• Start
  • Wiadomości
  • Uśmiech i dobroć. Poznaliśmy Najlepszą Opiekunkę Środowiskową i Najlepszą Asystentkę Osoby Niepełnosprawnej

Uśmiech i dobroć. Poznaliśmy Najlepszą Opiekunkę Środowiskową i Najlepszą Asystentkę Osoby Niepełnosprawnej

- Największą radością jest dla mnie uśmiech podopiecznego i podziękowanie. Nigdy nie oczekiwałam niczego innego - mówi Kamila Wojciechowska, Najlepszy Opiekun Środowiskowy 2016 roku. Konkurs zorganizowała Gdańska Spółdzielnia Socjalna.
03.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Najlepsi opiekunowie i asystenci w konkursie Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej

Czasami zdarza się tak, że nawet z pozoru proste czynności jak ubranie się, dbanie o higienę, nie mówiąc już o gospodarowaniu własnym budżetem czy zapisanie się do lekarza sprawiają nam trudność nie do pokonania. I wtedy potrzebna jest pomoc drugiego człowieka. Ale co zrobić, gdy jesteśmy nie tylko starzy i schorowani, ale też samotni? Takim właśnie osobom, podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, pomagają pracownice i pracownicy Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej.

Czwartek, 2 lutego był ich dniem. W Domu Technika NOT w Gdańsku, najlepszym spośród nich, wręczono nagrody. Kamila Wojciechowska otrzymała tytuł Najlepszego Opiekuna Środowiskowego 2016 roku, wyróżnienie trafiło do rąk Natalii Kloskowskiej, Alicji Domerackiej i Joanny Pałasz. Krystynę Kapustę uznano Najlepszym Asystentem Osoby Niepełnosprawnej 2016 roku. W tej kategorii wyróżniono też Jacka Jaszewskiego.
 

Tylko uśmiech

Kamila Wojciechowska jest dyplomowaną pielęgniarką. Przepracowała w służbie zdrowia 20 lat, ale kiedy urodziła dziecko, musiała zostać na urlopie wychowawczym.

Kiedy tak chodziłam z dzieckiem do lekarzy, do przychodni, zauważałam różne mankamenty naszej służby zdrowia - mówi pani Kamila. - Również jako pielęgniarka, kiedy byłam na tzw. pierwszym froncie widziałam, że nie wszystko działa tak, jak powinno. I doszłam do wniosku, że chodząc do chorych ludzi dam z siebie więcej, niż pracując w gabinecie zabiegowym czy szpitalu. Pani Kamila wykonuje zawód opiekuna środowiskowego od 13 lat.
 

Kamila Wojciechowska otrzymała tytuł Najlepszego Opiekuna Środowiskowego 2016 r.

- Największą radością jest dla mnie uśmiech podopiecznego i podziękowanie. Nigdy nie oczekiwałam niczego innego. Wystarczy mi: „Pani Kamilo, dziękuję”. Chociaż praca opiekuna wiąże się z ogromnym obciążeniem psychicznym. Zawsze mówiłam, że doprowadzę chorego do końca. Jesteśmy częścią ich życia. Czasami jest bardzo ciężko. Nie wiem, skąd biorę siłę. Powiem tak, kiedy wstaję rano mówię: „Boże, daj mi siłę, bym mogła czynić dobro” i... tak wychodzę z domu.
 

Największy problem samotność

Najlepszy asystent osoby niepełnosprawnej 2016 - Krystyna Kapusta jest z zawodu inżynierem technologii mięsa. Jak to się stało, że dziś pomaga zagrożonym wykluczeniem?

- Przeszłam na emeryturę, byłam jedynaczką i osobą samotną, rodzice rozchorowali się i musiałam się nimi zaopiekować. Wybrałam taką drogę i mam z tego satysfakcję.

Pani Krystyna uważa, że jej nowy zawód wymaga empatii, trzeba kochać ludzi i starać się ich zrozumieć. Nie czynności pielęgnacyjne, ale ciepło jest najważniejsze. Z reguły są to osoby samotne, dzieci gdzieś z boku, wolą dać pieniądze. Dużo w tej dziedzinie trzeba by jeszcze inaczej zorganizować, brakuje nam wciąż rozwiązań systemowych.
 

Kreatywni w pomaganiu

Gdańska Spółdzielnia Socjalna, organizator konkursu, jest najstarszą spółdzielnią socjalną w Gdańsu, funkcjonuje od połowy 2011 roku. Wspiera też osoby, które mają trudności w odnalezieniu się na otwartym rynku pracy, w szczególności osoby z obszaru wykluczenia społecznego. W ubiegłym roku ponad 150 opiekunek GSS udzieliło wsparcia ponad 650 gdańskim rodzinom, a 26 asystentów osoby niepełnosprawnej pomogło 38 gdańszczanom m.in. mającym kłopoty z poruszaniem się, starszym, z dysfunkcjami. Ale to niejedyne ich działania.

Nasi pracownicy są kreatywni i chcą pomagać na co dzień gdańszczanom, dobrym przykładem może być Gdańska Biblioteka Mobilna, która ruszyła w połowie stycznia. Bezpłatnie dowozimy książki do osób, które nie opuszczają swojego miejsca zamieszkania – mówi Katarzyna Littwin, dyrektor GSS. Gdańska Spółdzielnia Socjalna otrzymała w 2016 roku Złoty Laur Jakości w kategorii mała organizacja w konkursie o Pomorską Nagrodę Jakości. 



TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku