• Start
  • Wiadomości
  • Upały. Co pracodawca wiedzieć powinien. Woda do picia, wentylacja, krótszy czas pracy 

Upały. Co pracodawca wiedzieć powinien. Woda do picia, wentylacja, krótszy czas pracy 

W czasie upałów pracodawca powinien zapewnić pracownikom odpowiednią wentylację pomieszczeń w których pracują,  ochronę przed ich nagrzewaniem, wodę lub napoje do picia, może też skrócić czas pracy.   
30.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2018-07-29_plaza_stogi_024_799x533.JPG
Plaża na Stogach. Nie wszyscy mogą wypoczywać w czasie upałów na nadmorskich plażach 
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w związku z panującymi w ostatnich dniach bardzo wysokimi temperaturami zamieścił na swojej stronie komunikat dotyczący obowiązków pracodawców związanych z ochroną pracowników przed wysokimi temperaturami. 

Obowiązki te wynikają z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. I tak pracodawca powinien m.in. zabezpieczyć pomieszczenia pracy przed nagrzewaniem z zewnątrz i zapewnić odpowiednią wentylację  w pomieszczeniach pracy. 

- Dzwonią do nas pracownicy z pytaniami o to, czy pracodawca ma np. obowiązek założenia klimatyzacji w pomieszczeniach - mówi Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Nie ma takiego obowiązku. Ma zapewnić odpowiednie warunki do pracy, czyli takie w których pracownicy w jak najmniejszym stopniu odczują upały. Jeśli nie ma klimatyzacji, musi zapewnić ochronę przed nagrzewaniem pomieszczeń i ich odpowiednią wentylację. A jeśli w zakładzie pracy jest klimatyzacja, musi dbać o jej odpowiednie używanie, bo z kolei nieużywana może stać się siedliskiem drobnoustrojów. 

W komunikacie pomorskiego Sanepidu przeczytamy, że pracodawca powinien m.in. "zapewnić odpowiednią konserwację urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych (…) w celu niedopuszczenia do awarii i zastosować środki mające na celu ograniczenie natężenia i rozprzestrzeniania się hałasu i drgań powodowanych pracą urządzeń klimatyzacyjnych (…)".

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest  zapewnienie pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów. “Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników” - czytamy w komunikacie.

- Ta woda zdatna do picia to może być po prostu woda z kranu - tłumaczy Anna Obuchowska. - Jeśli chodzi o wodę w butelkach czy inne napoje w butelkach w przepisach pewnie bardziej chodzi o zakłady pracy czy rodzaj pracy, podczas wykonywania której nie ma dostepu do wody z kranu, jak np. place budowy, leśnicy pracujący w lesie itp. Co do dostarczania wody butelkowanej w miejsca stacjonarne można dyskutować, bo dziś na wodę, napoje w plastikowych butelkach patrzymy przecież inaczej, staramy się ich unikać jako nieekologicznych.   

W upały pracodawca może też skrócić czas pracy i nie wymagać jego późniejszego odpracowania. 

- Sami to robimy w naszym zakładzie pracy - dodaje rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Kiedy wysokie temperatury utrzymują się przez kilka dni na krótszy czas pracy decyduje się wielu pracodawców, dostajemy informacje o takich decyzjach ze  starostw, urzędu marszałkowskiego, szkół. 

Jak mówi Anna Obuchowska w czasie upałów wiele osób dzwoni do Sanepidu z pytaniami, jak się zachować w przypadku naprawdę wysokich temperatur. Odpowiedź jest od lat podobna - ci którzy mogą, powinni zostać w domu, powinni też nie dopuścić do nagrzewania mieszkania zasłaniając zasłony i dbać o nawodnienie organizmu.

 

 

TV

Bajpas kartuski działa