PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
„Uszyj jasia”. Akcja charytatywna dedykowana dzieciom. Dołączycie?
„Uszyj jasia”. Akcja charytatywna dedykowana dzieciom. Dołączycie?
Już w najbliższą sobotę, 23 lutego, w Galerii Bałtyckiej odbędzie się akcja charytatywna dedykowana podopiecznym Szpitala Dziecięcego “Polanki”. Akcja polegać będzie na szyciu poszewek na poduszki. Dołączyć może każdy, nawet ten, kto szyć jeszcze nie umie. Wydarzenie zaplanowano w godz. 11.00 - 18.00.
Nie trzeba mieć umiejętności krawieckich, by wziąć udział w wydarzeniu. Wszystkiego nauczycie się na miejscu
Nie trzeba mieć umiejętności krawieckich, by wziąć udział w sobotnim wydarzeniu. Wszystkiego nauczycie się na miejscu
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP


Szycie „jaśków” dla dzieci przebywających w szpitalach zrodził się w głowie Natalii Bielawskiej w 2012 roku. Kobieta przebywała wtedy z niespełna dwuletnim synkiem w szpitalu i zauważyła, że brakuje tam poszewek na poduszki. Nie zastanawiając się długo, poprosiła o pomoc znajome blogerki, które chętnie pomogły w uzupełnieniu tego deficytu. Pomysł przyjął się - do akcji przyłaczyło się wiele polskich miast.

- Do dziś dzięki akcji udało się uszyć ponad 12 tysięcy poszewek, które trafiły na oddziały pediatrii do niemal stu szpitali w całej Polsce - mówi Natalia Bielawska, pomysłodawczyni akcji. - Zdarza się, że placówki, którym przekazaliśmy pościel, po jakimś czasie odzywają się do nas z prośbą o ponowną pomoc, ponieważ poszewki już się zużyły. To dowód na to, że ta akcja wciąż jest ważna i potrzebna.

Kto myśli podobnie i ma trochę wolnego czasu w najbliższą sobotę, jest mile widziany w Galerii Bałtyckiej. Umiejętności krawieckie nie są wymagane. Uśmiech i dobre chęci - jak najbardziej.

Nz. Natalia Bielawska - pomysłodawczyni akcji uszyj jasia
Nz. Natalia Bielawska - pomysłodawczyni akcji "uszyj jasia"
FB Natalia Bielawska


W galerii przygotowanych zostanie 10 stanowisk z maszynami do szycia. Nie zabraknie także tkanin, nici, przyborów krawieckich i oczywiście osób, które pokażą, jak prawidłowo i bezpiecznie szyć.

- Ważne jest, by te poszewki były kolorowe - dodaje Natalia Bielawska. - Mają dawać dzieciom leżącym w szpitalach radość i uśmiech. Na maraton szycia warto przyjść całą rodziną. Często podczas naszych akcji obserwuję rodziców z dziećmi, którzy mają wielką radość z tego, że wspólnie udaje im się coś zrobić dla tych, którzy zwyczajnie tego potrzebują.

Ile poszewek można uszyć przez kilka godzin? Zależy to od liczby chętnych do pomocy rąk. Zazwyczaj podczas jednej akcji udaje się uszyć około 150 – 250 poszewek. Kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę w czynieniu dobra i w ten sposób umilić pobyt w szpitalu najmłodszym, ma ku temu świetną okazję.

- Bardzo się cieszymy, że tegoroczna akcja „Uszyj jasia” jest dedykowana naszemu szpitalowi - mówi Jarosław Cejrowski, rzecznik Szpitala Dziecięcego Polanki. - Zależy nam, aby nasi mali pacjenci jak najmilej zapamiętali pobyt u nas. Poszewki, które powstaną w sobotę, z pewnością w tym pomogą, dlatego zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Dla najmłodszych przygotowaliśmy niespodzianki.

Szpital Dziecięcy Polanki  - tutaj trafią jaśki uszyte podczas sobotniej akcji
Szpital Dziecięcy "Polanki" - tutaj trafią jaśki uszyte podczas sobotniej akcji
fot. Mateusz Ochocki/KFP
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze