• Start
  • Wiadomości
  • Kwestia uśmiechu. Działacze NGOs i urzędnicy Miasta spotkali się razem, nie służbowo

Kwestia uśmiechu. Działacze NGOs i urzędnicy Miasta spotkali się razem, nie służbowo

Przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji pozarządowych spotkali się w piątek, 6 września w Centrum Obywatelskim przy ulicy Dolna Brama 8 w Gdańsku. Podczas nieformalnego spotkania rozmawiali o swoich projektach, planach, wątpliwościach. W Gdańsku mamy 1341 stowarzyszeń i 699 fundacji.
07.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Spotkanie_integracyjne_organizacji_pozarzadowych_155807_800px
Członkowie stowarzyszenia odDolneMiasto podczas spotkania organizacji pozarządowych, pracowników Urzędu Miejskiego w Gdańsku, sąsieadów przy ulicy Dolna Brama 8 na dziedzińcu przyszłego Centrum Obywatelskiego 
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Takie spotkanie to możliwość inspiracji, wymiany poglądów z innymi organizacjami, bo na co dzień nie mamy takiej okazji - mówi Elżbieta Jachlewska, prezeska Stowarzyszenia Waga. - Ale to też spotkanie z urzędnikami, z którymi na co dzień wymieniamy przede wszystkim maile i telefony. Można więc nie tylko porozmawiać o pomysłach, ale też zobaczyć “ludzką twarz” urzędnika, zobaczyć że też się śmieją, mówiąc żartobliwie. To jest potrzebne, w naszych kontaktach, przesyłanych pismach, konsultacjach na pewno tego brakuje.   

Spotkanie zorganizowała Gdańska Rada Organizacji Pozarządowych wspólnie z Miastem Gdańsk i Referatem Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych. Celem była integracja sektora pozarządowego i konsultacja rocznego programu współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi. Spotkanie to nie tylko rozmowy, ale też lżejsze atrakcje: animacje dla najmłodszych, gry, zabawy, pamiątkowe zdjęcia w fotobudce, poczęstunek. Uczestnicy spotkania mogli też zajrzeć do wnętrza budynku, w którym powstanie siedziba Centrum Obywatelskiego, przed jego remontem i porozmawiać o przyszłości tego miejsca.

Beata Matyjaszczyk, instruktor ZHP, przedstawicielka Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych tłumaczy, że pomysł spotkania organizacji pozarządowych pojawił się w czerwcu 2019 roku podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku. 

- Wtedy organizacje przede wszystkim prezentowały swoją działalność, zabrakło czasu na spotkanie - powiedziała Beata Matyjaszczyk. - Ale wiedzieliśmy, że trzeba spotkać się bez programu i przemówień za to z nastawieniem na poznanie się, współpracę, integrację. Tym bardziej że już wrzesień i przygotowywanie współpracy na kolejny rok, więc jest szansa na nieformalne konsultacje programu.

Według stanu na koniec roku 2018 w Gdańsku działa 1341 stowarzyszeń i 699 fundacji. 

- Organizacji jest rzeczywiście bardzo dużo i są zróżnicowane - przyznaje Beata Matyjaszczyk. - Tych które aktywnie biorą udział we współpracy jest około dwustu. Są takie, które prowadzą usługi społeczne na wysokim poziomie jak domy opieki czy placówki dla dzieci, są też takie które zajmują się drobnymi inicjatywami lokalnymi. 

Dla Natalii Wodyńskiej-Stosik znanej jako TriMama, autorki bloga, inicjatorki cotygodniowych biegów dla mieszkańców Dolnego Miasta piątkowe wydarzenie to nie tylko możliwość  rozmowy z przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Gdańsku i urzędnikami, ale też spotkanie z mieszkańcami Dolnego Miasta.  

- Staram się zarazić mieszkańców aktywnością, obudzić do życia Dolne Miasto, pokazać gdańszczanom te piękne miejskie tereny - mówi Natalia Wodyńska-Stosik. - Założyłam fundację, więc rozmowa z pracownikami Urzędu Miejskiego jest inspirująca, mogę też porozmawiać z mieszkańcami, opowiedzieć o TriMamie, zachęcić do aktywności, biegów. To działa, każdej niedzieli biegamy razem z około dwudziestoma osobami. 

- Prowadzenie organizacji pozarządowej to ogromny wysiłek - dodaje Marianna Palider ze Stowarzyszenia Waga, działającego w Gdańsku już 10 lat. - Trzeba poświęcić czas, zaangażować się, a to nie są dochodowe zajęcia. Trzeba mieć energię, żeby wzniecać iskry, bo one gasną, jak projekt nie dostanie finansowania lub zbyt małe żeby go realizować. Ale po latach zbiera się żniwa, jak organizacja wytrwa, zaufanie miasta rośnie, jest łatwiej żeby przekonać do swoich pomysłów. No i można cieszyć się ze zrealizowanych projektów.

Wśród uczestników spotkania był Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukcji i usług społcznych. Na swoim profilu Fb zamieścił taki wpis:

Czytaj także 

Dolna Brama 8 najlepszy adres dla aktywnych gdańszczan. Powstaje tu Centrum Obywatelskie

 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej