETA 2018. Pełen miłości i humoru teatr Cie Deus Ex Machina i ich spektakl "Galileo"
fot. Karol Stańczak

 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

Jednym z beneficjentów tych środków jest kochany przez gdańszczan i turystów festiwal FETA, który w tym roku trwał będzie cztery dni, od 11 do 14 lipca 2019. Szczegółowy program festiwalu poznamy pod koniec czerwca - wciąż negocjowane są umowy, ale już wiemy że:
- Więcej pieniędzy oznacza bogatszy program - zapewnia Tomasz Hildebrandt, rzecznik FETY.

Festiwal znów zmienia miejsce grania - tym razem spodziewać się możemy aktorów i teatrów na Dolnym i Głównym Mieście.

- Nie będziemy grać w ścisłym centrum, ale w bardzo ciekawych zielonych miejscach wchodzących w skład Głównego Miasta - tłumaczy Hildebrandt. - Feta to festiwal wędrujący, jeśli nie spodoba się widzom ta lokalizacja, poszukamy innej.

W programie znajdzie się mniejsza liczba spektakli, ale więcej powtórek. Organizatorzy tłumaczą decyzję opinią części widzów, którzy czuli się rozczarowani, że nie udaje im się obejrzeć wszystkich wystawień. Zobaczymy parady, ale też atrakcyjne, duże spektakle, również muzyczne.

- Wystąpią teatry z Polski i z Europy Wschodniej i Zachodniej - dodaje Hildebrandt. - Udało się zaprosić spektakle duże. Zagramy je w sobotę i niedzielę na zakończenie programu. Mogę zdradzić, że ten niedzielny będzie miał formę muzyczno-teatralną: wielka scena z pełnym koncertem rockowym i do tego element teatralny - ewolucje w przestrzeni. To rzecz bardzo widowiskowa, która zostanie nam w pamięci na długo. Tym bardziej, że takiego dużego widowiska nie było na Fecie od lat.

W tym roku organizatorzy zwracają też większą uwagę na bezpieczeństwo. Możemy więc spodziewać się większej liczby służb ochraniających widzów i aktorów.

Zobacz plakat Festiwalu FETA 2019. Zaprojektował go gdańszczanin

 

Mobilny Dom Kultury 2017. W Jasieniu dzieciaki z przejęciem lepiły, malowały, słuchały bajek, tworzyły zielniki
Mobilny Dom Kultury 2017. W Jasieniu dzieciaki z przejęciem lepiły, malowały, słuchały bajek, tworzyły zielniki
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Kino pod chmurką i kultura na kółkach

Wracają plenerowe odsłony “Kina w blokowisku” i Mobilnego Domu Kultury.

W tym roku projekcje kinowe odbędą się 6, 13, 20, 27 września, zawsze w godz. 19:30 - 22:00. Seanse przygotowuje jak zawsze Plama GAK, przy budynku Projektorni GAK. Wstęp wolny.

Mobilny Dom Kultury odwiedzi pięć dzielnic: Nowy Port, Osową, Przymorze, Łostowice oraz Stogi. Plenerowy dom kultury odwiedza po raz trzeci miejsca, w których na co dzień nie działa GAK, a mieszkańcy mają utrudniony dostęp do kultury. W tym roku tematem głównym wydarzeń jest ekologia, kontakt z naturą oraz różnorodność kulturowa Gdańska. W programie nie zabraknie teatrów dziecięcych, widowiska plenerowego oraz potańcówki. Każdy z weekendów będzie bogaty w inny zestaw atrakcji, aby zachęcić miłośników Mobilnego Domu Kultury do wspólnej podróży po Gdańsku.

Mobilny Dom Kultury GAK odwiedzi latem nowe dzielnice. Które i kiedy

Wakacyjne kino pod chmurką. Zobacz, jakie filmy zobaczysz w Gdańsku w plenerze

 

W Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim wystąpią aktorzy śpiewający

W Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim wystąpią aktorzy śpiewający
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Muzyczne lato w Gdańsku

Tu programy są już zapięte na ostatni guzik, a wydarzeń muzycznych jest bardzo dużo. Posłuchamy w plenerze znakomitego jazzu, piosenki aktorskiej, wielkich gwiazd, jak Kayah.  

W Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim wystąpią aktorzy śpiewający. To już druga edycja wydarzenia. Cykl darmowych koncertów rozpocznie 19 maja Anna Dereszowska, a w kolejne weekendy usłyszymy interpretacje w wykonaniu m.in. Hanny Śleszyńskiej i Katarzyny Żak. Ostatni koncert odbędzie się 31 sierpnia - zaśpiewa Dorota Stalińska, której program tematycznie związany będzie z wydarzeniami sierpniowymi. Artystka wykona m.in. słynną pieśń Jacka Kaczmarskiego “Mury”    

 

PROGRAM:

Anna Dereszowska 19 maja 2019 | godz. 18

Katarzyna Żak 9 czerwca 2019 | godz. 19

Lech Dyblik 23 czerwca 2019 | godz. 19

Hanna Śleszyńska 7 lipca 2019 godz. 18

Piotr Polk 28 lipca 2019 godz. 18

Karolina Piechota 4 sierpnia 2019  godz. 18

Katarzyna Rogalska „Polskie Drogi” 18 sierpnia, godz. 18

Dorota Stalińska 31 sierpnia godz. 18.

Artyści obiecują, że po koncertach chętnie porozmawiają z widzami.

 

Warsztaty Muzyczne dla dzieci

Od 17 czerwca do 8 września 2019, zawsze o godz. 12, w Altanie Parku Oruńskiego odbywać się będą bezpłatne warsztaty muzyczne dla dzieci, podczas których dzieci poznają przeróżne instrumenty muzyczne: dęte, elektroniczne i etniczne oraz sprawdzą, jakie dźwięki można z nich wydobyć.

 

Festiwal Kolorów to szaleństwo dla każdego i naprawdę jest bardzo... kolorowy
Festiwal Kolorów to szaleństwo dla każdego i naprawdę jest bardzo... kolorowy
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej

22 czerwca 2019 w godz. 15:00 – 23:00 na Placu Zebrań Ludowych tradycyjnie świetna muzyka - zagrają DJ Arannie, DJ Verossi, DJ Late At Night, raper B.R.O i zespół Route 11 oraz dużo zabawy - trampolina, wyścigi w workach, Festiwal Balonów. O pełnych godzinach w górę poleci kolorowy puder Holi, a firma Wawel zapewni zapas pysznych słodyczy. Wstęp wolny. Gwiazdą imprezy będzie Kayah. Jej koncert rozpocznie się o godz. 21.30.

Zobacz film, na którym widać, jak bawiono się rok temu. 

 

Jazz i klasyka w Brzeźnie

3, 4, 10 sierpnia o godz. 18:00 - 21:00 w Parku im. J.J. Haffnera w Brzeźnie, pojawią się na scenie młodzi muzycy i muzyczki z Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także znane trójmiejskie formacje wykonujące jazz i standardy muzyki klasycznej. Wstęp wolny.

 

Teatr Leśny. Las i jazz - czy może być lepsze połączenie?
Teatr Leśny. Las i jazz - czy może być lepsze połączenie?
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Sezon muzyczny w Teatrze Leśnym

Rozpocznie Wielka Majówka - 25 maja 2019 o godz. 19. Wstęp 10 zł. Gwiazdą imprezy będzie Krystyna Prońko. Wystąpią także: na 10-lecie zespołu JAN KONOP BIG BAND oraz Zespół 5/6.

Dzieci Dzieciom zaśpiewają z okazji Dnia Dziecka 2 czerwca 2019, godz. 11:00 – 15:00. Podczas koncertu „To jest nasz świat” wystąpią młodzi wokaliści Windy GAK z towarzyszeniem zespołu Mariusza Wali. Zobaczmy też spektakl Teatru Barnaby i weźmiemy udziała w zabawach z Tajemniczym Lasem. Wstęp wolny.

Lato Ludzi – Festiwal Integracji odbędzie się 16 czerwca 2019 o godz. 18. Na scenie Zespół Remont Pomp, Czarek Paciorek „Pamięci Emila Kowalskiego” oraz wychowankowie Centrum Muzycznego VIRTUO. Wstęp wolny.

Po Festynie z okazji Dnia Ojca, który odbędzie się 22 czerwca, w godz. 10:00 – 14, wstęp wolny, nadejdzie czas na Świętojańskie Bluesowanie - 22 czerwca godz. 19. Bluesować w Teatrze Leśnym będą: Willie Mae Unit, Romek Puchowski i Keith Dunn (USA) oraz Cotton Wing. Wstęp 10 zł.

Po prostu piosenka - koncert 6 lipca, godz. 19. Piosenki Mariusza Bogdanowicza wykonają studenci dr Anny Domżalskiej z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zaśpiewa też Krystyna Stańko.

Gdańskie Noce Jazsowe odbędą się 23-25 sierpnia o godz. 19. Dobre Wibracje - koncert jazzowy - 23 sierpnia o godz. 19 wystąpią: Izabela Efenberger (Niemcy) z zespołem, Dominik Bukowski z zespołem, Bernard Maseli z zespołem. Wstęp 10 zł.

Benefis Macieja Grzywacza - 24 sierpnia. W koncercie weźmie udział zespół Immortal Onion. Wśród gości: Maciej Sikała, Krystyna Sańko, Potr Lemańczyk, Michał Barański, Łukasz Żyta, Marcin Jahr, Maciej Obara. Wstęp 10 zł.

Komeda Day odbędzie się 25 sierpnia. Na scenie: Jan Ptaszyn Wróblewski Sekstet i Andrzej Jagodziński Trio z gościnnym udziałem Henryka Miśkiewicza i Roberta Majewskiego oraz wokalistek: Grażyny Auguścik i Agnieszki Wilczyńskiej. Wstęp 10 zł.

 

Wielkie emocje - czy poleci? 1 czerwca 2019 znów niebo nad Wyspą Sobieszewską zasnuje się latawcami. Tym razem tematem festiwalu jest kosmos
Wielkie emocje - czy poleci? 1 czerwca 2019 znów niebo nad Wyspą Sobieszewską zasnuje się latawcami. Tym razem tematem festiwalu jest kosmos
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Jak się bawić, to tylko z rodziną

XXI Wielki Festyn Rodzinny odbędzie się w Parku Oruńskim, Amfiteatr Orana, 16 czerwca w godz. 15 – 19. W programie koncerty, zabawy, konkursy, atrakcje dla dzieci i ich rodziców. Będzie okazja, aby zapoznać się z kulturą tatarską oraz działaniami Związku Harcerstwa Polskiego. Wstęp wolny

Święto Miasta. Gdańsk Łączy Pokolenia. 25 maja 2019 w godz. 10-19. W Parku Oruńskim zrobimy sobie zdjęcie w klimacie retro. Czeka nas też samochodowa adrenalina – zabawa szybkimi modelami samochodów. Atrakcje w plenerze dla dzieci, młodzieży i dorosłych – karuzele, dmuchańce, warsztaty muzyczne, gry i konkursy z nagrodami. Gwiazdą imprezy będzie Cezary Pazura, który ze swoim show wystąpi o godzinie 18. Wstęp wolny.

V Karnawał Latawców KOSMOS odbędzie się 1 czerwca na plaży na Wyspie Sobieszewskiej, wejście nr 16. Wstęp wolny. Imprezę familijną uwięczy konkurs na najciekawszy, ręcznie skonstruowany latawiec. Jubileuszowa 5. edycja zostanie poświęcona tematyce kosmosu. Więcej informacji: http://karnawallatawcow.gak.gda.pl

Rok temu tematem wydarzenia była "podniebna orkiestra". 

Święto Ulicy Jaśkowa Dolina w Teatrze Leśnym odbędzie się 2 czerwca, o godz. 14 – 17.30. W ramach imprezy odbędą się warsztaty czytelnicze dla dzieci, czytelnia dla dorosłych i dzieci, a na scenie koncert „To jest nasz świat” – piosenki, które zmieniają świat w opracowaniu Mariusza Wali zaśpiewają młodzi soliści, wychowankowie Klubu Winda – GAK. W programie jeszcze rozmowa Barbary Piórkowskiej z Mikołajem i Basią Trzaską na temat “Książek, które zmieniają świat” oraz koncert zespołu Racing Team Swing z pokazem tańca Swing Revolution i wspólną zabawą. Wstęp wolny.

Festyn z okazji Dnia Ojca w Teatrze Leśnym. Tatusiowie i całe rodziny spędzą miło czas 22 czerwca w godz. 10– 14 w Teatrze Leśnym. Wstęp wolny.

Szczegółowy program imprez na stronie GAK.Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze