PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Uwaga! Uruchomiona została wideoinfolinia dla osób niesłyszących

Uwaga! Uruchomiona została wideoinfolinia dla osób niesłyszących
Uruchomiona została wideoinfolinia dla osób głuchych, które potrzebują informacji w związku z epidemią koronawirusa. Narzędzie działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wszystko po to, by osoby niesłyszące, na równi z pozostałymi obywatelami, miały stały dostęp do wsparcia i pomocy medycznej. O takie rozwiązanie wnioskowała m.in. Unia Metropolii Polskich.
głuchych

 

Jak działa infolinia?

Infolinię będzie obsługiwał Polski Związek Głuchych. W akcję zaangażowani są tłumacze polskiego języka migowego z całej Polski, którzy pracują w systemie zmianowym na smartfonach lub laptopach z dostępem do Internetu. Osoba niesłysząca może zadzwonić na infolinię i uzyskać informacje na temat koronawirusa oraz sposobu postępowania w przypadku podejrzenia, że może być zarażona. Z infolinii, oprócz osób z wadą słuchu, skorzystają też placówki służby zdrowia, służby ratownictwa medycznego.

Z tłumaczami będzie można się połączyć za pośrednictwem następujących narzędzi:

  • komunikator Messenger, bezpośrednio ze strony fb koronawiruspjm
  • komunikator Skype login: Koronawirus-Tłumacz PJM
  • komunikator IMO, który umożliwia połączenia na komputerze: nr 609 939 546
  • aplikacja tłumacz on-line języka migowego


Wideinfolinia została uruchomiona przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i Polski Związek Głuchych, przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Programu Dostępność Plus. Program to kompleksowe ujęcie tematyki dostępności usług dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. W zamierzeniu działania w ramach Dostępności Plus realizowane są w szerokim partnerstwie z samorządami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i środowiskiem osób z niepełnosprawnościami oraz seniorami.

Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
Joanna Bieganowska - najnowsze
Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
Joanna Bieganowska - najnowsze