• Start
  • Wiadomości
  • Tydzień Ukraiński w Gdańsku 2018: film o słynnym śpiewaku operowym, wystawa grafik, koncert i więcej

Tydzień Ukraiński w Gdańsku 2018: film o słynnym śpiewaku operowym, wystawa grafik, koncert i więcej

Już po raz trzeci do Gdańska zawitają artyści ze Lwowa i innych miast Ukrainy, by prezentować tu swoją bogatą kulturę. III Tydzień Ukraiński odbędzie się w Gdańsku w dniach 24 - 30 października 2018 r. Na większość wydarzeń wstęp wolny.
23.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tydzień Ukraiński w Gdańsku rozpocznie się w środę, 24 października, i potrwa do wtorku, 31 października. W programie wiele ciekawych wydarzeń
Tydzień Ukraiński w Gdańsku rozpocznie się w środę, 24 października, i potrwa do wtorku, 31 października. W programie wiele ciekawych wydarzeń
mat. prasowe

Tydzień Ukraiński w Gdańsku to coroczna, szeroka prezentacja kultury ukraińskiej, zapoczątkowana z inicjatywy Konsula Generalnego Ukrainy w Gdańsku Lwa Zacharczyszyna i jego żony Tetiany Yermak. Jak tłumaczą, inspirowali się sukcesem Tygodnia Ukraińskiego w 2016roku, który konsulat organizował wspólnie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim w ramach cyklu „Teatry Europy”.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się uczynić to wydarzenie regularnym, corocznym. Nie było to łatwe, bo każda z przygotowywanych przez nas propozycji wymaga sporo pracy i zaangażowania wielu osób. Mamy nadzieję, że publiczność będzie zadowolona - mówi konsul Lew Zaharczyszyn.

Ta trzecia już odsłona Tygodnia Ukraińskiego odbędzie się w dniach 24-30 października, w różnych instytucjach i przestrzeniach kulturalnych Gdańska, m.in. w Instytucie Kultury Miejskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej czy Akademii Sztuk Pięknych. Trójmiejska publiczność będzie mogła przebierać w rozmaitych wydarzeniach, szeroko prezentujących współczesną kulturę Ukrainy - taki bowiem jest cel tego wydarzenia.

- Tydzień Ukraiński skierowany jest przede wszystkim do publiczności polskiej, a także do Polaków pochodzenia ukraińskiego. Dlatego staramy się wybierać takie projekty, które byłyby ciekawe, ale również pełniły funkcję informacyjną i pokazywały, co dzieje się w kulturze ukraińskiej i na Ukrainie w ogóle. Kultura odzwierciedla bowiem to, co dzieje się w państwie; to, co boli artystów, boli ludzi.

Konsul Ukrainy w Gdańsku, Lew Zacharczyszyn, zaprasza na III Tydzień Ukraiński w Gdańsku
Konsul Ukrainy w Gdańsku, Lew Zacharczyszyn, zaprasza na III Tydzień Ukraiński w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Tydzień z kulturą ukraińską zainauguruje wydarzenie filmowe - w środę, 24 października, w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, zobaczymy tegoroczny dokument „Mit” w reżyserii Łeonida Kantera i Iwana Jasnija.

- Kiedy zaproponowaliśmy IKM-owi pokaz tego filmu okazało się, że oni mieli już plan, żeby go pokazać w ramach jednego ze swoich wydarzeń - opowiada konsul. - Film opowiada o wybitnym ukraińskim soliście Opery Paryskiej, Wasylu Slipaku, który posiadał unikatowy głos o bardzo wysokim spektrum. Kiedy zaczyna się wojna na Ukrainie młody człowiek decyduje, że nie może pozostać w Paryżu, w komfortowych warunkach, jakie zapewnia mu życie śpiewaka w operze, i jako wolontariusz wyjeżdża na front, walczyć o swój kraj.

Polska premiera filmu odbyła się w maju 2018 roku, widzowie w Trójmieście będą mogli zobaczyć go po raz pierwszy.

Następny dzień, czwartek, 25 października, należeć będzie do „Geniusza z Ukrainy” - jak o nim napisał duński magazyn De Grunya Amsterdammer, czyli do Ołega Denysenki. Lwowski artysta-grafik zdobył uznanie na świecie - świadczy o tym 28 międzynarodowych nagród i zachwyty krytyków, którzy pisali o nim m.in. „artysta, który zadziwił świat („The New York Times”, 2003). Prace, które zobaczymy w Gdańsku - w Galerii Związku Ormiańskiego, złożą się na wystawę zatytułowaną „Równowaga”.

Lwowski Teatr Akademicki I ludzie, i lalki  w Gdańsku zaprezentuje  boską komedię o boskiej miłości  dla widzów w każdym wieku
Lwowski Teatr Akademicki "I ludzie, i lalki" w Gdańsku zaprezentuje "boską komedię o boskiej miłości" dla widzów w każdym wieku
mat. prasowe


„Boska Komedia... Andante” to propozycja przygotowana na Tydzień Ukraiński przez Lwowski Teatr Akademicki „I ludzie, i lalki” - w piątek, 26 października, w Teatrze Miniatura zobaczymy lalkową komedię liryczną dla widzów małych i dużych - od 5. roku życia. Będzie to ciepła i wzruszająca opowieść o boskiej miłości, przedstawiona językiem pieśni ukraińskiej.

Natomiast dzień później, w sobotę, 27 października, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej swój talent zademonstrują aktorzy Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej, którzy przygotowali złożony z dwóch części program: „Cygańska nuta” oraz „Romanse ukraińskie.

Kolejny dzień to z kolei okazja, żeby poznać lepiej literaturę ukraińską. W niedzielę, 28 października, Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku będzie gościć Petra Jacenkę, popularnego ukraińskiego pisarza, autora m.in. „Sagi lwowskiej”. Podczas spotkania zatytułowanego „Kat ze Lwowa w Gdańsku: historia oraz steampunk ukraiński” opowie on o swojej najnowszej książce, która miała premierę na początku października przy okazji otwarcia festiwalu schulzowskiego we Wrocławiu.

W poniedziałek, 29 października, publiczność będzie mogła doświadczyć ciekawego połączenia kultury ukraińskiej z kulturą zachodnią podczas koncertu „Najpiękniejszych pieśni Ukrainy”, który odbędzie się w Centrum św. Jana. Poświęcony on będzie pamięci wybitnej amerykańskiej artystki pochodzenia ukraińskiego Kvitky Cisyk (1953-1998), wykonawczyni utworu nagrodzonego Oscarem i Złotym Globem w 1977r., z okazji przypadającej w tym roku 65.rocznicy jej urodzin.

- Kvitka Cisyk jest bardzo znana na Ukrainie, można powiedzieć, że jest tam gwiazdą numer jeden. Urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale miała korzenie ukraińskie. Stworzyła swój świat piosenki ukraińskiej, bardzo romantycznej. Jej pieśni do filmów zostały odznaczone najwyższymi nagrodami. Na pewno będzie to bardzo ciekawe i ważne wydarzenie dla wspólnoty ukraińskiej, wiemy już, że na to czekają, ale zachęcam też polską publiczność do zapoznania się z jej twórczością.

Utwory Cisyk przypomni artystka ze Lwowa - Oksana Mucha z zespołem.

Tydzień Ukraiński zakończy pokaz filmów animowanych Serhija Sawczenki w nowej przestrzeni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Będzie to prezentacja serii animacji o wartościach, prezentujących przede wszystkim dziecięce spojrzenie, które z zaskakującą trafnością odnoszą się do wartości uniwersalnych i ponadczasowych. Po projekcji odbędzie się rozmowa z udziałem znanej ukraińskiej kulturolog Iryny Podoliak.

PROGRAM III TYGODNIA UKRAIŃSKIEGO W GDAŃSKU:

Środa, 24 października, godz. 18:00 - projekcja filmu „Mit” (2018 r.), reż. Łeonid Kanter, Iwan Jasnij. Po projekcji odbędzie się rozmowa wokół filmu. Prowadzenie: Kateryna Mizina (producent), Marta Kowal (Uniwersytet Gdański). Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku (ul. Długi Targ 39/40). Wstęp wolny.

Czwartek, 25 października, godz. 18:00 - wernisaż wystawy grafiki Ołeha Denysenki (Lwów) „Równowaga”. Galeria Związku Ormiańskiego w Gdańsku (ul. Mariacka 34/36). Wstęp wolny.

Piątek, 26 października, godz. 12:00 i 18:00 - „Boska komedia... andante” - liryczny spektakl lalkowy dla dorosłych i dzieci. Autor: Nadija Krat, reżyser: Ołeksij Krawczuk, Lwowski Teatr Akademicki „I ludzie, i lalki”, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku (al. Grunwaldzka 16). Bilety: 24 zł (do kupienia w kasach Teatru Miniatura oraz on-line, na stronie Teatru).

Sobota, 27 października, godz. 17:00 - Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej. Program: część I - „Na cygańską nutę”, część II - „Romanse ukraińskie”. Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku (ul. Ołowianka 1). Bilety: 80-140zł (do kupienia w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz on-line, na stronie Filharmonii).

Niedziela, 28 października, godz. 16:00 - „Kat ze Lwowa w Gdańsku: historia oraz steampunk ukraiński” - spotkanie z autorem „Sagi lwowskiej”, Petrem Jacenką. Prowadzenie: Marek Wilczyński. Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Mariacka 42). Wstęp wolny.

Poniedziałek, 29 października, godz. 18:00 - „Koncert najpiękniejszych pieśni Ukrainy. Wystąpi Oksana Mucha z zespołem (Lwów). Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50). Bilety (do kupienia przed koncertem: 20/30 zł.

Wtorek, 30 października, 18:00 - projekcja filmów animowanych Serhija Sawczenki oraz debata „Dziecięce fantazje w dorosłym wymiarze”. Prowadzenie: kulturolog Iryna Podoliak (Lwów). PATIO, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (Targ Węglowy 6). Wstęp wolny.


Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Andrii Deshchytsia, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej