Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Uczmy się od nich aktywności. Spotkanie seniorów z zastępcą prezydenta Miasta

Ponad 60 liderów reprezentujących 65 różnych organizacji - gdańskich kół i klubów seniora oraz innych grup senioralnych spotkało się z Piotrem Kowalczukiem, zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. Dojrzali aktywiści dyskutowali, dzielili się doświadczeniami i rozmawiali o planach na przyszłość.

Uczmy się od nich aktywności. Spotkanie seniorów z zastępcą prezydenta Miasta
A
A
data publikacji: 23 stycznia 2018 r.

120 tys. mieszkańców Gdańska to osoby 65+
120 tys. mieszkańców Gdańska to osoby 65+
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

W populacji gdańszczan ponad 120 tys. osób przekroczyło już 65. rok życia. A 52 z nich ma nawet 100 lat i więcej. Badania pokazują, że liczba seniorów w naszym mieście, i nie tylko, będzie wzrastać. Ważnym jest więc, by starsi mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w życiu Gdańska.

Spotkanie liderów grup senioralnych z Piotrem Kowalczukiem, zastępcą prezydenta Gdańska
Spotkanie liderów grup senioralnych z Piotrem Kowalczukiem, zastępcą prezydenta Gdańska
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

- To cykliczne spotkanie. Naprawdę, dzieje się w Gdańsku, jeżeli chodzi o seniorów. Nie jest to tylko kwestia pomocy, ale też wspólnego funkcjonowania w mieście. Wiele możemy się nauczyć od seniorów – powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Srebrna polityka Miasta to przestrzeń na spełnioną dojrzałość seniorek i seniorów oraz filar rozwoju nas wszystkich, dziś jeszcze aktywnych zawodowo – dodał Kowalczuk.

Zobacz relację wideo ze spotkania:

Podczas spotkania seniorzy mogli dowiedzieć się m. in. jakie projekty dla najstarszych mieszkańców Gdańska realizują organizacje pozarządowe i instytucje miejskie, a także zapoznać się z działalnością i ofertą Gdańskiego Funduszu Senioralnego.

- To wsparcie finansowe inicjatyw i wydarzeń tworzonych przez seniorów, których odbiorcami mogą być sami seniorzy, jak i wszyscy mieszkańcy Gdańska – tłumaczy Gabriela Dudziak. - Wybrane przez kapitułę najlepsze pomysły otrzymują dofinansowanie w ustalonej kwocie 500 zł. Mogą je przeznaczyć na wspólne zajęcia robienia na drutach, szachy, zwyczajne rozmowy przy kawie i inne inicjatywy.

Do rąk seniorów trafiły też najnowsze informatory, w których znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące życia seniorów w Gdańsku, m. in. Edukacji Trzeciego Wieku, Trzeciego Wieku w Zdrowiu, Koszyka Edukacyjnego Zdrowie Seniora, licznych programów profilaktycznych oraz bezpłatnych zajęć sportowych i rekreacyjnych.

Wkrótce do gdańszczan trafi około trzech tysięcy takich przewodników. Będą one dostępne m. in. w Urzędzie Miejskim, Gdańskim Centrum Świadczeń, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie czy Gdańskim Ośrodku Promocji Zdrowia.

Informator jest już dostępny w internecie: https://www.gdansk.pl/seniorzy

-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl