PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ostatnie dni, by zwiedzić sezonowe oddziały Muzeum Gdańska

Ostatnie dni, by zwiedzić sezonowe oddziały Muzeum Gdańska
Wraz z zakończeniem letniego sezonu turystycznego, od 19 września 2021 roku, oliwska Kuźnia Wodna, Wartownia nr 1 na Westerplatte oraz Muzeum Nauki Gdańskiej - sezonowe oddziały Muzeum Gdańska - zostaną zamknięte dla turystów. Pozostałe oddziały będą czynne krócej. Warto zaplanować zwiedzanie - szczególnie w nadchodzącą sobotę, kiedy czekają spotkania z kowalami z Kuźni Wodnej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mistrzowie kowalstwa artystycznego pochwalą się swoim talentem w Kuźni Wodnej ostatni raz w tym sezonie w sobotę, 18 września
Mistrzowie kowalstwa artystycznego pochwalą się swoim talentem w Kuźni Wodnej ostatni raz w tym sezonie w sobotę, 18 września
fot. A. Gierszewski, mat. MG

 


- Muzeum Gdańska prowadzi obecnie 10 oddziałów, np. nowe Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, czy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. W tegorocznym sezonie letnim po raz pierwszy umożliwiliśmy zwiedzanie do godziny 19.00. Niebawem jednak zamkniemy niektóre oddziały oraz wszystkie punkty widokowe. Z kolei atrakcje zlokalizowane na Śródmieściu będą czynne krócej, do godziny 16.00, ale wraz z rozpoczęciem jesieni wraca również program wydarzeń związanych z historią Gdańska - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wszystkich chcących skorzystać z ostatnich letnich dni dyrektor zaprasza do Kuźni Wodnej w Oliwie na spotkanie z kowalami artystami w sobotę, 18 września, od godziny 10.00 do 19.00. Tam, z pomocą tradycyjnych narzędzi i metod, z myślą o przyszłorocznych odwiedzających, wspomniani artyści przygotują stojak na rowery. Turyści będą mogli skorzystać z tego udogodnienia już od lata przyszłego roku.

- Nasi goście to ludzie ceniący kontakt z naturą, korzystający z uroków Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tego lata odwiedziło nas wielu rowerzystów i właśnie z myślą o nich, wzorując się na napisie „Gdańsk” z Ołowianki, nasi kowale wykonają niecodzienny i artystyczny stojak na rowery - zaprasza Remigiusz Pacer z Muzeum Gdańska, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie. - Będzie to jedna z ostatnich okazji, by tego lata zobaczyć działające warsztaty Kuźni, nową wystawę stałą z nowymi eksponatami oraz zrewitalizowany budynek oraz dowiedzieć się o tajemnicach fachu ginącego zawodu od specjalistów

Również w sobotę, będzie można również zwiedzić Muzeum Nauki Gdańskiej, w którym wciąż działają zegary sprzed kilkuset lat i punkt widokowy na wieży kościoła św. Katarzyny. Warto również odwiedzić Westerplatte oraz Wartownię nr 1, w którym znajduje się wystawa i eksponaty przekazane w latach 70. XX wieku przez żyjących wówczas obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

 

W sezonie zimowym zmieniają się także godziny otwarcia innych oddziałów Muzeum Gdańska, m.in. Domu Uphagena
W sezonie zimowym zmieniają się także godziny otwarcia innych oddziałów Muzeum Gdańska, m.in. Domu Uphagena
fot. Dariusz Kula, mat. MG

 

Krócej, ale ciekawiej. Propozycje dla mieszkańców także poza sezonem wakacyjnym

W sezonie zimowym będzie czynnych pięć oddziałów położonych na gdańskim Śródmieściu. Przez cały tydzień, z wyjątkiem wtorków, w godzinach 10.00-16.00 odwiedzimy Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Skrócenie godzin otwarcia nie oznacza jednak, że nie wejdziemy do nich po zamknięciu drzwi.

- Na zimę i jesień przygotowaliśmy szereg wydarzeń adresowanych do mieszkańców Gdańska. W prawie każdy czwartek w wybranych oddziałach będą się odbywać spotkania, koncerty, prelekcje, debaty oraz promocje książek poświęconym naszemu miastu. Z kolei sobotnie oprowadzania kuratorskie wokół wystawy czasowej Dominikanie w Gdańsku adresujemy do wszystkich z osób, które chcą ciekawie spędzić wolne przedpołudnie. Zobaczymy również nowe wystawy czasowe - mówi dyrektor Waldemar Ossowski.

 

Harmonogram otwarcia oddziałów Muzeum Gdańska w sezonie zimowym 2021/2022:

 • Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
 • Dwór Artusa, Długi Targ 43/44
 • Dom Uphagena, ul. Długa 12
 • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
 • Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16
  • Poniedziałek 10:00-16:00
  • Wtorek zamknięte
  • Środa 10:00-16:00
  • Czwartek 10:00-16:00
  • Piątek 10:00-16:00
  • Sobota 10:00-16:00
  • Niedziela 10:00-16:00

 

Sprzedaż biletów oraz ostatnie wejście na sale wystawowe jest możliwe od 30 do 60 minut przed zamknięciem oddziału. Aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

 • Muzeum Nauki Gdańskiej - zamknięta w sezonie zimowym
 • Kuźnia Wodna w Oliwie - zamknięta w sezonie zimowym
 • Wartownia nr 1 na Westerplatte - zamknięta w sezonie zimowym
 • Twierdza Wisłoujście - zamknięta do 2024 roku.

Oprac. AO

Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze
Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze