Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Uwaga na burze z gradem. Synoptycy przewidują i ostrzegają

To nie koniec anomalii pogodowych, jakich Gdańsk doświadczył w środę, 1 sierpnia, kiedy nad Śródmieściem i Chełmem przeszła prawdziwa nawałnica. Czego należy się spodziewać w czwartek, 2 sierpnia? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej najpierw wydał dla Trójmiasta ostrzeżenie 1 stopnia, by około godz. 17 wzmocnić je do 2. stopnia. Trzeba się liczyć z powtórką?

Uwaga na burze z gradem. Synoptycy przewidują i ostrzegają
A
A
data publikacji: 02 sierpnia 2018 r.
W wyniku środowej (1 sierpnia) nawałnicy zalana została m.in. ul. Łostowicka w Gdańsku
W wyniku środowej (1 sierpnia) nawałnicy zalana została m.in. ul. Łostowicka w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA GODZ. 19 - JEST SZANSA, ŻE WIECZÓR MINIE SPOKOJNIE

W Gdańsku przejaśniło się. Sztuacja pogodowa ulega poprawie - front burzowy, który zagrażał Trójmiastu, stracił aktywność. W kierunku Gdańska znad Łeby przemieszcza się masa chmur deszczowych, ale - zdaniem specjalistów - najprawdopodobniej nie przyniesie dużych opadów.

AKTUALIZACJA GODZ. 17.30 - OSTRZEŻENIE DRUGIEGO STOPNIA, O BURZACH Z GRADEM:

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach z gradem.

Obszar: województwo pomorskie, powiat Gdańsk

Czas: od godz. 15:20 dnia 02.08.2018 do godz. 23:00 dnia 02.08.2018

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 40 mm, lokalnie do 60 mm oraz z porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

Prawdopodobieństwo: 80%

WCZEŚNIEJSZE PRZEWIDYWANIA, PRZED GODZ. 15:

Upały nie odpuszczają - w Gdańsku utrzymuje się temperatura około. 30 stopni C, ale deszcze również. Na czwartek, 2 sierpnia, zapowiadane są burze z gradem.

- Radary meteorologiczne nie wskazują obecnie na powstawanie komórek burzowych w rejonie Gdańska. Niestety, wszystko na to wskazuje, że po południu sytuacja może się diametralnie zmienić łącznie z wystąpieniem epizodów opadowych zbliżonych do zdarzenia wczorajszego. Wydaje się jednak, że intensywność tych zdarzeń powinna być nieco mniejsza - ocenia dla nas sytuację meteorolog spółki Gdańskie Wody.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej, prawdopodobieństwo wystąpienia tego dnia burz z gradem to aż 80%.

- Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad - podaje synoptyk IMGW-PIB Agata Wojtkiewicz.

W związku z powyższym IMGW wydało ostrzeżenie 1 stopnia. To oznacza, że „przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.”

Ostrzeżenie obowiązuje w czwartek, 2 sierpnia, w godz. 12-23. Godziny mogą ulec zmianie.

Zobacz: Wielkie sprzątanie. Gdańsk wraca do normy po środowej nawałnicy AKTUALIZACJA

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora