PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Nowe latarnie, ławki, stojaki na rowery i zieleń. Ulica Szeroka wypięknieje w tym roku
Nowe latarnie, ławki, stojaki na rowery i zieleń. Ulica Szeroka wypięknieje w tym roku
Kolejne miejsce na mapie Gdańska zyska niezwykły klimat. Czas na ulicę Szeroką, która w 2018 roku przejdzie metamorfozę. 2 stycznia Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosi przetarg na jej rewaloryzację.

Ul. Szeroka (skrzyżowanie z ul. Pańską) w 2018 r. przejdzie rewaloryzację
Ul. Szeroka (skrzyżowanie z ul. Pańską) w 2018 r. przejdzie rewaloryzację
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Bardzo się cieszę, że kolejna ulica Śródmieścia zostanie odnowiona, szczególnie że jest to przestrzeń atrakcyjna turystycznie, ale i lubiana przez gdańszczan – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - W 2017 roku na rewaloryzację ulicy św. Ducha, Powalnej, Mostek i Wygon wydaliśmy blisko 4 miliony złotych.

Modernizacja na ul. Szerokiej obejmie fragment od Targu Drzewnego do ul. Grobla II. Remont zostanie przeprowadzony na odcinku ok. 315 metrów.

- Rozbudowa ulicy Szerokiej zostanie podzielona na dwie części. Pierwszy etap zakończy się do końca października 2018 roku - informuje Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Prace od Targu Drzewnego do ul. Szklary zostaną ukończone w sierpniu, a na odcinku od ul. Szklary do Grobla II gotowe będą w październiku 2018 roku.

Co zaplanowano w ramach rewaloryzacji ul. Szerokiej?

Przetarg przewiduje wykonanie nowej konstrukcji jezdni, chodników i zatok parkingowych. Nawierzchnia będzie nawiązywała do zrealizowanych w ostatnim czasie inwestycji, m.in. na ul. Straganiarskiej, gdzie wykorzystano kostkę kamienną. Także chodniki będą wzorowane na tych, które w ostatnim czasie pojawiły się w Śródmieściu. Według koncepcji, którą przygotował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, na ul. Szerokiej pojawią się nowe, stylizowane latarnie, a także ławki i stojaki rowerowe – wszystko to w porozumieniu z miejskim konserwatorem zabytków. Niezwykły klimat tego miejsca uzupełnią nowo posadzone drzewa i donice z zielenią. Mieszkańców ul. Szerokiej zapewne ucieszy fakt, że w ramach inwestycji rozbudowana zostanie kanalizacja deszczowa.

Oferty na realizację prac powinny być znane 18 stycznia przyszłego roku.

Jak informuje Marcin Dawidowski, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowychw gdańskim magistracie, w planach jest też remont kolejnego odcinka ul. Szerokiej.

- Miasto chce uruchomić kolejny etap ul. Szerokiej w roku 2019, konsekwentnie realizując program rewaloryzacji ulic Głównego Miasta - zaznacza dyrektor WPR.

Ul. Szeroka będzie kolejną w Śródmieściu, po skwerze Świętopełka i ulicy Św. Ducha, która przejdzie metamorfozę. W grudniu br. DRMG ogłosiło przetarg na modernizację jezdni i chodników na ulicy Przędzalniczej i Złotników. Z kolei na ul. Tartacznej wyremontowane zostaną chodniki. Koniec prac przewidziano na lipiec 2018 r.

II etap prac dotyczyć będzie odcinka od ul. Grobla II do Żurawia
II etap prac dotyczyć będzie odcinka od ul. Grobla II do Żurawia
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

REWALORYZACJA ULIC GŁÓWNEGO MIASTA

 • W 2017 roku na rewaloryzację ulic przeznaczono blisko 4 mln zł:

 • Św. Ducha - (odcinek od ul. Złotników do ul. Bosmańskiej) remont istniejących chodników o łącznej długości 570 mb w połączeniu z remontem nawierzchni jezdni 290 mb

 • Powalna - remont istniejącego chodnika o łącznej długości 100 mb

 • Mostek - remont istniejących chodników o łącznej długości 350 mb

 • Wygon - remont istniejących chodników o łącznej długości 280 mb

W opracowaniu jest dokumentacja projektowa dla ul. Ogarnej

 • W 2018 roku na rewaloryzację ulic na terenie Głównego Miasta przewidziano5 mln zł

Planowane do realizacji ulice:

 • Szeroka (odcinek od Targu Drzewnego do ul. Bosmańskiej - remont istniejących chodników o łącznej długości 930 mb w połączeniu z remontem nawierzchni jezdni – ok. 540 mb)

 • Złotników (na całej długości ulicy) remont istniejących chodników o łącznej długości 
  – ok. 200 mb

 • Przędzalnicza - remont istniejących chodników o łącznej długości ok. 140 mb w połączeniu z remontem nawierzchni brukowcowej jezdni o długości ok. 70 mb

 • Tartaczna - (odcinek od ul. Podwale Staromiejskie do posesji nr 2a) remont istniejących chodników o łącznej długości ok. 100 mb

Dodatkowo w ramach programu budowy i modernizacji chodników w 2017 roku zakończono prace związane z modernizacją następujących ulic:

 • Grobla II - remont chodnika po jednej stronie ulicy na dł. 65 mb

 • Grobla III - remont chodników po obu stronach ulicy na dł. 70 mb

 • Grobla IV - remont jezdni i chodników na dł. ok. 70 mb.

 • Łagiewniki - remont chodników po obu stronach ulicy na dł. 120 mb

 • Straganiarska - remont jezdni i chodników na dł. ok. 195 mb

PRZEBUDOWA UL. STĄGIEWNEJ

W 2016 roku przeprowadzona została przebudowa ul. Stągiewnej mająca na celu poprawę stanu technicznego, a tym samym odzyskanie dawnej świetności ulic zlokalizowanych na północnym cyplu Wyspy Spichrzów. W ramach inwestycji oprócz ulicy Stągiewnej przebudowane zostały także ul. Chmielna, Motławska i Pożarnicza. Realizacja obejmowała nie tylko wymianę nawierzchni, ale również przebudowę infrastruktury wewnętrznej ulic (sieci sanitarne, wodociągowe oraz kanalizację deszczową). Koszt realizacji opiewał na kwotę 7,2 mln zł.

ZAGOSPODAROWANIE ZIELEŃCA W KWARTALE ULIC: SZEROKA - GROBLA II - ŚWIĘTOJAŃSKA - SZKLARY

Przeprowadzona w 2016 roku realizacja zagospodarowania zieleńca w kwartale ulic: Szeroka - Grobla II - Świętojańska – Szklary, miała na celu rewitalizację skweru, dzięki której powstało miejsce wypoczynku i spotkań w zabytkowej części Gdańska. Koszt realizacji wynosił ok. 1,55 mln zł.

Aneta NiezgodaUrząd Miejski w GdańskuDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Aneta Niezgoda - najnowsze
Aneta NiezgodaUrząd Miejski w GdańskuDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Aneta Niezgoda - najnowsze