Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Uczniowie z Hamburga zachwyceni Gdańskiem. Co im się tak spodobało?

Uczniowie z Schule Sterntalerstraße w Hamburgu przyjechali do Gdańska, żeby zwiedzać nasze muzea i instytucje, poznawać tutejszą kulturę i mieszkańców, a także odwiedzić prezydenta. To efekt wymiany polsko-niemieckiej ze Szkołą Podstawowę nr 15.

Uczniowie z Hamburga zachwyceni Gdańskiem. Co im się tak spodobało?
A
A
data publikacji: 30 marca 2017 r.

W Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Dzieci z Hamburga chwalą nasze miasto m.in. za czystość
W Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Dzieci z Hamburga chwalą nasze miasto m.in. za czystość
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Gdańszczanie: mili, pomocni i czyści

- Najistotniejsze dla mnie jest to, żebyście zabrali ze sobą ważne przesłanie z Gdańska: przesłanie wolności i solidarności - mówił wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, który spotkał się z uczniami z czwartych klas Schule Sterntalerstraße w Hamburgu, biorącymi udział w polsko-niemieckiej wymianie. Ich wizyta w Urzędzie Miejskim w Gdańsku miała miejsce w czwartek, 30 marca.

Wiceprezydent podkreślał, że dobre, przyjazne i „normalne” stosunki między Niemcami a Polską są dla niego bardzo ważne. - Chciałbym, żebyście byli ambasadorami wielu uśmiechniętych ludzi, których tu spotkaliście, a nie przekazów, które do was docierają - mówił Piotr Kowalczuk.

O tym, że gdańszczanie są uśmiechnięci i przyjaźni, czwartoklasiści przekonali się sami, podczas pięciu dni w naszym mieście. - Dzieci tutaj są bardzo dobrze wychowane, miłe i pomocne - chwalił jeden z uczniów z Hamburga.

- Bardzo szybko złapaliśmy z polskimi uczniami kontakt - dodał inny.

Uczniowie z wymiany poprosili prezydenta Kowalczuka, żeby zrobił sobie z nimi selfie
Uczniowie z wymiany poprosili prezydenta Kowalczuka, żeby zrobił sobie z nimi selfie
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Także pozostali uczestnicy wymiany przychylnie wypowiadali się o Gdańsku. Co najbardziej im się podobało? Plaża, miejsca na spacery, czyste miasto, Muzeum II Wojny Światowej. Cieszyli się także bardzo na wizytę w Europejskim Centrum Solidarności. Z kolei spotkanie z wiceprezydentem Kowalczukiem, który odpowiadał na każde pytanie uczniów, tak im się spodobało, że poprosili prezydenta o wspólne zdjęcie.

Przyjazd dzieci z Schule Sterntalerstraße w Hamburgu do Gdańska jest już drugim takim wspólnym projektem ze Szkołą Podstawową nr 15 w Gdańsku. W projekcie uczestniczą dzieci w wieku 8-10 lat - każdorazowo po piętnaście osób z Hamburga i Gdańska.

Do wymiany doszło dzięki… giełdzie

Nauczyciele i pedagodzy z obu szkół poznali się podczas organizowanej przez Dom Pojednania i Spotkań w Gdańsku giełdy kontaktowej dla nauczycieli z Polski i Niemiec, która odbyła się w listopadzie 2015 roku w Gdańsku. W ten sposób powstała inicjatywa współpracy na płaszczyźnie obu szkół.

Patronat i koordynację nad całym wydarzeniem przejęli od początku koordynatorzy DMK- Domu Pojednania i Spotkań- placówki kształceniowej i jednostki centralnej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Gdańskie i hamburskie dzieci razem - na pamiątkowym zdjęciu z wiceprezydentem Kowalczukiem
Gdańskie i hamburskie dzieci razem - na pamiątkowym zdjęciu z wiceprezydentem Kowalczukiem
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- Dzieci z Hamburga pochodzą z wielokulturowych rodzin, często zagrożonych wykluczeniem społecznym i z imigranckimi korzeniami - tłumaczy Bożena Kierończyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 w Gdańsku. - Różnorodność i wielokulturowość naszych uczestników pozwala jednak dzieciom na wzajemne odkrywanie siebie, swoich kultur, języków, tradycji i historii osobistych.

Pierwsze dwa spotkania dzieci z obu szkół w roku 2016 - w Gdańsku i następnie w Hamburgu pozwoliły wychowankom przeżyć niezwykłą przygodę i podróż: od świata Hanzy, spotkania z Morzem Bałtyckim, sportem, kulturą, tradycją, językami - po historię, czasem trudną, ale niezwykle wartościową. Wymiar interkulturowy spotkania wzbogacany jest grami integracyjnymi, animacją językową oraz metodami kreatywnej pedagogiki.

Ale jak mówi Bożena Kierończyk, korzyści takiej wymiany jest znacznie więcej. I dotyczą one nie tylko uczniów. - Ten pięciodniowy pobyt dzieci z Hamburga w Gdańsku to promocja naszego miasta wśród młodych gości z Niemiec, a dla samych gdańszczan promocja otwartego, tolerancyjnego podejścia do trudnej sytuacji społeczno-politycznej w dzisiejszym świecie - podkreśla.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora