Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

„U źródeł pieśni #2”. Pomóż zorganizować warsztaty i śpiewaj "białym" głosem

Rok temu warsztaty Ewy Grochowskiej i koncerty „U źródeł pieśni” zgromadziły prawdziwe tłumy na Długiej. Aby w tym roku też tak było, organizatorzy wydarzenia proszą o finansowe wsparcie, gdyż środki na realizację projektu zbierają w akcji crowdfondingowej. Potrzebują 7800 zł, mają 2220 zł, a zostało już tylko pięć dni do końca zbiórki.

„U źródeł pieśni #2”. Pomóż zorganizować warsztaty i śpiewaj "białym" głosem
A
A
data publikacji: 02 września 2018 r.
Ewa Grochowska
Ewa Grochowska
Mat pras.

     


Śpiewanie białym głosem to technika wokalna typowa dla muzyki ludowej, polega bardziej na krzyku niż śpiewie, ale z zachowaniem linii melodycznej. Praktycznie każdy może się jej nauczyć - w warsztatach może więc wziąć udział każdy bez względu na wiek i umiejętności.

- Odczarowujemy i popularyzujemy polskie pieśni tradycyjne – piękne, ponadczasowe, niegdyś towarzyszące wszystkim aspektom życia - zachęca Dorota Sentkowska-Sakowicz z Teatru w Oknie, koordynatorka projektu. - Udowadniamy że nie straciły nic na swojej aktualności, a w tym „pędzącym” świecie stanowią swoistą przystań wolności, pozwalają nam cieszyć się chwilą, zrelaksować, otworzyć i użyć w pełni naturalnych możliwości naszego głosu. Po prostu być sobą! Są więc świetnym antidotum na pośpiech współczesnej cywilizacji.

 

Kwota 7 800 zł pozwoli na realizację dwóch dwudniowych spotkań - będzie to kontynuacja warsztatów z Ewą Grochowską (mogą też przyjść nowi uczestnicy) oraz twórcze spotkania z Karoliną Skrzyńską i Aleksandrą Zawłocką. Większa suma pozwoli na większą liczbę warsztatów i koncerty. Kwota maximum - 37 500 zł - na realizację warsztatu z Adamem Strugiem oraz trzeciego koncertu. Jaki on będzie, zdecydują darczyńcy.

- Jeśli dojdziemy do tego etapu, wówczas umieścimy ankietę, w której wybierzecie kogo mamy zaprosić: Orkiestrę św. Mikołaja, Lautari z projektem "Vol. 67", Joannę Słowińską z projektem "Archipelag" czy Makaruka z projektem "Erotyki ludowe" - informują autorzy projektu.

Pieniądze potrzebne są na organizację warsztatów, koncertów oraz na zaplecze logistyczne, koszty techniczne i administracyjne wydarzenia. Wpłaty już od 5 zł można uiszczać za pomocą strony https://wspieram.to/uzp.Karolina Skrzyńska
Karolina Skrzyńska
Mat. pras.Zajęcia z Ewą Grochowską

Zajęcia poświęcone będą stylistyce śpiewu obrzędowego z południowo - wschodniej i/lub centralnej Polski, gdzie do dziś zachowały się archaiczne formy muzyczne i żywa pamięć o obrzędach rodzinnych i dorocznych. Pieśni, jakie staną się materiałem do pracy pochodzą z nagrań archiwalnych oraz prowadzonych przez Ewę Grochowską od kilkunastu lat badań terenowych.

Podczas warsztatów uczestnicy nie tylko mają szansę opanować repertuar pieśniowy i styl wokalny, ale też poszerzą wiedzę niezbędną do zrozumienia specyfiki śpiewu wiejskiego. Poznają jego funkcjonalność i zawartość symboliczną.

Warsztaty śpiewu tradycyjnego z elementami emisji i higieny głosu oferują pracę nad techniką śpiewu tzw. otwartym głosem, charakterystyczną dla kultur tradycyjnych i wspólnot wiejskich.

WIĘCEJ: Warsztaty śpiewu białego w Gdańsku. Wesprzyj akcję crowdfundingową i przyjdź na koncert

Projekt organizuje Teatr w Oknie (Fundacja Theatrum Gedanense), ul. Długa 50/51, 80-831 Gdańsk, przy wsparciu: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER.

-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl