PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
„U źródeł pieśni #2”. Pomóż zorganizować warsztaty i śpiewaj "białym" głosem
„U źródeł pieśni #2”. Pomóż zorganizować warsztaty i śpiewaj "białym" głosem
Rok temu warsztaty Ewy Grochowskiej i koncerty „U źródeł pieśni” zgromadziły prawdziwe tłumy na Długiej. Aby w tym roku też tak było, organizatorzy wydarzenia proszą o finansowe wsparcie, gdyż środki na realizację projektu zbierają w akcji crowdfondingowej. Potrzebują 7800 zł, mają 2220 zł, a zostało już tylko pięć dni do końca zbiórki.
Ewa Grochowska
Ewa Grochowska
Mat pras.

     


Śpiewanie białym głosem to technika wokalna typowa dla muzyki ludowej, polega bardziej na krzyku niż śpiewie, ale z zachowaniem linii melodycznej. Praktycznie każdy może się jej nauczyć - w warsztatach może więc wziąć udział każdy bez względu na wiek i umiejętności.

- Odczarowujemy i popularyzujemy polskie pieśni tradycyjne – piękne, ponadczasowe, niegdyś towarzyszące wszystkim aspektom życia - zachęca Dorota Sentkowska-Sakowicz z Teatru w Oknie, koordynatorka projektu. - Udowadniamy że nie straciły nic na swojej aktualności, a w tym „pędzącym” świecie stanowią swoistą przystań wolności, pozwalają nam cieszyć się chwilą, zrelaksować, otworzyć i użyć w pełni naturalnych możliwości naszego głosu. Po prostu być sobą! Są więc świetnym antidotum na pośpiech współczesnej cywilizacji.

 

Kwota 7 800 zł pozwoli na realizację dwóch dwudniowych spotkań - będzie to kontynuacja warsztatów z Ewą Grochowską (mogą też przyjść nowi uczestnicy) oraz twórcze spotkania z Karoliną Skrzyńską i Aleksandrą Zawłocką. Większa suma pozwoli na większą liczbę warsztatów i koncerty. Kwota maximum - 37 500 zł - na realizację warsztatu z Adamem Strugiem oraz trzeciego koncertu. Jaki on będzie, zdecydują darczyńcy.

- Jeśli dojdziemy do tego etapu, wówczas umieścimy ankietę, w której wybierzecie kogo mamy zaprosić: Orkiestrę św. Mikołaja, Lautari z projektem "Vol. 67", Joannę Słowińską z projektem "Archipelag" czy Makaruka z projektem "Erotyki ludowe" - informują autorzy projektu.

Pieniądze potrzebne są na organizację warsztatów, koncertów oraz na zaplecze logistyczne, koszty techniczne i administracyjne wydarzenia. Wpłaty już od 5 zł można uiszczać za pomocą strony https://wspieram.to/uzp.Karolina Skrzyńska
Karolina Skrzyńska
Mat. pras.Zajęcia z Ewą Grochowską

Zajęcia poświęcone będą stylistyce śpiewu obrzędowego z południowo - wschodniej i/lub centralnej Polski, gdzie do dziś zachowały się archaiczne formy muzyczne i żywa pamięć o obrzędach rodzinnych i dorocznych. Pieśni, jakie staną się materiałem do pracy pochodzą z nagrań archiwalnych oraz prowadzonych przez Ewę Grochowską od kilkunastu lat badań terenowych.

Podczas warsztatów uczestnicy nie tylko mają szansę opanować repertuar pieśniowy i styl wokalny, ale też poszerzą wiedzę niezbędną do zrozumienia specyfiki śpiewu wiejskiego. Poznają jego funkcjonalność i zawartość symboliczną.

Warsztaty śpiewu tradycyjnego z elementami emisji i higieny głosu oferują pracę nad techniką śpiewu tzw. otwartym głosem, charakterystyczną dla kultur tradycyjnych i wspólnot wiejskich.

WIĘCEJ: Warsztaty śpiewu białego w Gdańsku. Wesprzyj akcję crowdfundingową i przyjdź na koncert

Projekt organizuje Teatr w Oknie (Fundacja Theatrum Gedanense), ul. Długa 50/51, 80-831 Gdańsk, przy wsparciu: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER.

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl