PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

UCK z rekordową liczbą przeszczepień wątroby. Gdański szpital jest drugi w kraju

UCK z rekordową liczbą przeszczepień wątroby. Gdański szpital jest drugi w kraju
52 transplantacje wątroby wykonał w 2020 roku zespół specjalistów z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. 50. przeszczepienie poprzedziła skomplikowana akcja logistyczna i pewien „rekord”. – To duży sukces, tym bardziej, że zespół jest dopiero budowany – komentuje dr Piotr Remiszewski.
52 - taką liczbę przeszczepień wątroby, pomimo pandemii, udało się osiągnąć lekarzom z UCK w 2020 roku
52 - taką liczbę przeszczepień wątroby, pomimo pandemii, udało się osiągnąć lekarzom z UCK w 2020 roku
fot. UCK

             

UCK. 35 tys. wymazów w pięciu punktach testowych na COVID-19 i nowa strona dla pacjentów


– To jest duża liczba i duży sukces, tym bardziej, że zespół chirurgiczny jest „skromny” i dopiero budowany. To też jest liczba optymalna – mówi
dr Piotr Remiszewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK

Powstanie ośrodka zajmującego się leczeniem chorób wątroby w sposób kompleksowy zainicjowały w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym - zespół transplantacji wątroby pod kierunkiem dr. Piotra Remiszewskiego oraz zespół kwalifikujący prowadzony przez dr Annę Drobińską przy współpracy z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii, kierowanej przez prof. Radosława Owczuka. Dr Remiszewski dołączył do zespołu gdańskiego szpitala w październiku 2019 roku i od tego momentu transplantacje wątroby wyraźnie „przyspieszyły”. Wówczas, w ciągu 12 miesięcy było ich 11, rok później blisko pięć razy więcej.

Jak zaznacza dr Remiszewski, ten wynik udało się osiągnąć dzięki wzorowej współpracy – m.in. z dyrekcją szpitala, władzami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz innymi klinikami. 

Przeszczepy w pandemii

- Cała struktura jest bardzo dobrze zorganizowana, a koordynacja pracuje wręcz doskonale. To sprawia, że program transplantacyjny bardzo prężnie się rozwija. UCK jest jedynym szpitalem w Polsce, gdzie przeszczepia się prawie wszystkie narządy. W jednym miejscu dokonuje się transplantacji serca, wątroby, nerek, płuc, rogówek oraz wysp trzustkowych. Tylko aktualnie trzustki się nie przeszczepia  – tłumaczy transplantolog.

Należy podkreślić, że taką liczbę przeszczepień wątroby udało się osiągnąć w niesprzyjających warunkach pandemii SARS-CoV-2 i mniejszej liczbie dawców. 

– Jeśli przeanalizuje się wykres liczb transplantacji i zgłoszeń, widać takie dwie „dolinki” – jedna to marzec, a druga to wrzesień. To się pokrywa z falami pandemii. Cały nakład i wysiłek ochrony zdrowia był skierowany na leczenie i niwelowanie skutków pandemii. W całej Polsce było zdecydowanie mniej zgłoszeń dawców – mówi dr Piotr Remiszewski.

Pierwsze, wspólne, „lotnicze” pobranie wielonarządowe

50. przeszczepienie wątroby w UCK poprzedziła precedensowa, skomplikowana, ale zakończona sukcesem akcja logistyczna, w trakcie której został ustanowiony pewien „rekord”. 12 grudnia połączone zespoły z Klinik Chirurgii Ogólnej Endokrynologicznej i Transplantacyjnej oraz Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przeprowadziły pierwsze wspólne, „lotnicze” pobranie wielonarządowe. Ekipy musiały udać się znad Bałtyku pod same Tatry. Tam, w szpitalu w Zakopanem pobrały od zmarłego dawcy wątrobę i płuca. Na narządy w Gdańsku czekało dwóch biorców.

Dzięki sprawnej koordynacji, możliwości korzystania z transportu lotniczego (na odcinku Gdańsk-Rębiechowo – Kraków-Balice użyto samolotu PILATUS PC-12) oraz płynnemu przejazdowi do Zakopanego czas liczony od wyjazdu zespołu z UCK na przeciwległy kraniec Polski, pobranie narządów i powrót wyniósł zaledwie 11 godzin! W rezultacie udało się skutecznie zrealizować przeszczepienie zgodnie z ograniczeniem czasowym niedokrwienia pobranych narządów.

W trakcie drogi powrotnej zespołów pobierających, biorcy narządów przebywali już na salach operacyjnych. Przeszczepienie płuc (dr hab. Jacek Wojarski, dr Wojciech Karolak) wykonano u pojedynczego biorcy z Krajowej Listy Oczekujących. Przeszczepienie wątroby (dr Piotr Remiszewski, dr Marian Łukiański, lek. Katarzyna Biernat) wykonano u biorcy zgłoszonego do transplantacji w trybie pilnym. Przeszczepienie wątroby zakończyło się około godziny 03:00 nad ranem 13 grudnia.

 

Dzięki sprawnej akcji logistycznej życie uratowano dwóm osobom
Dzięki sprawnej akcji logistycznej życie uratowano dwóm osobom
fot. UCK

 

UCK - drugi szpital w kraju

52. przeszczepienia wątroby w minionym roku dają Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu drugie miejsce w kraju pod tym względem. Liderem jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Łącznie w gdańskim szpitalu od 18 kwietnia 2018 roku przeszczepiono 70 wątrób w ramach programu transplantacji tego narządu. W bieżącym roku odbyły się już trzy przeszczepienia.

W 2020 roku w UCK wykonano również 16 przeszczepień serca, 128 szpiku, 84 rogówek, 102 nerek oraz 16 płuc. 

 

CZYTAJ:

Lekarze z gdańskiego UCK przeszczepili płuca 50-latce, która przeszła zakażenie COVID-19

 

oprac. NGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl