Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ulubieniec Jima Jarmuscha i wirtuoz lutni wystąpi w Centrum św. Jana. Bilety jeszcze są!

Mówi się, że jest ulubionym kompozytorem amerykańskiego reżysera Jima Jarmuscha, na swoim koncie ma muzykę do kultowej gry The Sims, jego nieodłącznym atrybutem jest lutnia barokowa o nietypowym stroju. Jozef van Wissem, bo o nim mowa, wystąpi w Gdańsku. W środę, 10 maja, zagra w Centrum św. Jana.

Ulubieniec Jima Jarmuscha i wirtuoz lutni wystąpi w Centrum św. Jana. Bilety jeszcze są!
A
A
data publikacji: 09 maja 2017 r.

Jozef van Wissem - milczący i tajemniczy wirtuoz lutni barokowej znów wystąpi w Gdańsku
Jozef van Wissem - milczący i tajemniczy wirtuoz lutni barokowej znów wystąpi w Gdańsku
mat. prasowe

Holenderski muzyczny minimalista Jozef van Wissem jest podobno ulubionym kompozytorem amerykańskiego reżysera Jima Jarmuscha (którego głośnego „Patersona” mogliśmy oglądać zaledwie kilka tygodni temu w kinach). Świadczyć może o tym choćby fakt, że jest autorem muzyki do jego filmu z 2013 r., „Tylko kochankowie przeżyją”. Nietypowy horror z Tildą Swinton w jednej z głównych ról był nominowany do Złotej Palmy w Cannes. Nagrody nie dostał, ale van Wissem za ścieżkę dźwiękową do filmu otrzymał w Cannes Soundtrack Award - niezależną nagrodę przyznawaną przez jury słynnego festiwalu.

Współpraca van Wissema z Jarmuschem nie ogranicza się tylko do muzyki filmowej. Panowie chętnie razem grają w sygnowanym ich nazwiskami duecie gitarowo-lutniowym, co zaowocowało już trzema albumami. Także współpraca z Tildą Swinton nie obejmuje jedynie pracy nad filmem - artyści współpracowali również na gruncie muzycznym, co zaowocowało świetnie przyjętą płytą „The Mystery of Heaven”.

Dla holenderskiego muzyka lutnia nie jest instrumentem przeznaczonym wyłącznie do wykonywania muzyki dawnej, ale doskonale służy mu w jego minimalistycznych projektach muzycznych (van Wissem chętnie komponuje np. utwory na lutnię i elektronikę). Jego kompozycje opierają się na tradycyjnych renesansowych i barokowych zapisach poddawanych awangardowym zabiegom. Cechuje je szczególny, często mroczny, oniryczny klimat, stąd idealnie pasują do filmów Jarmuscha.

mat. prasowe

Specjalnie na jego zamówienie stworzono rodzaj „czarnej lutni”, którą usłyszeć można na jego solowym albumie „Nihil Obstat”. Jest to lutnia barokowa strojona w D-mol. To między innymi dlatego jego muzyka jest tak hipnotyzująca, czysta, minimalistyczna, intensywnie działająca na emocje słuchaczy. Tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę.

Van Wissem nieustannie koncertuje, dając show w różnych miejscach na całym świecie, choćby na festiwalach takich jak All Tomorrow’s Parties. Studiował w Nowym Jorku, gdzie obecnie mieszka. Na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College wykłada przedmiot o nazwie „wyzwolenie lutni” („The Liberation of the Lute”). National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie ścieżki dźwiękowej do... obrazu Hansa Holbeina „Ambasadorowie”.

Co ciekawe, muzyk jest też odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej Sims Medieval - jednej z odsłon kultowej gry The Sims.

Jozef van Wissem wystąpi w Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50), w środę 10 maja 2017 r. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety: w przedsprzedaży 40 zł, w dniu koncertu 45 zł.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora