PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Trwa usuwanie skutków burzy. Będzie jeszcze padać [KOMUNIKATY SZTABU z 11 maja]
Trwa usuwanie skutków burzy. Będzie jeszcze padać [KOMUNIKATY SZTABU z 11 maja]
Po godz. 15 w piątek, 11 maja 2018, nad Trójmiastem przeszły ulewne burze. Zalane są ulice głównie na dolnym tarasie Gdańska, ale woda płynęła też szerokim strumieniem po ulicach na górnego tarasu. Występują opóźnienia w kursowaniu tramwajów. Trwa usuwanie skutków burzy.

Ogromna kałuża na skrzyżowniu ul. 3 Maja i Nowe Ogrody
Ogromna kałuża na skrzyżowniu ul. 3 Maja i Nowe Ogrody
zdj. Roman Daszczyński/gdansk.pl

SOBOTA, 12 MAJA

Aktualizacja godz. 9.00

Wg serwisu pogodowego IMGW-PIB Pogodynka  sobota, 12 maja ma upłynąć bez pogodowych anomalii. Na stronie portalu brak ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych. O godz. 9 zachmurzenie w Gdańsku było duże, temp. 14 st. C, a wiatr osiągał prędkość 2 m/s.

Wg prognozy synoptycznej ciągu dnia będzie się przejaśniać, a temperatura wzrośnie do 23 st. C.

PIĄTEK, 11 maja

Aktualizacja, godz. 19.59

Zespół Zarządzania Kryzysowego zakończył swoje posiedzenie.
Aktualnie służby miejskie wykonują  prace porządkowe i zabezpieczające na terenie miasta.  Tramwaje i autobusy kursują na swoich liniach, choć nadal z opóźnieniami. Zamknięta dla ruchu (częściowo) jest ulica Braci Śniadeckich w miejscach gdzie został podmyty asfalt. Ulica będzie zamknięta do momentu uprzątnięcia asfaltu. Jak podają  Gdańskie Wody to trzeci opad tzw deszczu stuletniego w przeciągu trzech lat (prawdopodobieństwie wystąpienia raz na 100 lat). Na Górze Gradowej w ciągu 8 minut wystąpił opad wysokości 25 mm. W ciągu 15 do 30 minut do godziny 16.40 spadło:  Strzyża opad 38,1 mm, Góra Gradowa Śródmieście 39,  Brzeźno 28,89, Chełm 23, Jelitkowo 17,43, Dolne Miasto 12 (średnia miesięczna z 10 ostatnich lat z maja to 50-60 mm) . W Śródmieściu w ciągu 1,5 godziny (od 15 do 16.30) temperatura spadła z 27,8 do 14,5 C. Straż Pożarna interweniowała 40 razy przy odpompowywaniu wody z zalanych piwnic.

Aktualizacja, godz. 19.39

Komunikat Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego:

W związku z gwałtownymi i nawalnymi opadami deszczu - w ciągu 15 do 30 minut do godziny 16.40 spadło: Strzyża opad 38,1 mm, Góra Gradowa Śródmieście 39, Brzeźno 28,89, Chełm 23, Jelitkowo 17,43, Dolne Miasto 12 (średnia miesięczna z 10 ostatnich lat z maja to 50-60 mm) - w mieście doszło do miejscowych podtopień.
Aktualnie utrudnienia w ruchu: na Alei Zwycięstwa i Trakcie Konnym w rejonie ul. Smoluchowskiego, Chwaszczyńskiej, Okrąg, Twardej, 3 Maja.
Kanalizacja burzowa odbiera wodę. Gdańskie Wody czyszczą zabrudzone wloty kanalizacji deszczowej w newralgicznych miejscach. Ekipa utrzymaniowa GZNK -15 osób rozpoczęła sprzątanie m.in w rejonie ulic Powstańców Warszawskich, Nowe Ogrody i 3 Maja gdzie została wypłukana kostka brukowa.
Ruch tramwajowy został przywrócony. Kursują autobusy ale na razie ruch nie odbywa się zgodnie z rozkładami jazdy.
Tunel pod Martwą Wisłą - bez utrudnień.
Do godziny 18.30 Straż Pożarna interweniowała 30 razy przy odpompowywaniu wody z zalanych piwnic.

Prognoza pogody przewiduje burze z gradem do godziny 24 i deszcz od 25-40, lokalnie 60 mm.
W Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku zebrał się zespól zarządzania kryzysowego.

Aktualizacja, godz. 18.40:

Ruch tramwajowy na ul. Jana z Kolna został przywrócony.

Aktualizacja, godz. 18.15:

Na ul. Nowe Ogrody i Hucisku woda już opadła. Ulice są już przejezdne w obu kierunkach. Samochody i autobusy komunikacji miejskiej już tędy kursują. Nadal wstrzymany jest tu jednak ruch tramwajowy.  Jak informują nas czytelnicy, woda opadła dzięki tutejszej kanalizacji deszczowej. 

Jest też  komunikat Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku:

W piątek, 11 maja, od godz. 17 do godz. 24, prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 25 mm do 40 mm, lokalnie do 60 mm, z porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 85 proc. 

Aktualizacja, godz. 18.00:

Ruch tramwajowy w ciągu al. Zwycięstwa przywrócony. Przejezdny jest tunel pod Martwą Wisłą, a także ul. Hallera na wysokości wiaduktu (tam wstrzymany jest, prewencyjnie, ruch tramwajowy).

Wcześniej pisaliśmy:

Gwałtowna burza przeszła nad Gdanskiem i sąsiednimi miastami tużprzed 16.00. w momencie największego szczytu komunikacynego. Padał deszcz i grad. Wiele aut utkwiło w korkach. Zalanych zostało wiele ulic, m.in. ul. Hallera, Kartuska, Powstańców Warszawy, Kliniczna i wiele innych. Zbiera się  sztab kryzysowy, poniżej komunikaty miejskich służb

Oto komunikat z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego

W związku z gwałtownymi i nawalnymi opadami deszczu w ciągu 15 do 30 minut do godziny 16.40 spadło: Strzyża opad 38,1 mm, Góra Gradowa Śródmieście 39, Brzeźno 28,89, Chełm 23, Jelitkowo 17,43, Dolne Miasto 12 (średnia miesięczna z 10 ostatnich lat z maja to 50-60 mm). W mieście doszło do miejscowych podtopień. Największych w rejonie ul Kartuskiej i 3 Maja, Alei Zwycięstwa, Powstańców Warszawskich, Hallera.
Aktualnie kanalizacja burzowa odbiera wodę, a służby wspomagają odpompowanie na ulicy 3 Maja/Kartuskiej. Prosimy o stosowanie się do poleceń służb zabezpieczających newralgiczne miejsca. Komunikacja tramwajowa została wstrzymana na Alei Zwycięstwa, Alei Hallera i Węźle Kliniczna. Autobusy jeżdżą bez większych utrudnień. Zbiera się Sztab w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Al. Zwycięstwa
Al. Zwycięstwa
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
Al. Zwycięstwa
Al. Zwycięstwa
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
Al. Zwycięstwa
Al. Zwycięstwa
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
Al. Zwycięstwa
Al. Zwycięstwa
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
Skrzyżowanie ulic Bohaterów Getta Warszawskiego i Politechnicznej
Skrzyżowanie ulic Bohaterów Getta Warszawskiego i Politechnicznej
zdjęcie czytelniczki
Na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego są już strażacy
Na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego są już strażacy
Zdjęcie czytelniczki
Ul. Politechniczna
Ul. Politechniczna
Zdjęcie czytelniczki
Ul. Bohaterów Getta Warszawskiego
Ul. Bohaterów Getta Warszawskiego
Zdjęcie czytelniczki
Komunikat wydał też ZTM:

Z powodu znacznych opadów zatrzymano ruch tramwajowy na ul. Mickiewicza, Nowe Ogrody i al Zwycięstwa. Ze względu na brak możliwości przejazdu pod wiaduktem na al. Hallera, wprowadzono zmiany na liniach autobusowych i tramwajowych. Linię nr 283 przekierowano objazdem przez ul. Jana z Kolna w obie strony. Tramwaje linii  2, 6 i 8 przekierowano na ul. Jana z Kolna. Bilety ZTM są honorowane w pociągach SKM / PKM na trasie Śródmieście SKM - Żabianka SKM do odwołania.

Ul. Wajdeloty we Wrzeszczu, przy torach kolejowych
Ul. Wajdeloty we Wrzeszczu, przy torach kolejowych
Zdjęcie czytelniczki
Okolice centrum handlowego Manhattan we Wrzeszczu
Okolice centrum handlowego Manhattan we Wrzeszczu
Zdjęcie czytelniczki
Ulewa i burze w Nowym Porcie
oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl