Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Prawie 3500 zawodników uczestniczyło w 56. Biegu Westerplatte

Blisko 3,5 tys. osób pobiegło dziś (niedziela, 23 września) przez Gdańsk w 56. Biegu Westerplatte. Zawodników nie zraziła dość chłodna i deszczowa pogoda. Ta najstarsza impreza biegowa w kraju ma stale rosnącą rzeszę zwolenników, nie tylko ze względu na walory sportowe, ale i symboliczne.

Prawie 3500 zawodników uczestniczyło w 56. Biegu Westerplatte
A
A
data publikacji: 23 września 2018 r.
Trasa Biegu Westerplatte wiedzie m.in. przez popularną kładkę na Motławie
Trasa Biegu Westerplatte wiedzie m.in. przez popularną kładkę na Motławie
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Dystans do przebiegnięcia - 10 kilometrów. Start jest na Westerplatte, co symbolizuje wojnę. Meta - przy Europejskim Centrum Solidarności, a więc muzeum wielkiego ruchu społecznego, dzięki któremu doszło do przekreślenia porządku pojałtańskiego i zjednoczenia Europy. 56. Bieg Westerplatte odbył się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego w tym roku był to także “Bieg dla Niepodległej”.

Trasa wiodła od Westerplatte przez Przeróbkę i Most Siennicki, a dalej na kładkę na Motławie. Później pozostało już tylko przebiec obok Muzeum II Wojny Światowej, ul. Wałową, Rybaki Górne i Popiełuszki - by znaleźć się na mecie przy ECS.

Dzięki takiemu zaplanowaniu trasy, impreza była w minimalnym stopniu uciążliwa dla mieszkańców i życia miasta. Po godz. 12 wszystko wróciło do normy.

Zawodnicy rozpoczęli bieg o godz. 10.10. Na mecie na każdego finiszera czekał wyjątkowy, odlewany medal z motywem barw narodowych. Ponadto uczestnicy zyskali dostęp do bezpłatnych zdjęć z biegu. Chętni mogli dodatkowo nabyć wysokiej klasy koszulkę z limitowanej edycji dedykowanej 56. odsłonie imprezy. Zarówno medal, jak i koszulka, poprzez stylistyczne akcenty nawiązują do wydarzeń z września 1939 r. W przypadku tego biegu aspekt historyczny, pamięci o Obrońcach Westerplatte był zawsze niezwykle ważny dla osób startujących w tej imprezie.

Dodatkowym celem 56. Biegu Westerplatte dla Niepodległej było wsparcie dla Fundacji Hospicyjnej oraz akcji "Pomorze Biega i Pomaga". Każdy z uczestników mógł dołożyć swoją cegiełkę i pomóc potrzebującym.

W ubiegłorocznej edycji Biegu Westerplatte wystartowało ponad 3000 osób. Zwyciężył Marek Kowalski z czasem 31 minut i 7 sekund. Wśród pań najszybsza była Aleksandra Brzezińska z wynikiem 34:16.

Organizatorzy biegu: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu i Radio Gdańsk.

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl