PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ulica Pełna Życia na Dolnym Mieście. Zumba, sadzenie kwiatów, atrakcje dla najmłodszych

Ulica Pełna Życia na Dolnym Mieście. Zumba, sadzenie kwiatów, atrakcje dla najmłodszych
Batman, kotek, księżniczka i... potwór - takie malowidła na twarzy wybierały dzieci, które w niedzielę, 15 września uczestniczyły w zajęciach na Ulicy Pełnej Życia na Dolnym Mieście. Można też było sadzić kwiaty, naprawić rower, zatańczyć zumbę. Miejski projekt przywracający mieszkańcom ulicę potrwa do 22 września. 
Ulica_Pelna_Zycia_na_Dolnym_Miescie_156614_800px
W niedzelę, 15 września na Ulicy Pełnej Życia na Dolnym Mieście na dobry początek dnia można było wspólnie z instruktorem wykonać rozgrzewkę i ćwiczenia fizyczne
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Przychodzimy tu codziennie, odkąd jest piaskownica i leżaki - mówią Ania i Ewa, uczennice pobliskiej szkoły podstawowej nr 65 na Dolnym Mieście. - Czasem nawet w czasie przerwy w szkole. Fajne rzeczy można tu robić, każdego dnia jest coś innego, a panie są najfajniejsze. 

Na dwa tygodnie września skrzyżowanie ulic Jaskółczej, Śluzy i Jałmużniczej zostało zamknięte dla samochodów i stało się strefą relaksu dla mieszkańców. Na środku ulicy usypano plażę, wokół stanęły leżaki i beczki z egzotycznymi roślinami z Szafarni. Na ten czas Ulica Pełna Życia, wypełniona rozmaitymi aktywnościami, stała się miejscem przyjaznym dla sąsiedzkich spotkań, przestrzenią działań artystycznych, sportowych i kreatywnych. 

 

Ulica Pełna Życia na Dolnym Mieście to projekt w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu
Ulica Pełna Życia na Dolnym Mieście to projekt w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Plaża i relaks w mieście 

Ulica Pełna Życia to projekt, który powstał w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Gdańsku. Akcja ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że ulica nie jest wyłącznie miejscem służącym do jazdy samochodem, ale może stać się przestrzenią należącą do mieszkańców, z której każdy może skorzystać. Na dwa tygodnie zaplanowano szereg aktywnych wydarzeń dla każdego i w każdym wieku. To gry podwórkowe, zumba, bieganie, wędrówki, nordic walking, warsztaty, strefy relaksu i dużo, dużo więcej. Inicjatywa finansowana jest w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu ma też na celu zachęcić gdańszczan do używania bardziej ekologicznych, alternatywnych dla samochodu sposobów przemieszczania się po mieście, jak rower, hulajnoga, komunikacja miejska albo po prostu spacer. Te ekologiczne rozwiązania promowane są w Gdańsku przez cały rok.

- Mieszkamy tu niedaleko, zobaczyliśmy że dzieje się coś fajnego i przyszliśmy z synkiem - mówią rodzice 2-letniego Wiktora. - Fajne miejsce, leżaki, palmy, fajne rzeczy można robić, w piątek widzieliśmy tu wiele osób. Synek kopie w piasku, podoba mu się, będziemy tu przychodzić tym bardziej że w programie są też rozrywki dla dorosłych, zumba, serwis rowerowy.  

 

Na najmłodszych, ale też na starszych czeka mnóstwo atrakcji
Na najmłodszych, ale też na starszych czeka mnóstwo atrakcji
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Aktywuj się na Ulicy Pełnej Życia

Do projektu dołączył Gdański Ośrodek Sportu, który przeniósł znane i lubiane zajęcia z cyklu Aktywuj się na Dolne Miasto. Przez dwa tygodnie będą one odbywały się na boisku Gimnazjum nr 9 przy ulicy Śluza 3, po czym powrócą w swoje dotychczasowe lokalizacje. Ale zajęcia cyklu Aktywuj się w Gdańsku to oczywiście nie jedyne atrakcje, jakie czekają odwiedzających Ulicy Pełnej Życia. Nie zabraknie warsztatów kreatywnych, gier podwórkowych, wycieczek rowerowych, czy z przewodnikiem.

Zajęcia Aktywuj się w Gdańsku na Dolnym Mieście:

  • Niedziela, 15 września, godzina 10:00 – Aktywna rodzina
  • Poniedziałek, 16 września, godzina 18:00 – Zumba Gold
  • Wtorek, 17 września, godzina 18:00 – Nordic Walking
  • Czwartek, 19 września, godzina 18:30 – Zumba
  • Sobota, 21 września, godzina 9:00 – Trening biegowy
  • Niedziela, 22 września, godzina 9:45 – Piesze wędrówki z rodziną

Na uczestników wydarzenia na Dolnym Mieście czekają atrakcje, które przygotowali organizatorzy, okoliczne placówki oświatowe i instytucje kultury. Lista wydarzeń odbywających się w ramach akcji Ulica Pełna Życia to m.in. warsztaty, konkursy, zawody, spacery, spotkania i wiele innych, które mogły być zorganizowane dzięki współpracy m.in. z SP nr. 65, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, GZDiZ czy Fundacją Fosa, a także działającymi w okolicy zakładami usługowymi.

 

 

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze