• Start
  • Wiadomości
  • Uczniowie z gdańskiej szkoły na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach

Uczniowie z gdańskiej szkoły na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach

Światowy szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach to nie tylko główne obrady z udziałem decydentów. Towarzyszą im liczne dodatkowe wydarzenia, m.in. konferencja prasowa z udziałem polskich uczniów, którzy opracowali projekty kampanii społecznych dotyczących zmian klimatycznych. W tej grupie jest także młodzież z Gdańska.
08.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańscy uczniowie podczas konferencji prasowej towarzyszącej szczytowi klimatycznemu ONZ w Katowicach
Gdańscy uczniowie podczas konferencji prasowej towarzyszącej szczytowi klimatycznemu ONZ w Katowicach
Fundacja Uniwersytet Dzieci


Jeszcze przez tydzień Katowice będą międzynarodowym centrum negocjacji dotyczących zmian klimatycznych. W obradach i wydarzeniach towarzyszącym szczytowi ONZ COP24 udział bierze ponad 20 tys. osób ze 190 krajów: polityków, reprezentacji organizacji pozarządowych, a także świata nauki i biznesu.

Nasze miasto w Katowicach reprezentują m.in. uczniowie klasy VIII z International School of Gdańsk – laureaci ogólnopolskiego konkursu w ramach projektu “Klimatyczna klasa” realizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci, w którym udział bierze 1500 szkół z całej Polski.

Nagrodą za najlepszy projekt kampanii społecznej dotyczącej zmian klimatycznych była możliwość prezentacji pomysłu podczas konferencji prasowej towarzyszącej katowickiemu szczytowi. To właśnie dziś (7 grudnia) młodzi gdańszczanie opowiedzieli zaproszonym na wydarzenie dziennikarzom, naukowcom i przedstawicielom biznesu o swoim planie kampanii dotyczącej tematu “Osiedla w obliczu zmian klimatycznych”(w pracy i prezentacji wspomogła ich nauczycielka Adriana Budzisz-Orłowska). Obok nich zaprezentowała się także młodzież czterech innych szkół z Polski - zwycięzcy pozostałych kategorii konkursu.

Projekt edukacyjny dla polskich szkół podstawowych “Klimatyczna klasa” realizowany jest przez Fundację Uniwersytet Dziecięcy od września 2018 r. w tysiącu klas I-III i 500 klasach IV-VIII.

W ramach projektu nauczyciele realizują cykl ośmiu lekcji poświęconych ochronie klimatu korzystając z gotowych scenariuszy przygotowanych przez Fundację i bezpłatnych materiałów. Uczniowie pracują na specjalnych zestawach edukacyjnych powiązanych z cyklem zajęć. Dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej dowiadują się m.in. skąd się biorą orkany, dlaczego na Ziemi jest coraz cieplej i jaką rolę odgrywają drzewa w mieście. W trakcie lekcji uczniowie prowadzą proste obserwacje i doświadczenia – projektują zieloną przestrzeń, tworzą fabrykę tlenu i sprawdzają stan zanieczyszczenia powietrza.

Uczniowie klas IV-VIII w trakcie projektu opracowują zaś pomysł kampanii społecznej dotyczącej ochrony klimatu - po zapoznaniu się z materiałami edukacyjnymi dostarczonymi przez Fundację (artykułami naukowymi, filmami, przykładami innych środowiskowych kampanii społecznych). Tworzą hasła reklamowe, projekty ulotek i plan promocji kampanii w środowisku lokalnym. Wspierających ich w działaniu nauczyciel posiłkuje się mini poradnikiem marketingu społecznego (także w zestawie projektowym).


Fragment ulotki opracowanej przez uczniów z International School of Gdańsk. Egzemplarze otrzymali uczestnicy konferencji
Fragment ulotki opracowanej przez uczniów z International School of Gdańsk. Egzemplarze otrzymali uczestnicy konferencji
Fundacja Uniwersytet Dzieci


Nie wszyscy twórcy kampanii wzięli udział w konkursie (nie był obowiązkową częścią projektu), ale szkoły, które do niego przystąpiły będą musiały wprowadzić swoje pomysły w czyn i zrealizować projekty. Ich realizacja będzie przedmiotem oceny kolejnej komisji konkursowej, być może więc gdańscy uczniowie zatriumfują po raz drugi.

W trakcie roku szkolnego nie ma możliwości przyłączenia się do projektu “Klimatyczna klasa”, ale jak zapewnia Magdalena Kowalska z Fundacji Uniwersytet Dzieci, druga edycja jest już prawie pewna. - Ważne będą dla nas opinie nauczycieli realizujących “Klasę” w tym roku, ale póki co wygląda na to, że projekt się spodobał.

Pierwsze informacje o naborze do kolejnej edycji powinny pojawić się na stronie internetowej FUD jeszcze przed końcem czerwca 2019 r., zapisy zaplanowano na sierpień.

Więcej informacji o projekcie Klimatyczna klasa:

dla klas I-III

dla klas IV-VIII



TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku