• Start
  • Wiadomości
  • Urodziny Szekspira. Twórcy z Polski, Europy i świata uczczą prof. Limona. W piątek i sobotę

Urodziny Szekspira. Twórcy z Polski, Europy i świata uczczą prof. Limona. Co jeszcze w programie?

Nowy cykl „Bezradność filozofa” i międzynarodowe spotkanie pamięci śp. profesora Jerzego Limona uczczą 457. rocznicę urodzin Williama Szekspira w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wśród zaproszonych gości są m.in. Łukasz Drewniak, Anna Augustynowicz oraz twórcy teatralni i akademicy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji i Węgier. Wydarzenia odbędą się online, w piątek i sobotę, 23-24 kwietnia - udział w nich jest bezpłatny.
20.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W 2019 roku Teatr Szekspirowski świętował 455. Urodziny Szekspira „Burzą” w reżyserii Pawła Passiniego. Na zdjęciu Mariusz Bonaszewski jako Szekspir
W 2019 roku Teatr Szekspirowski świętował 455. Urodziny Szekspira „Burzą” w reżyserii Pawła Passiniego. Na zdjęciu Mariusz Bonaszewski jako Szekspir
mat. prasowe GTS

W tym roku będzie inaczej, nie tylko z powodu pandemii. W piątek, 23 kwietnia, w 457. rocznicę urodzin Williama Szekspira, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zamiast spektaklu czy akcji performatywnej, na zebranych przez komputerami widzów czekał będzie nowy cykl spotkań, zatytułowany „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle”.

- Nie lubimy i nie chcemy być bezradni, ale wobec wielu rzeczy jesteśmy - szczególnie w obliczu pandemii. Poprzez dyskusje w ramach cyklu, które będą toczyły wielkie umysły, mamy nadzieję dodać otuchy i nadziei, pomóc w zrozumieniu wielu spraw tym wszystkim, którzy tego potrzebują. Dotyczy to nie tylko wielkiej straty związanej z nagłym odejściem profesora, z którą przyszło nam się borykać, i niestety wielu innych osób, ale także tych problemów, których doświadczamy na co dzień - mówi Magdalena Hajdysz, rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Pierwsza odsłona cyklu, którego kuratorem jest Piotr Augustyniak, filozof i eseista, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie filozofii, inspirowana będzie szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta. Nieprzypadkowo poświęcona zostanie życiu i twórczości śp. profesora Jerzego Limona.

- Prospero potrafił przenosić góry. I wydaje mi się, że miał (ma) więcej wspólnego z entuzjazmem, wigorem, pasją, zapamiętaniem i marzycielstwem, niż na pierwszy rzut oka dostrzec można w starzejącym się mężczyźnie zesłanym na bezludną wyspę, potężnym lecz zmęczonym i zgorzkniałym, obsesyjnie wypatrującym przez lata okazji do zemsty na wrogach i prześladowcach - pisze Piotr Augustyniak w tekście przygotowanym dla „Przeglądu Politycznego”. - To postać literacka, która świetnie tłumaczy się, gdy zestawi się ją z fenomenem Jerzego Limona. I na odwrót - fenomen ten staje się zrozumiały dopiero wtedy, gdy spojrzy się na niego przez pryzmat Prospera. Prospero jest kluczem do Limona i do „bezradności filozofa”, ku której gnały go szalone intelektualne prądy oceaniczne, którym się przed wieloma laty powierzył.

Podczas spotkania kurator i zaproszeni przez niego goście: Łukasz Drewniak - krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner w Konkursie o Złotego Yoricka, dr hab. Stanisław Rosiek - historyk literatury, pisarz, wydawca, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel wydawnictwa słowo/obraz terytoria, oraz Anna Augustynowicz - reżyserka teatralna, dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie, opowiadać będą m.in. o znanym na całym świecie wizjonerskim dziele profesora Limona - Gdańskim Teatrze Szekspirowskim - a także o jego twórczości, którą popełnił jako ceniony szekspirolog, znawca literatury i naukowiec.

- Chcemy, żeby ta rozmowa była naszym pożegnaniem z nim. Ale też wspólnym przemyśleniem wyzwań i zadań, które nam pozostawił. Jak profesor postrzegał współczesną kulturę? Jakie problemy w niej dostrzegał? Jak próbował na nie odpowiadać? Jakie zadanie stawiał dziś przed Szekspirem? Z jaką bezradnością się mierzył? Co możemy zrobić, żeby dzieło profesora twórczo kontynuować? - zapowiada Piotr Augustyniak.

 

Rozpoczynające cykl „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle” spotkanie zatytułowane „Jerzy Limon/Prospero” odbędzie się w piątek, 23 kwietnia, w formie transmisji online na żywo na kanale YouTube Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i na Facebooku GTS. Początek o godzinie 19:00 - nagranie będzie dostępne także po zakończeniu spotkania.

 

Kolejne spotkania w ramach cyklu będą odbywały się raz w miesiącu (łącznie zaplanowano cztery spotkania), z finałem podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Gośćmi drugiego - majowego spotkania będą Agata Bielik-Robson i Tomasz Stawiszyński, a tematem ich rozmowy, inspirowanej „Burzą” Szekspira, będzie „Zemsta i sprawiedliwość”. Tematy kolejnych odsłon cyklu poznamy wkrótce.

 

Kontynuacja obchodów 457. urodzin Szekspira odbędzie się w sobotę, 24 kwietnia, poprzez międzynarodowe spotkanie zatytułowane „Człowiek teatru i literatury - dorobek Jerzego Limona we wspomnieniach artystów, reżyserów i akademików”. O dorobku profesora Limona, zarówno artystycznym i literackim, jak i ideowym, rozmawiać będą artyści, reżyserzy i akademicy m.in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Węgier oraz z Polski. 

- Nagłe odejście profesora Jerzego Limona, nie tylko dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, ale także twórcy i dyrektora artystycznego międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, mocno poruszyło środowiska ludzi teatru i nauki na całym świecie. Z oddolnej inicjatywy narodziła się potrzeba spotkania i rozmowy przyjaciół Profesora, będących jednocześnie wybitnymi przedstawicielami świata teatru i literatury - tłumaczy Magdalena Hajdysz.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube oraz na Facebooku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Podzielone będzie na dwie części: cz. I odbędzie się w godzinach 13:30 - 14:45, cz. II w godzinach 15:00 - 16:45. Odbędzie się w całości w języku angielskim (nie będzie tłumaczone na język polski). Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych słuchaczy - w trakcje dyskusji będzie możliwość zadawania pytań poprzez komentarze pod transmisją.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór