• Start
  • Wiadomości
  • „Upiorne święta”. Tomasz Hildebrandt, Graham Masterton i inni napisali świąteczne opowiadania

„Upiorne święta”. Tomasz Hildebrandt, Graham Masterton i inni napisali świąteczne opowiadania

10 mrożących krew z żyłach opowiadań kryminalnych przygotowali na koniec roku najlepsi polscy pisarze, wraz z ojcem horroru Grahamem Mastertonem na czele. Wśród nazwisk autorów nietypowych świątecznych historii, składających się na antologię „Upiorne święta”, znajdziemy dobrze znanego Pomorzanom Tomasza Hildebrandta.
25.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Upiorne święta. Antologia” (Wydawnictwo Akurat, 2020) to zbiór mrożących krew w żyłach opowieści świątecznych dla tych, którzy lubią się bać. Może posłużyć za nietypowy prezent dla miłośników mocnych wrażeń
„Upiorne święta. Antologia” (Wydawnictwo Akurat, 2020) to zbiór mrożących krew w żyłach opowieści świątecznych dla tych, którzy lubią się bać. Może posłużyć za nietypowy prezent dla miłośników mocnych wrażeń
źródło: Pixabay

Najpopularniejsi autorzy i autorki polskiej oraz zagranicznej literatury grozy połączyli siły z okazji świąt Bożego Narodzenia i przygotowali niespodziankę dla miłośników kryminałów i trzymających w napięciu historii. „Upiorne święta” (Wydawnictwo Akurat, Warszawa 2020) - to zbiór różnorodnych opowiadań, których akcja dzieje się w dniach, które kojarzą się nam ze spotkaniami z bliskimi przy wigilijnym stole, przystrojoną choinką i prezentami. Dziesięcioro znakomitych pisarzy przygotowało opowieści, które prezentują zgoła odmienne oblicze świąt.

- Te historie każdemu zmrożą krew w żyłach. Doborowa stawka polskich autorów specjalizujących się w literaturze grozy opisuje Boże Narodzenie takie, jakiego z pewnością nikt z nas nie chciałby przeżyć. Po lekturze tej książki Gwiazdka już nigdy nie będzie taka jak kiedyś - opisuje wydawca.

Antologię „Upiorne święta” otwiera opowiadanie Tomasza Hildebrandta - związanego z Gdańskiem i Pomorzem pisarza, animatora i menadżera kultury, który przez pewien czas pełnił rolę kierownika Plamy - zaspiańskiego oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury. Na koncie ma już kilka powieści kryminalnych, których głównym bohaterem uczynił nadkomisarza Andrzeja Bondara: „Góry umarłych”, „Wymiary mroku” i „Czerwony szkwał”.

 

Tomasz Hildebrandt z wykształcenia jest prawnikiem, ale zawodowo zajmuje się kulturą: udzielał się jako animator i manadżer, w swoim dorobku ma także kilka tomów kryminalnych powieści
Tomasz Hildebrandt z wykształcenia jest prawnikiem, ale zawodowo zajmuje się kulturą: udzielał się jako animator i manadżer, w swoim dorobku ma także kilka tomów kryminalnych powieści
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W blisko trzydziestostronicowym tekście zatytułowanym „Opowieść wigilijna” Hildebrandt opisuje pozornie spokojny wieczór 24 grudnia, podczas którego dwóch kolegów z pracy szykuje się do zakończenia zmiany w restauracji i powrotu do swoich domów. Tuż przed zamknięciem lokalu odwiedza ich mężczyzna w przebraniu Świętego Mikołaja, który wymusza na bohaterach, by podali mu coś do zjedzenia. To, z pozoru niewinne, żądanie pociągnie za sobą szereg dramatycznych, mrożących krew w żyłach zdarzeń.

Pomorski autor jest jednym z dziewięciu polskich pisarzy, których opowiadania znajdziemy w tomie. Towarzyszą mu takie znane nazwiska, jak: Jakub Ćwiek, Artur Urbanowicz, Jakub Bielawski, Robert Cichowlas, Hanna Greń, Adam Przechrzta, Przemysław Wilczyński i Marek Zychla.

 

„Upiorne święta. Antologia” to zbiór mrożących krew w żyłach opowieści świątecznych dla tych, którzy lubią się bać
W książce znalazło się dziesięć opowiadań czołowych twórców kryminałów
mat. wydawnictwa

Tę silną krajową reprezentację uzupełnia brytyjski mistrz kryminału i horroru Graham Masterton - autor kilkudziesięciu powieści, w tym takich klasyków horroru, jak „Manitou”, „Dżinn” i „Wojownicy nocy”, które rozeszły się na całym świecie w wielomilionowych nakładach. Do antologii „Upiorne święta” napisał opowiadanie, którego akcja dzieje się w Polsce - „Czerwony rzeźnik z Wrocławia”.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim