• Start
  • Wiadomości
  • Uczniowie szkół zawodowych będą praktykować w Międzynarodowych Targach Gdańskich

Uczniowie szkół zawodowych będą praktykować w Międzynarodowych Targach Gdańskich

Miasto Gdańsk wciąż rozwija ofertę skierowaną do uczniów szkół zawodowych. W ostatnich latach zmodernizowano budynki szkolne, coraz więcej firm obejmuje patronatem poszczególne klasy, a nauczyciele przechodzą specjalistyczne szkolenia. Spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie właśnie dołączyła do rozbudowującej się listy firm, które postanowiły nawiązać współpracę z gdańskimi szkołami zawodowymi.
18.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W środę,18 grudnia, w gmachu AmberExpo podpisano oficjalną umowę dotyczącą współpracy pomiędzy MTG, Miastem Gdańsk i 13 szkołami
W środę,18 grudnia, w gmachu AmberExpo podpisano oficjalną umowę dotyczącą współpracy pomiędzy MTG, miastem Gdańsk i 13 szkołami
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W środowe przedpołudnie, w gmachu AmberExpo (gdzie w ciągu roku odbywają się targi o różnym charakterze) podpisano oficjalną umowę dotyczącą współpracy pomiędzy MTG, Miastem Gdańsk i 13 szkołami. Były to wszystkie gdańskie szkoły zawodowe, które oferują tzw. szkolenie branżowe, a także technika i Liceum Ogólnokształcące nr 4, które posiada klasy mundurowe. W tym gronie znalazły się również dwie szkoły, które kształcą uczniów niepełnosprawnych.

Po podpisaniu umowy ogólnej, każda ze szkół podpisała też umowę indywidualną z MTG, by oferta Targów była jak najlepiej dopasowana do profilu i potrzeb uczniów danej placówki. Targi będą oferować uczniom staże, ale też działania w ramach wolontariatu, i nie tylko.

- Będziemy starali się angażować uczniów w organizację czy uczestnictwo w wydarzeniach, które tutaj mają miejsce (w Amberexpo - dop.red.). W kontekście szkół zawodowych są to na pewno ciekawe wydarzenia, ponieważ, patrząc na ich profile, są to wydarzenia związane m.in. z infrastrukturą, gospodarką morską, budownictwem, gastronomią, a także ze sportem - podkreśla Paweł Orłowski, wiceprezes Zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Będziemy starali się wprowadzać uczniów także w zagadnienia związane z organizacją wydarzeń, zapewnienia bezpieczeństwa czy kreowania wydarzeń. To będzie wiedza bardzo praktyczna - zaznacza.

Współpraca szkół z MTG będzie miała też aspekt ekologiczny.

- Do szkół, które mają "twardy" techniczny profil, będziemy przekazywać po zakończonych już targach materiały powystawowe czy próbki różnych materiałów - tak, aby mogły wykorzystywać je w swoich zajęciach praktycznych (zamiast trafiać do śmietnika - red.) - tłumaczy Paweł Orłowski.

 

Międzynarodowe Targi Gdańską włączają się w program praktycznej nauki gdańskich uczniów
Międzynarodowe Targi Gdańską włączają się w program praktycznej nauki gdańskich uczniów
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Zdaniem Piotra Kowalczuka, zastępcy Prezydent Gdańska, zarządzającego m.in. gdańską edukacją, Międzynarodowe Targi Gdańskie mają ogromny potencjał, który jest obecnie niewykorzystany.

- To m.in. kwestia obsługi logistycznej różnego rodzaju targów, umiejętności pracy przy takich wydarzeniach, a także promowania takich imprez, rozwijania ich czy nawet zaopiekowanie się gośćmi w ich trakcie. To są umiejętności, których potrzebują uczniowie i które mogą tutaj zdobyć - ocenia wiceprezydent Kowalczuk.

To, co najważniejsze w kształceniu zawodowym, zarówno na poziomie branżowym jak i technikalnym, to zdaniem Piotra Kowalczuka, pokazanie uczniom sensu takiego kształcenia.

- Po to trzeba spotkać pracodawcę – tłumaczy wiceprezydent Kowalczuk. - I nie chodzi tu o jedną czy nawet kilka praktyk, ale przede wszystkim o stałą współpracę, dzięki której uczniowie mogą spotkać nie szkolnych teoretyków, ale praktyków, którzy są w firmach, z którymi mogą współpracować, wykorzystać ich potencjał. 

Większość klas w gdańskich szkołach zawodowych ma już patronaty różnych branżowych firm z całego Trójmiasta. Zdaniem wiceprezydenta Kowalczuka to rozwiązanie świetnie się sprawdza.

- Dzięki tym patronatom uczniowie już pod koniec kształcenia są albo stażystami w tych firmach, albo rozpoczynają działania, które pozwalają im w tych firmach się zakorzenić. To ma rzeczywiście sens. Nam nie chodzi o to, żeby wypełnić uczniami klasy szkolne, ale o to, by zapewnić dobrze wykształconych pracowników na rynku pracy - dodaje. - Takie jest założenie całego miejskiego programu budowania nowoczesnego szkolnictwa zawodowego. Miasto od kilku lat inwestuje w modernizacje szkół zawodowych, całą infrastrukturę z nimi związaną, ale też w tzw. umiejętności miękkie nauczycieli, dobrą kadrę i właśnie staże uczniów.

 

Współpracę z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi nawiązały:

- Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych im. Władysława Szafera

- Zespół Szkół Kreowania Wizerunku

- Szkoły Okrętowe i Techniczne „Conradinum”

- Państwowe Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego

- Szkoły Ekonomiczno-Handlowe im. Macierzy Szkolnej

- Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

- Zespół Szkół Energetycznych

- Zespół Szkół Samochodowych im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte

- Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej

- Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte

- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1

- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2

- IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 5





TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska