• Start
  • Wiadomości
  • “Tym żyje Gdańsk”: obchody 42. rocznicy Sierpnia'80 i Solidarity of Arts

“Tym żyje Gdańsk”: obchody 42. rocznicy Sierpnia'80 i Solidarity of Arts

Gościem nowego programu portalu gdansk.pl pt. “Tym żyje Gdańsk”, w sobotę, 13 sierpnia, była Patrycja Medowska. Zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności ds. Kultury Obywatelskiej zapraszała na sierpniowe i wrześniowe obchody ważnych dla historii Polski dat: strajków w Stoczni Gdańskiej i wybuchu II wojny światowej. 
13.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gościem programu jest zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej Patrycja Medowska
Gościem programu jest zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej Patrycja Medowska
fot. gdansk.pl

Marek Wałuszko przypomniał na wstępie programu, jak ważnym miesiącem w historii Polski i Gdańska jest sierpień.

- Obchodzimy wydarzenia sprzed 42 lat, kiedy to po słynnym strajku, którego szefem był Lech Wałęsa, podpisano porozumienia sierpniowe. To też chyba szczególny miesiąc w działalności ECS-u?

Patrycja Medowska: - To kulminacja naszej pracy i najważniejszy miesiąc w roku. Wokół tej daty 31, a właściwie 14-31 - to są daty wybuchu strajku i końca strajku, kumulują się nasze aktywności w trzech obszarach: z jednej strony są to działania symboliczne, odwołujące się do przeszłości; działania refleksyjne - ponieważ historia Solidarności dla nas nie jest historią, jest też teraźniejszością i przyszłością, bo w idei Solidarności upatrujemy jakiś ratunek dla cywilizacji - i działania artystyczne, które trochę mówią o tym, z czym się dzisiaj mierzymy jako ludzie.

42. rocznica Sierpnia'80. Spacery subiektywne STRAJK! POCZĄTEK! i spektakl

Co czeka nas już jutro?

Obchody rozpoczynają się 14 sieprnia. 

Patrycja Medowska: - Tradycyjnie 6 rano meldujemy się w Stoczni, na spacerze subiektywnym, opowieścią o tym, gdzie te wydarzenia strajkowe miały miejsce na terenie Stoczni. W tym roku będzie nas prowadził przez tę strajkową opowieść Jarosław Żurawiński. A potem cykl spacerów subiektywny po wystawie stałej, ale też - uwaga - po wystawie “Stocznia”. To jest nasza nowa wystawa, która opowiada o historii stoczni i też będziemy zapraszać do tego, aby łączyć te dwie opowieści.

Gościni programu tłumaczyła sens spacerów subiektywnych: - To są bardzo subiektywne opowieści o tym, co wtedy się wydarzyło, co ci ludzie przeżywali wtedy będąc w Stoczni, obserwując to, co było, jak się okazało potem, przełomowe dla historii Polski i Europy.

Medowska zapowiedziała też wydarzenie artystyczne, które odbędzie się w niedzielę, 14 sierpnia (są jeszcze wejściówki) - spektakl teatralny oparty o historię życia Anny Walentynowicz: - Spektakl "Anna" realizowany w Stoczni, w hali stoczniowej - no nie ma chyba lepszej daty na spektakl teatralny o Annie Walentynowicz, jak dzień 14 sierpnia, czyli data wybuchu strajku w obronie Anny Walentynowicz.

O programie ECS "Solidarność codziennie"

Wkrótce, bo 26 sierpnia, minie 5 lat programu ECS - “Solidarność codziennie”.

- To jest program społeczny Europejskiego Centrum Solidarności, który w połączeniu z przestrzenią zaadaptowaną do potrzeb społeczników i społeczniczek zainaugowaliśmy właśnie 5 lat temu po to, aby ułatwić życie w tym wszystkim aktywnym obywatelom i obywatelkom, którzy chcą działać na rzecz dobra wspólnego. (...) Chcemy trochę przejrzeć się temu, czym są te działania społeczne dzisiaj w obliczu wojny w Ukrainie, w obliczu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, w obliczu pandemii, ale też naszych zadań jako instytucji kultury - gdzie jesteśmy i co możemy zrobić lepiej, jak działać mądrzej.

Nowy program portalu pt. Tym żyje Gdańsk, prowadzi redaktor Marek Wałuszko
Nowy program portalu pt. Tym żyje Gdańsk, prowadzi redaktor Marek Wałuszko
fot. gdansk.pl

28 sierpnia Solidarity of Arts

W niedzielę, 28 sierpnia odbędzie się Solidarity of Arts, w tym roku w zmienionej formule. Wstęp wolny.

Doszliśmy do wniosku, że w roku trwającej wojny nie mielibyśmy odwagi zaproponować dużego koncertu o takim charakterze rozrywkowym - tłumaczy Medowska. - W związku z tym, zaprosiliśmy do współpracy artystów, którzy zostali strąceni ze swoich scen w swoim ojczystym kraju, czyli w Ukrainie, a znaleźli swój przyjazny dom w Gdańsku. W czterech lokalizacjach Gdańska wystąpią artyści bardzo różnych sztuk, którzy są tutaj. 

Medale Wolności Słowa 2021 przyznane w Gdańsku. Nagroda specjalna dla Mariana Turskiego

Patrycja Medowska zapowiedziała też kolejną edycję Medalu Wolności Słowa, którego głównym organizatorem jest Fundacja Grand Press oraz symboliczne otwarcie bramy nr 2 - 31 sierpnia - podczas kulminacyjnego dnia obchodów Sierpnia.

- To jeden z tych rytuałów, o których mówiłam, chcemy żeby się wpisał w narrację corocznych obchodów. Bo Solidarność to jest “otwarta brama” i tę kulturę otwartej bramy chcemy, jako ECS, pielęgnować.

Patrycja Medowska: - 31 sierpnia zakończy się też bardzo symbolicznie - wręczeniem medali wdzięczności tym wszystkim obcokrajowcom, którzy nieśli pomoc Solidarności. Oni też wezmę udział w pierwszo wrześniowych uroczystościach. To oczywiście Westerplatte, ale też potem refleksja europejska: Europa z widokiem na przyszłość, wojna i pokój, gdzie jesteśmy, jak może się ta wojna skończyć i czym może się skończyć? Będziemy gościć gości z Ukrainy, którzy tworzą plan odbudowy Ukrainy po wojnie.

"Tym żyje Gdańsk" - nasz nowy program

W tym tygodniu na portalu gdansk.pl rozpoczęliśmy regularne emisje programów studyjnych z cyklu „Tym żyje Gdańsk”. Rozmawiamy w nich z gośćmi na ważne tematy dotyczące życia mieszkańców i funkcjonowania samorządu, nowych regulacji prawnych czy dużych organizowanych przez Miasto Gdańsk imprez kulturalnych bądź okolicznościowych. Tematyka szeroka, ale zawsze ważna dla mieszkańców. Rozmowy z gośćmi toczą się w naszym nowym wirtualnym studiu.



Zobacz cały program:

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę