• Start
  • Wiadomości
  • “Utrwalamy pamięć o żołnierzach AK” - pomóż odnaleźć ich groby w Trójmieście

“Utrwalamy pamięć o żołnierzach AK” - pomóż odnaleźć ich groby na trójmiejskich cmentarzach

Zachowanie pamięci o żołnierzach AK, którzy związali swoje powojenne losy z Gdańskiem, to cel akcji odbywającej się zawsze w okolicach Święta Zmarłych. Organizatorzy zapraszają do zgłaszania miejsc pochówku żołnierzy i przybliżania ich życiorysów.
27.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mówi dr. Janusz Marszalec, po jego lewej stronie prof. Jerzy Grzywacz. Wykładowi na Cmentarzu Srebrzysko przysłuchuje się młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 60 i Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Gdańsku
Mówi dr. Janusz Marszalec, po jego lewej stronie prof. Jerzy Grzywacz. Wykładowi na Cmentarzu Srebrzysko przysłuchuje się młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 60 i Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Gdańsku
Fundacja Gdańska

Tadeusz Urbanowicz ps. „Moskito”, sanitariuszka Wanda Minkiewicz ps. „Danka”, Rajmund Drozd ps. „Mikrus”, Zdzisław Zieleń ps. „Orlik”, cichociemny ppłk. Adam Szydłowski ps. „Poleszuk”, Ryszard Kozubowski ps. „Ryś”, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska prof. Andrzej Zbierski - wszyscy oni byli żołnierzami Armii Krajowej, a po wojnie osiedli w Gdańsku. Groby zasłużonych AKowców na Cmentarzu Srebrzysko odwiedziło w piątek (26 października) 36 uczniów Szkoły Podstawowej nr 60 i Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 2.

Młodzież zadbała o porządek na żołnierskich mogiłach, zapaliła znicze i wysłuchała żywej lekcji historii prowadzonej przez prof. Jerzego Grzywacza, harcerza Szarych Szeregów i żołnierza AK, prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Spotkanie na Srebrzysku było swoistą inauguracją kolejnej edycji akcji społecznej “Utrwalamy pamięć o żołnierzach AK”, którą od trzech lat organizują wspólnie Fundacja Gdańska, Miasto Gdańsk oraz OPŚZŻ AK (ze wsparciem członków koła Gdańsk). Jej celem jest zachowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, którzy po wojnie związali się z Gdańskiem, tutaj żyli, umarli i tutaj zostali pochowani. Organizatorzy liczą na zaangażowanie mieszkańców Gdańska - a zwłaszcza rodzin, przyjaciół i sąsiadów zmarłych żołnierzy - w odnalezieniu miejsc pochówku bohaterów akcji i w przybliżeniu ich życiorysów.

Do tej pory otrzymaliśmy informację o 42 miejscach pochówku żołnierzy AK na trójmiejskich cmentarzach. Ewidencjonujemy je, a każdy grób oznaczamy specjalną, biało- czerwoną wstęgą - mówi Agata Biały z Fundacji Gdańskiej. - Liczymy na to, że projekt będzie się rozrastał, co będzie możliwe tylko przy zaangażowaniu gdańszczanek i gdańszczan, dlatego prosimy o zgłoszenia za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej akcji.

Po posprzątaniu kwatery, czas na oznaczenie jej specjalną wstęgą
Po posprzątaniu kwatery, czas na oznaczenie jej specjalną wstęgą
Fundacja Gdańska

W piątkowym spotkaniu na Srebrzysku uczniom towarzyszyli także dr Janusz Marszalec i Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, którzy przybliżyli im historię Polskiego Państwa Podziemnego podkreślając oddolny charakter i prodemokratyczny program Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej.

Prof. Jerzy Grzywacz zaś podzielił się z uczniami osobistymi wspomnieniami ze służby w konspiracji i walki w Powstaniu Warszawskim. Podkreślił, że wielu żołnierzy AK po wojnie działało w podziemiu antykomunistycznym, za co niejednokrotnie płacili cenę wieloletniego więzienia lub śmierci.

Kolejny raz w akcję zaangażował się Mikołaj Wysiecki, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 60 i Szkole Mistrzostwa Sportowego nr 2 (obie mieszczą się na Przymorzu Wielkim).

Czytaj także: Pamiętajmy o AK-owcach. Piękna gdańska akcja na rzecz bohaterów wojny

TV

Seniorom - Wesołego Alleluja!