PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Gdańskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Uroczystość z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - w sobotę, 1 sierpnia, u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym. Zapraszamy do obejrzenia transmisji wideo na portalu gdansk.pl.
Uroczystość z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w sobotę, 1 sierpnia, odbędzie się u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym
Uroczystość z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w sobotę, 1 sierpnia, odbędzie się u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Z powodu pandemii koronawirusa wszystkim, którzy chcieliby oddać hołd powstańcom, zalecamy wirtualne uczestnictwo w wydarzeniu, które będzie możliwe dzięki transmisji uroczystość na portalu gdansk.pl.

  • Początek spotkania pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego zaplanowano na godz. 16.45. 
  • Kwadrans później rozlegną się syreny na pamiątkę godziny W. W programie także m.in. wystąpienia oficjalne, wspólna modlitwa, apel pamięci.

Kwiaty w imieniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz złoży jej zastępca Piotr Grzelak.

Dzień później - w niedzielę, 2 sierpnia w południe w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie msza św. koncelebrowana w intencji zmarłych i żyjących powstańców warszawskich oraz kombatantów.

 

Organizatorami rocznicowych uroczystości są Prezydent Miasta Gdańska oraz Okręg Pomorski Światowego Związku Armii Krajowej.

Uczestnicy uroczystości proszeni są o założenie maseczek ochronnych i zachowanie odstępu 1,5 m od pozostałych zgromadzonych.

 

Gdańscy powstańcy warszawscy

Powstanie Warszawskie zakończyło się zagładą miasta i śmiercią około 150 tys. cywilnych mieszkańców oraz 16 tys. powstańców. Większość ocalałych warszawskich rodzin do dziś mieszka w stolicy, ale dużą część powojenne losy rzuciły w różne miejsca kraju i świata - w tym setki na Pomorze, głównie do Trójmiasta i Słupska. Ich potomkowie - dzieci, wnuki i prawnuczęta - związały się z naszym regionem. Jeszcze siedem lat temu Muzeum Powstania Warszawskiego doliczyło się 14 kombatantów mieszkających w Gdańsku i na Pomorzu, teraz pozostała ich z pewnością tylko garstka. 

Jednym ze świadków historii, który od lat bierze udział w gdańskiej uroczystości upamiętniającej wybuch powstania jest Krystyna Łubieńska - mieszkająca w Sopocie aktorka Teatru Wybrzeże, która w 1944 roku miała niespełna 12 lat, a o traumie powstańczych miesięcy opowiedziała kilka lat temu w jednym z wywiadów prasowych.

W rocznicę powstania warszawskiego w Gdańsku obecny jest także zawsze prof. Jerzy Grzywacz, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który jako harcerz Szarych Szeregów walczył na Powiślu.

Jeszcze cztery lata temu rozmawialiśmy z powstańcem Gustawem Budzyńskim, który po wojnie zamieszkał we Wrzeszczu. Ten uczestnik walk powstańczych zmarł w lipcu 2018 r.

 

Był podziurawiony jak sito, dziś ma 95 lat. Poznaj powstańca warszawskiego, gdańszczanina z wyboru

 

Z Gdańskiem połączył także swoje powojenne losy Wiktor Tołkin - zmarł w 2013 roku, a także Janusz Gunderman, czy też Janusz Brzeziński - zmarły w 1995 roku. 

Powstańcze biogramy, także w poszukiwaniu gdańskich, powojennych śladów śledzić można w wirtualnych zasobach Muzeum Powstania Warszawskiego


W imię wspólnych wartości. Uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

 

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl