PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Uczniowie gdańskiej szkoły z okazji 100-lecia Niepodległości podczas obchodów Dnia Kaszubskiego

Uczniowie gdańskiej szkoły z okazji 100-lecia Niepodległości podczas obchodów Dnia Kaszubskiego
Szkoła Podstawowa nr 86 im. prof. Jerzego Sampa dołącza do świętowania Niepodległej. Uczniowie placówki z gdańskiej dzielnicy Ujeścisko-Łostowice w drugiej połowie marca uczestniczyli w obchodach Dnia Kaszubskiego oraz uczcili pamięć Józefa Pilsudskiego z okazji jego imienin.

Uczniowie SP 86 podczas obchodaów Dnia Kaszubskiego
Uczniowie SP 86 podczas obchodaów Dnia Kaszubskiego
fot. materiały szkoły

Z okazji 780-tej rocznicy pojawienia się najstarszej, pisemnej wzmianki o Kaszubach uczniowie SP 86 w Gdańsku zgromadziliśmy się pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego na oficjalnej części uroczystości. Odśpiewali Hymn Polski i Kaszub przy akompaniamencie Orkiestry Straży Granicznej, wysłuchali przemowień prezydenta Gdanska Pawła Adamowicza i marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, a potem barwnym pochodem przeszli do Ratusza Głownego Miasta na spotkanie artystyczno-kulturalne bogate w rys historyczny. 

To początek obchodów Niepodległej w placówce z gdańskiej dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. Co jeszcze będzie czekać uczniów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości? 

- Zaplanowaliśmy między innymi poznanie miejsc związanych z Niepodległą, apele, debaty i konkursy. W naszej szkole będą upamiętniane w różnej formie ważne wydarzenia związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W tym celu podjeliśmy współpracę ze Związkiem Piłsudczyków RP Okręg Gdański i ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim - mówi Ewa Wosińska- Stelter, wicedyrektor SP 86. - Ponadto uczniowie przygotowywani są do udziału w XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży pod hasłem: "Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej". Weźmiemy udział także w Paradzie Niepodległości i innych oficjalnych obchodach Niepodległej.oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl