Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Tysiąc powodów by czytać. Empik rozdaje książki w konkursie, pomóż wygrać gdańskim szkołom

10 tysięcy książek trafi do bibliotek szkolnych w całej Polsce w kolejnej edycji konkursu Empiku „Tysiąc powodów by czytać”. Nagrody dostaną szkoły, które otrzymają najwięcej głosów internautów. Do konkursu zgłosiło się osiem szkół z Gdańska. Wyniki konkursu poznany 25 października.

Tysiąc powodów by czytać. Empik rozdaje książki w konkursie, pomóż wygrać gdańskim szkołom
A
A
data publikacji: 07 października 2018 r.
Każdego roku 10 placówek wyłonionych w konkursie Tysiąc powodów by czytać  otrzymuje od Empiku po tysiąc wybranych przez siebie książek
Każdego roku 10 placówek wyłonionych w konkursie "Tysiąc powodów by czytać" otrzymuje od Empiku po tysiąc wybranych przez siebie książek
mat. prasowe

Wśród 400 szkół z całej Polski, które starają się o nowiutkie księgozbiory jest aż osiem szkół z Gdańska. O książki do swoich bibliotek walczą:

  • Szkoła Podstawowa nr 12 (Ujeścisko)
  • Szkoła Podstawowa nr 17 im. Stefana Czarnieckiego (Oliwa)
  • Szkoła Podstawowa nr 39 im. Wojska Polskiego (Wrzeszcz)
  • Szkoła Podstawowa nr 45 im. Bohaterów Westerplatte (Wrzeszcz)
  • Szkoła Podstawowa nr 50 im. Emilii Plater (Śródmieście)
  • Szkoła Podstawowa Nr 92 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia (Zaspa)
  • British International School of Gdansk (Przymorze)
  • Niepubliczna Szkoła dla Dziewcząt Fregata (Oliwa)

Uczniowie każdej z 400 szkół w kraju mieli za zadanie przygotowanie plakatu zachęcającego rówieśników do czytania. Teraz plakaty oglądają i oceniają internauci - 10 podstawówek, w których przygotowano zwycięskie prace (czyli takie, które uzyskają najwięcej głosów) otrzyma po 1000 wybranych przez dzieci książek.

Galeria przygotowanych przez dzieci plakatów jest dostępna na stronie www.empik.com/biblioteki/zaglosuj, to tu także odbywa się głosowanie, które potrwa od 1 do 21 października. Każdy internauta codziennie może oddać jeden głos na jedną bibliotekę.

Wyniki poznamy już w czwartek, 25 października. Wtedy zwycięskie szkoły zgłoszą swoją własną listę tytułów, na które jest zapotrzebowanie wśród ich uczniów. Mogą to być zarówno lektury, jak i książki popularne wśród dzieci i młodzieży.

- Co roku dzieci wybierają najróżniejsze tytuły - część oczywiście jest uzupełnieniem szkolnych zajęć, ale są też pozycje związane ze sportem, sztuką, modą czy podróżami. Od tego roku w podstawówkach uczy się też młodzież, więc wybory będą jeszcze bardziej zróżnicowane - mówi Mira Dobek, dyrektor marketingu Empiku.

- Chcemy wspierać czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Dzieci mają różne pasje, a my chcemy pomóc im rozwijać je poprzez książki, które sami mogą wybrać i tym samym czytać o tym, co je interesuje poza szkołą - dodaje Mira Dobek.

Miejskie biblioteki mogą pochwalić się ciekawymi, imponującymi zbiorami. Niestety szkolne biblioteki są w gorszej sytuacji. Nz. nowy lokal WiMBP Gdańsk, otwarty w 2017 r. przy ulicy Chopina 40, Gdańsk Strzyża
Miejskie biblioteki mogą pochwalić się ciekawymi, imponującymi zbiorami. Niestety szkolne biblioteki są w gorszej sytuacji. Nz. nowy lokal WiMBP Gdańsk, otwarty w 2017 r. przy ulicy Chopina 40, Gdańsk Strzyża
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Podobnie jak w ubiegłym roku, aby równe szanse w głosowaniu miały zarówno podstawówki z dużych polskich miast, jak i te z niewielkich miejscowości, po tysiąc książek otrzyma pięć małych placówek, w których uczy się do 120 uczniów, a które otrzymały najwięcej głosów - pozostałe pięć tysięcy będzie natomiast rozdysponowane w większych szkołach, także wybranych przez internautów.

- Zależało nam na tym, aby każda szkoła - niezależnie od wielkości i liczby uczniów, miała podobne szanse w wyścigu po 1000 książek dla biblioteki. Choć muszę przyznać, obserwując działania szkół uczestniczących w ostatnich edycjach konkursu, że wielkość szkoły nie jest tak istotna, jak zaangażowanie i energia włożone w promowanie pracy konkursowej lokalnie - tłumaczy Mira Dobek.

Książki trafią do szkół do końca lutego 2019 r.

Empik przygotował jeszcze jedną niespodziankę: poza 10 000 książek, które kolorowa ciężarówka rozwiezie do zwycięskich szkół, do co 50. zgłoszonej w konkursie biblioteki, powędruje 10 pakietów książek od Wydawnictwa Wilga. W każdym zestawie znajdzie się 10 pozycji z klasyki literatury dziecięcej. Dodatkowo, wszystkie szkoły, które zgłosiły się do akcji, otrzymają fotoksiażkę ufundowaną przez Empikfoto.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora