Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Uczniowie Hipokratesa nad Motławą - wyjątkowa wystawa poświęcona gdańskim medykom

Od wtorku, 15 listopada, w jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku można oglądać nietypową wystawę zatytułowaną „Uczniowie Hipokratesa nad Motławą”, prezentującą dzieje medycyny i medyków gdańskich od XVI do XVIII wieku.

Uczniowie Hipokratesa nad Motławą - wyjątkowa wystawa poświęcona gdańskim medykom
A
A
data publikacji: 15 listopada 2016 r.

Narzędzia chirurgiczne z De Curandi Ratione Leonharta Fuchsa
Narzędzia chirurgiczne z De Curandi Ratione Leonharta Fuchsa
Muzeum Narodowe w Gdańsku

- Przede wszystkim interesowały nas sylwetki gdańskich lekarzy, działających tutaj na przestrzeni trzech stuleci, dlatego zaprezentujemy ich portrety. Ale pokażemy również sporą ilość starodruków, wydawnictw i książek - nie tylko medycznych, które wyszły spod pióra tutejszych dawnych medyków. Zależy nam na tym, żeby pokazać, czym zajmowała się medycyna u zarania swojej nowożytnej działalności i że medycy byli ludźmi niezwykle wszechstronnymi i bardzo dobrze wykształconymi, często byli podróżnikami, przyrodnikami, historykami, filozofami… Na tę ich bogatą działalność chcemy zwrócić uwagę zwiedzających - mówi kurator wystawy „Uczniowie Hipokratesa nad Motławą”, Małgorzata Buchholz-Todoroska.

Wystawa w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (Gdańsk, ul. Toruńska 1) powstała we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Polską Akademią Nauk Biblioteką Gdańską, z której pochodzi większość zbiorów. Nieprzypadkowo taka inicjatywa powstała w naszym mieście.

- To tutaj, w Gdańsku, istniało cieszące się międzynarodową sławą Gimnazjum Akademickie: szkoła o charakterze półwyższym, która kształciła przyszłych lekarzy. Gimnazjum mieściło się tu, gdzie dzisiaj znajduje się siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jego absolwenci odbywali podróże po Europie, gdzie kształcili się dalej na najlepszych uniwersytetach, i wracali do Gdańska, by tu pracować jako tak zwani fizycy miejscy, czyli dzisiejsi lekarze miejscy - tłumaczy kurator.

Przykładem sukcesu lokalnej szkoły medycznej może być życiorys jednego z jej uczniów - Johanna Adama Kulmusa, które atlasy anatomiczne wywarły wpływ na rozwój japońskiej nauki w XVIII wieku. Między innymi to właśnie te atlasy będzie można podziwiać w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także inne niezwykłe starodruki, takie jak zielniki, poradniki medyczne, księgi astronomiczne i geograficzne czy opracowania.
 

Po lewej: sekcja zwłok na frontyspisie atlasu anatomicznego Andreasa Vesaliusa. Po prawej przedstawienie szkieletu ludzkiego z tego samego atlasu
Po lewej: sekcja zwłok na frontyspisie atlasu anatomicznego Andreasa Vesaliusa. Po prawej przedstawienie szkieletu ludzkiego z tego samego atlasu
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną również graficzne i malarskie portrety działających od XVI do XVIII wieku lekarzy gdańskich, zarówno praktyków, jak i teoretyków. Wśród nich są: Johann Philip Breyne, Laurentius Eichstädt, Joachim Oelhaf, Johannes Placotomus, wspomniany wyżej Johann Adam Kulmus i wielu innych postaci, które podłożyły podwaliny pod nowoczesną medycynę. Portretom towarzyszyć będą reprodukcje epitafiów, wystawionych słynnym medykom w tutejszych świątyniach.

Znakomicie opracowane teksty opisujące dokonania medyków i omawiające poszczególne dzieła zaprezentowane w atrakcyjnej formie plastycznej przekażą solidną wiedzę historyczną na temat rozwoju medycyny w Gdańsku.

Wernisaż wystawy „Uczniowie Hipokratesa nad Motławą” odbędzie się we wtorek, 15 listopada 2016 r., o godz. 12. Wystawa potrwa do 5 lutego 2017 r., dostępna jest dla odwiedzających od wtorku do piątku w godz. 9:00-16:00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10:00-17:00.

Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, uczniowie i studenci do 26. roku życia, studenci i uczestnicy studiów doktoranckich historii sztuki i wyższych szkół plastycznych oraz posiadacze ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny lub Karty Dużej Gdańskiej Rodziny 1 zł. Dzieci do 7. roku życia - wstęp bezpłatny.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora