• Start
  • Wiadomości
  • Uczniowie i nauczyciele na Westerplatte oddali cześć patronom swojej szkoły

Uczniowie i nauczyciele na Westerplatte oddali cześć patronom swojej szkoły

Minęło 55 lat od kiedy Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku nosi imię Bohaterów Westerplatte. Wrzeszczańska podstawówka uczciła okrągłą rocznicę nadania imienia kilkugodzinnym świętowaniem na Westerplatte.
07.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

7 września 2017 r., w 55.rocznicę nadania Szkole Podstawowej nr 45 w Gdańsku imienia Bohaterów Westerplatte, uczniowie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża

Dokładnie 2 września 1962 r. w Szkole Podstawowej nr 45 w Gdańsku Wrzeszczu odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Bohaterów Westerplatte połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej. Wydarzenie zgromadziło wielu dostojnych gości, wśród nich także jednego z uczestników walk o Westerplatte. Niestety - ówczesny szkolny kronikarz - nie odnotował nazwiska Westerplatczyka biorącego udział w uroczystości i do dziś, mimo wielu starań, nie udało się go ustalić. Tablica pamiątkowa zaś nie przetrwała próby czasu. Rozpadła się na kawałki podczas demontażu przed termomodernizacją budynku.

55 lat później, 7 września 2017 r., prawie cała społeczność szkolna (z wyłączeniem najmłodszych uczniów z “zerówki”) pojechała na Westerplatte by oddać cześć swoim patronom. Uczniowie z towarzyszeniem nauczycieli zwiedzili miejsca walk, Wartownię nr 1 i ruiny koszar. Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowski chór odśpiewał hymn szkoły (w jednej ze strof ujęto słowa “a ci co do nieba czwórkami szli patronem będą im”), dzieci recytowały wiersze i zaśpiewały pieśń “Miejcie odwagę” do słów Adama Asnyka. 


2 września 1962 r. zdjęcie z uroczystości nadania imienia Obrońców Westerplatte Szkole Podstawowej nr 45 w Gdańsku

Pocztowi sztandarowemu szkoły towarzyszyli pod pomnikiem rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Fort ubrani w mundury wzorowane na tych, które nosili żołnierze z Wojskowej Składnicy Transportowej walczący na Westerplatte.

Następnie dzieci złożyły u stóp pomnika wiązankę przepasaną szarfą z napisem “Bohaterskim Patronom uczniowie i społeczność Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku” i zapaliły znicze. Wykonano również wspólne zdjęcie.

Na zakończenie uczestnicy spotkania posilili się wojskową grochówką, która szczególnie smakowała w ten chłodny i deszczowy dzień.


Pogoda nie dopisała, ale wszystkich rozgrzała wojskowa grochowka

W uroczystości udział wzięli także: Ewa Lieder - posłanka .Nowoczesnej, Emilia Lodzińska - radna miasta Gdańska, Waldemar Ossowski - dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Tomasz Gliniecki - wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej oraz Tomasz Kryger - z-ca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu, a także przedstawiciel Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

- Co roku w rocznicę nadania imienia naszej szkole szczególnie pamiętamy o naszych patronach, ale ta uroczystość u stóp pomnika na Westerplatte miała wymiar niezwykły. Myślę, że poruszyła dzieci i że zapamiętają ją na długo - mówi Izabella Posłuszny, nauczycielka z SP nr 45, która wraz z koleżanką z pracy, Ewą Woźną przygotowała wydarzenie.

Bohaterowie z Westerplatte na co dzień towarzyszą wrzeszczańskiej podstawówce. W holu szkoły widnieje ogromne archiwalne zdjęcie przedstawiające patronów, a Pomnik Obrońców Wybrzeża jest głównym elementem logo Czterdziestej Piątej.


Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje była partnerem uroczystości - zapewniła społeczności szkolnej bezpłatny i bezpośredni przejazd z Wrzeszcza na Westerplatte i z powrotem. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wspomógł wydarzenie od strony technicznej.


Czytaj także:

Dowiedz się więcej o historii SP nr 45, która w zeszłym roku świętowała 60 rocznicę powstania



TV

Pracownicy magistratu oddali krew