Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W 2019 roku więcej pieniędzy na kosztowne badania ambulatoryjne na Pomorzu

Rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, kolonoskopia i gastroskopia czy echokardiografia płodu - w przyszłym roku tych badań będzie można wykonać więcej, zwiększy się też liczba miejsc wykonywania niektórych z nich. Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Gdańsku rozstrzygnął konkursy na ich wykonywanie w latach 2019 - 2023.

W 2019 roku więcej pieniędzy na kosztowne badania ambulatoryjne na Pomorzu
A
A
data publikacji: 27 listopada 2018 r.
Pracownia endoskopii w szpitalu im. M. Kopernika w Gdansku. Podczas kolonoskopii lekarz może wykryć nawet wczesne zmiany w jelicie grubym, nawet do 10 mm
Pracownia endoskopii w szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku. Podczas kolonoskopii lekarz może wykryć wczesne zmiany w jelicie grubym, nawet do 10 mm
Fot. Materiały prasowe spółki CopernicusTe badania - tzw. ambulatoryjne świadczenia diagnostyczne kosztochłonne - są odrębnie kontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Należą do nich m.in. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, endoskopia przewodu pokarmowego, obejmująca kolonoskopię i gastroskopię, echokardiografia płodu. Badania wykonuje się w pracowniach diagnostycznych w trybie ambulatoryjnym.

I tak na badania z zakresu rezonansu magnetycznego przeznaczonych zostanie na Pomorzu w 2019 roku prawie 20,8 mln złotych, co stanowi przyrost nakładów w porównaniu z rokiem 2018 o prawie 1,3 mln zł.

- Zwiększy się też w przyszłym roku liczba miejsc wykonywania badań z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego - z 13 w roku 2018, do 15 w roku 2019 - mówi Mariusz Szymański rzecznik pomorskiego NFZ w Gdańsku. - Ponad 7 mln zł pomorski NFZ przeznaczy w przyszłym roku na, nieobjęte konkursem, badania rezonansem magnetycznym wykonywane w szpitalach należących do tzw. sieci.

Ponad 8,7 mln zł przeznaczonych zostanie w 2019 roku w województwie pomorskim na badania z zakresu tomografii komputerowej. W porównaniu z rokiem 2018 wzrost nakładów na badania TK wyniesie prawie 1,7 mln zł. Zwiększy się też liczba miejsc udzielania tych świadczeń - z 9 w roku 2018 do 13 w roku 2019. Pomorskie szpitale, wchodzące w skład sieci szpitali, otrzymają łącznie w przyszłym roku na nieobjęte konkursem badania TK ponad 14 mln zł.

Na kolonoskopię pomorski NFZ wyda w 2019 roku 3,4 mln złotych, prawie 0,7 mln więcej niż w roku 2018. Badania wykonuje się na Pomorzu w 13 pracowniach i to się w najbliższym roku nie zmieni. Na nieobjęte konkursem badania kolonoskopowe wykonywane w szpitalach sieciowych wyasygnowanych zostanie w 2019 roku ponad 5,2 mln zł.

Gastroskopia pochłonie w przyszłym roku w Pomorskiem ponad 2 mln zł, co stanowić będzie przyrost nakładów w porównaniu z rokiem 2018 o 0,4 mln zł. Badania z zakresu gastroskopii udzielane będą w 2019 roku, podobnie jak w roku 2018, w 16 placówkach na obszarze całego województwa. Na te same badania nieobjęte konkursami, a wykonywane w szpitalach należących do sieci, przeznaczonych zostanie w przyszłym roku ponad 3,2 mln zł.

Prawie 195 tysięcy złotych pomorski NFZ zaplanował w 2019 roku na badania echokardiograficzne płodu. Będzie to o 60 tysięcy zł więcej niż w roku 2018. Echokardiografia płodu wykonywana będzie w przyszłym roku w 3 placówkach, podobnie jak w 2018 roku.

Czytaj także: Kolonoskopia za darmo i bez kolejki. Umów się w gdańskich szpitalach spółki Copernicus 

Więcej o badaniach: Bezpłatne badania cytologiczne w Gdańsku. Na wizytę czekamy kilka dni


-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl