• Start
  • Wiadomości
  • Unowocześnią reditę Napoleona: zmiany w Centrum Hewelianum

Unowocześnią reditę Napoleona: zmiany w Centrum Hewelianum

Zespół Redity Napoleońskiej to część Centrum Hewelianum najbardziej widoczna od strony Głównego Miasta. W ciągu kilku lat zespół zostanie zrewitalizowany i rozbudowany o łączącą poszczególne obiekty mocno przeszkloną kubaturę. Właśnie wybrano koncepcję architektoniczną prac.
07.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Redita będzie znów przykryta ziemią, jak za czasów Napoleona.

Redita Napoleońska (nie mylić z redutą!) to obiekt zwieńczony wieżą obserwacyjną obrony przeciwlotniczej z czasów II wojny światowej. Sama redita jest dużo bardziej wiekowa - ta potężna dwukondygnacyjna i pięcioboczna budowla powstała w latach 1811-12 i jest najstarszym murowanym obiektem dzisiejszego Centrum Hewelianum, a także głównym tematem rozstrzygniętego na początku czerwca 2016 r. “Konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej rewaloryzacji i adaptacji Zespołu Redity Napoleońskiej wraz z budową współczesnych obiektów kubaturowych i rekonstrukcją Bramy Południowej”.

W skład tytułowego zespołu, obok redity, wchodzą także m.in.: sucha fosa, przeciwskarpa z Galerią Przeciwskarpową, podziemne korytarze łączące reditę z przeciwskarpą, Brama Północna z Wartownią oraz Wartownia Bramy Południowej, a także dawne biura za murem Carnot’a.

- Redita Napoleońska to dla nas wyjątkowy obiekt i świadek czasów napoleońskich w Gdańsku. Usytuowana na skarpie od strony Głównego Miasta, od ponad dwustu lat jest najważniejszym elementem panoramy widokowej Fortu Góry Gradowej - mówi Przemysław Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum. - Dzięki adaptacji zyska nowe, atrakcyjne funkcje kulturalne, w tym przestrzeń koncertową i wystawienniczą.

Do konkursu zgłosiło się czterech uczestników, ostatecznie trzech z nich przedstawiło swoje projekty. Pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja opracowana przez ArC2 Fabrykę Projektową z Wrocławia. Firma otrzyma 7 tys. zł nagrody i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej.

Koncepcja architektoniczna pracowni ArC2 Fabryka Projektowa z Wrocławia najlepiej spełniła oczekiwania jury.

Nagrodzona koncepcja składa się z dwóch części: z rewitalizowanego Zespołu Redity Napoleońskiej oraz z nowej, w większości przeszklonej kubatury ulokowanej w nasypie Galerii Przeciwskarpowej. Kubatura połączona została ze wszystkimi historycznymi budynkami wchodzącymi w skład zespołu, tworząc przedpole dla istniejących obiektów i koncentrując wszystkie ważne kierunki komunikacji w centralnej części fortu.

Jednocześnie sąd konkursowy przekazał zwycięskiej pracowni swoje uwagi (wytyczne do projektu architektonicznego): nakazał dokładną analizę historycznych kształtów obiektów ziemnych na podstawie materiałów archiwalnych, aby łagodnie połączyć je z projektowanymi elementami współczesnymi. Zalecono również rezygnację z kontrowersyjnego tarasu widokowego, zawieszonego nad Reditą Napoleońską.

- Zwycięska praca w największym stopniu spełniła nasze oczekiwania polegające na zwiększeniu powierzchni użytkowej z zachowaniem historycznego wyglądu części zabytkowej - tłumaczy dyrektor Centrum Hewelianum. - Jednocześnie obiekt niejako „otwiera się” w kierunku majdanu fortu. Uwzględnia też wymogi dotyczące dostępności, co - szczególnie w realiach fortecznej zabudowy, sprawia najwięcej problemów.

Warto podkreślić, że Redita Napoleońska w Centrum Hewelianum to unikatowy zabytek militarny. Zastosowano w niej rzadko spotykane kazamaty Haxo, czyli kazamaty otwarte od tyłu, umożliwiające lepszą wentylację dymu prochowego. To rozwiązanie pozwalało także na obsypanie budowli od przodu i od góry wspomnianym już płaszczem ziemnym.

Opisywana koncepcja rewitalizacji Zespołu Redity Napoleońskiej to trzeci z projektów, które będą w najbliższych latach realizowane przez gdańskie centrum nauki. Jeszcze w tym roku ruszą prace remontowe Wozowni Artyleryjskiej. Planetarium Centrum Hewelianum ma już gotowy projekt architektoniczny (nota bene również autorstwa architektów z ArC2 Fabryka Projektowa), obecnie trwa poszukiwanie źródła finansowania inwestycji. Projekt rewitalizacji Redity Napoleońskiej jest zaś najmniej zaawansowany. Kolejnym etapem prac będzie sporządzenie projektu architektonicznego, następnym - poszukiwanie funduszy.

Koncepcja łączy potrzeby Centrum Hewelianum: zwiększenie powierzchni użytkowej przy jednoczesnym zachowaniu historycznego wyglądu części zabytkowej.

TV

Pracownicy magistratu oddali krew