PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Uwaga! Będzie ślisko dziś w nocy - ostrzeżenie meteorologiczne przed oblodzeniem

Uwaga! Będzie ślisko dziś w nocy - ostrzeżenie meteorologiczne przed oblodzeniem
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o oblodzeniu. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.
Nachodzi mróz i opady śniegu z deszczem. Będzie ślisko na drogach
Nachodzi mróz i opady śniegu z deszczem. Będzie ślisko na drogach
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Padający w ciągu dnia śnieg i śnieg z deszczem, będzie już wkrótce niebezpieczny dla kierowców i pieszych - temperatura w Gdańsku ma w nocy spaść poniżej zera. Mokre jezdnie i chodniki będą zamarzać.  

Temperatura minimalna około -4°C. Temperatura minimalna gruntu około -6°C. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 17:00 dnia 12.01.2021 do godz. 08:00 dnia 13.01.2021.


Prognoza dla całego kraju

Naukowcy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIW przewidują, że w ciągu najbliższej doby będziemy w kraju pod wpływem niżu z ośrodkami nad Bałtykiem i południową Skandynawią. Od północnego zachodu w głąb kraju będą wędrowały kolejne fronty atmosferyczne przynosząc opady głównie śniegu, na wybrzeżu i Pomorzu także deszczu ze śniegiem.
W nocy z wtorku na środę najwięcej śniegu spadnie na wschodzie kraju i na Pogórzu Karpackim, około 7 cm, w Karpatach około 10 cm. Na zachodnim wybrzeżu możliwe burze. Miejscami wystąpi gołoledź lub oblodzenie. W całym kraju lekki mróz, chłodniej na terenach podgórskich, do -8°C. Nad morzem i obszarach podgórskich porywy wiatru do 65 km/h, w Tatrach do 70 km/h, a w Sudetach do 100 km/h. Wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W środę nadal opady śniegu, nad morzem także deszczu ze śniegiem. Na zachodzie i północy kraju spadnie około 8 cm śniegu, w rejonach podgórskich i w górach około 10 cm. Na wybrzeżu możliwe lokalne burze. Jeszcze bez większego mrozu, od -2 na wschodzie do 2 na zachodzie i nad morzem, na obszarach podgórskich Karpat od -6°C do -3°C. Na zachodzie kraju porywy wiatru do 55 km/h, na wybrzeżu i obszarach podgórskich do 70 km/h, w Tatrach do 75 km/h, a w Sudetach do 110 km/h. Wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Kolejne dni przyniosą dalsze opady śniegu i spadek temperatur. W końcu doczekaliśmy się zimowego krajobrazu i scenerii, jakiej dawno nie widzieliśmy.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl