Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Tysiące pod Neptunem. Przeciw PiS i Kaczyńskiemu

Trzy tysiące, a może nawet pięć tysięcy osób zgromadziło się w sobotę, 19 grudnia, wokół fontanny Neptuna w Gdańsku. Manifestowali przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości.

Tysiące pod Neptunem. Przeciw PiS i Kaczyńskiemu
A
A
data publikacji: 19 grudnia 2015 r.

Długi Targ, Długa, Ławnicza. Manifestacja KOD zgromadziła przeciwników działań obecnego rządu.
Długi Targ, Długa, Ławnicza. Manifestacja KOD zgromadziła przeciwników działań obecnego rządu.
Radomir Szumełda/Facebook

Długi Targ był w połowie wypełniony tłumem. Nad głowami powiewały flagi Polski i Unii Europejskiej. Było też wiele białych flag z napisem KOD - skrótem od Komitetu Obrony Demokracji, który zwołał tę manifestację. Część uczestników trzymała drzewce z tablicami i transparentami. Jedna z takich tablic przedstawiała Che Guevarrę, ale z twarzą Jarosława Kaczyńskiego i podpisem „Kaczewara”. Na innych tablicach można było wyczytać: „Kto łamie przepisy Konstytucji, na którą składał przysięgę narodowi, jest zdrajcą narodu”, „Jarosław Polskę zostaw!”, „Najgorszy sort Polaków”, „Zima wasza, wiosna nasza” czy „Wolność kocham i rozumiem”.

Cześć uczestników trzymała w dłoni książeczki z Konstytucją RP.

Skandowano hasła: „Państwo prawa, nie Jarosława”, „Precz z Kaczorem, dyktatorem”, „Andrzej Duda to obłuda”, „Demokrację obronimy”, „Kto nie skacze ten za PiS-em”.

Mikołaj Trzaska/Facebook


Do zebranych przemawiał przez mikrofon m.in. trójmiejski działacz Radomir Szumełda. Z głośników można było usłyszeć: „Prędzej czy później dopadnie was prawo i sprawiedliwość”, „Nikt nie dał wam mandatu, żeby deptać Konstytucję. Nie zgadzamy się na zawłaszczanie Polski. Jarosław, masz już księżyc, nie wystarczy ci?”. Organizatorzy podkreślali, że KOD jest organizacją, która skupia różne środowiska i siły polityczne - są to m.in.: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Twój Ruch, Partia Razem, Tolerado, Kongres Kobiet, Partia Kobiet i PSL.

Manifestacja zaczęła się o godz. 12, trwała nieco ponad półtorej godziny. Podobne odbyły się, także w samo południe, w ponad 20 miastach całej Polski.

Była to już druga taka manifestacja w Gdańsku w ciągu kilku dni. Obie zwołane zostały przez KOD. Za pierwszym razem manifestanci zgromadzili się w niedzielę, 13 grudnia, przed pomnikiem Poległych Stoczniowców - wówczas również zebrało się od 3 tys. do 5 tys. osób.

Mikołaj Trzaska/Facebook

Czytaj też:

Tłumy pod Trzema Krzyżami. Wiec w obronie demokracji

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora