PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Van Persie w Gdańsku. Co oglądał holenderski piłkarz?

Van Persie w Gdańsku. Co oglądał holenderski piłkarz?
Robin van Persie przebywa w Gdańsku. Znakomity holenderski piłkarz, wicemistrz świata z 2010 roku, na swoim profilu na FB w środę, 27 listopada, napisał: „Dni wolne w pięknym Gdańsku”. Zamieścił też kilka zdjęć.
Robin van Persie na tle napisu GDAŃSK
Robin van Persie na tle napisu GDAŃSK
fot. FB Robin van Persie

 

Robin van Persie to jeden z najlepszych piłkarzy w historii holenderskiego futbolu, z reprezentacją Holandii w 2010 roku został wicemistrzem świata a cztery lata później na mundialu w Brazylii zdobył brązowy medal. Grał w Feyenordzie Rotterdam (Puchar UEFA 2002), Arsenalu (Puchar Anglii 2005), Manchesterze United (2012/2013) i Fenerbahce Stambuł.

W reprezentacji Holandii rozegrał 102 mecze, zdobył 50 goli. Dwukrotnie był królem strzelców Premier League: w sezonie 2011/2012, 2012/2013

Na swoim profilu na FB w środę, 27 listopada, napisał: „Dni wolne w pięknym Gdańsku”.

 

Van Persie zamieścił też kilka innych zdjęć niż to powyżej.

 

Motława i Długie Pobrzeże
Motława i Długie Pobrzeże
fot. FB Robin van Persie

 

Pod wpisem i zdjęciami znalazło się kilkaset komentarzy i ponad 5 tys. lajków (stan na środę, 27 listopada, godz. 21.00).

Internauci pisali m.in.:

- Riesi Riesmeier: Have a good time in this beautiful City. i like gdansk (pisownia oryginalna) - Baw się dobrze w tym pięknym mieście. Lubię Gdańsk

- Marek Jaworowski: Hello, have a nice stay in Gdańsk (pisownia oryginalna) - Witam, miłego pobytu w Gdańsku

  • Anna Bińkowska: oh my god my idol is in Gdańsk (pisownia oryginalna) - O, mój Boże, mój idol jest w Gdańsku


Na jednym ze zdjęć zamieszczonych przez holenderskiego piłkarza jest obraz Rembrandta - „Portret budowniczego statków z żoną”, którego oryginał znajduje się w zbiorach brytyjskiej rodziny królewskiej. W gdańskim Muzeum Narodowym są za to unikalne ryciny Rembrandta, których nie można oglądać na co dzień, ale można podziwiać w internecie dzięki specjalnej aplikacji.  

 

Rembrandt van Rijn - „Portret budowniczego statków z żoną”
Rembrandt van Rijn - „Portret budowniczego statków z żoną”
fot. FB Robin van Persie

 

Zamiłowanie do sztuki Robin odziedziczył po rodzicach: matka José Ras była malarką i projektantką biżuterii a ojciec Bob - rzeźbiarzem.


Robin van Persie to nie jedyny wybitny sportowiec, który w tym roku odwiedził Gdańsk. W czerwcu w naszym mieście przebywał jeden z najlepszych tenisistów świata w historii Rafael Nadal. Jego pobyt był prawdopodobnie związany z kupnem luksusowego jachtu, który został zwodowany w gdańskiej stoczni Sunreef Yachts. 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl