Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Tydzień Litewski: głośne nazwiska, wielkie dzieła. Są jeszcze bilety

Słynne dzieła Aleksandra Puszkina, Antoniego Czechowa i Thomasa Bernharda w reżyserii najznakomitszych litewskich reżyserów będzie można zobaczyć na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego podczas Tygodnia Litewskiego. W programie także spektakl dla dzieci, premiera filmowa, spotkania z artystami, warsztaty dla seniorów i wystawa. Wszystko w dniach 6-12 października.

Tydzień Litewski: głośne nazwiska, wielkie dzieła. Są jeszcze bilety
A
A
data publikacji: 04 października 2017 r.

Borys Godunow w reżyserii legendy litewskiego teatru z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem artystycznym. Spektakl Eimuntasa Nekrošiusa otworzy Tydzień Litewski w Gdańsku
Borys Godunow w reżyserii legendy litewskiego teatru z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem artystycznym. Spektakl Eimuntasa Nekrošiusa otworzy Tydzień Litewski w Gdańsku
mat. prasowe

Tydzień Litewski to kolejne wydarzenie organizowane przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense, w ramach cyklu Teatry Europy - będącego jedną z najpopularniejszych pozycji repertuaru tej instytucji, obok cyklu Teatry Polskie i Festiwalu Szekspirowskiego.

Siedem dni z teatrem i kulturą naszych sąsiadów - od piątku 6 października do czwartku 12 października - zainauguruje z rozmachem Litewski Państwowy Teatr Dramatyczny w Wilnie, który wystąpi z trzyipółgodzinnym spektaklem „Borys Godunow” na podstawie inspirowanej dziełami Szekspira tragedii Aleksandra Puszkina, uznawanego za najwybitniejszego przedstawiciela romantyzmu rosyjskiego.

Tekst napisany przez jednego z klasyków literatury w pierwszej połowie XIX wieku od samego początku budził kontrowersje. Puszkin obrał sobie bowiem za temat bezwzględnej i zaciekłej walki o tron moskiewski na przełomie XVI/XVII wieku, bazując na źródłach historycznych „Historii państwa rosyjskiego” Nikołaja Karamzina i starych kronikach - inspirował się też tragediami Williama Szekspira. Efekt nie spodobał się ówcześnie rządzącemu krajem carowi Mikołajowi I, który zabronił Puszkinowi wydania „Borysa Godunowa”, zaproponował mu jednak napisanie dramatu na nowo. Autor na to się nie zgodził - ostatecznie wydał „Godunowa” na własną rękę w 1830 roku.

Po tekst Puszkina wielokrotnie sięgali znakomici twórcy - w Polsce wystawiono m.in. operę o tym samym tytule w reżyserii Mariusza Trelińskiego, swoją inscenizację zaproponował też Iwan Wyrypajew. Teraz, z okazji Tygodnia Litewskiego, trójmiejska publiczność po raz pierwszy będzie mogła się przekonać, jak XIX-wieczny dramat wypadnie w reżyserii litewskiego reżysera Eimuntasa Nekrošiusa - wybitnego twórcy, który popis swojego talentu dał w Gdańsku kilkukrotnie, podczas Festiwalu Szekspirowskiego (spektakle „Hamlet”, „Otello” i „Makbet”).

„Borys Godunow” w reżyserii Nekrošiusa zainauguruje Tydzień Litewski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1), w piątek 6 października 2017, o godz. 18. Wystąpią: Salvijus Trepulis, Marius Repšys, Arūnas Sakalauskas, Vytautas Anužis, Remigijus Vilkaitis, Monika Vaičiulytė, Elžbieta Latėnaitė, Algirdas Gradauskas, Algirdas Dainavičius, Džiugas Siaurusaitis, Povilas Budrys, Dainius Gavenonis, Ieva Triškauskaitė, Vitalija Mockevičiūtė, Monika Bičiūnaitė, Remigijus Bučius, Vaidas Vilius, Vygandas Vadeiša, Neringa Bulotaitė i Jurga Kalvaitytė.

Bilety: Strefa A - normalny 90 zł, ulgowy 75 zł, Strefa B - normalny 70 zł, ulgowy 55 zł, Strefa C - normalny 50 zł, ulgowy 35 zł, Strefa D - 30 zł.


Sztuka Aktor Minetti Thomasa Bernharda była dedykowana jednemu z najsłynniejszych aktorów niemieckich, Bernhardowi Minetti
Sztuka Aktor Minetti Thomasa Bernharda była dedykowana jednemu z najsłynniejszych aktorów niemieckich, Bernhardowi Minetti
mat. prasowe

Drugi spektakl, który zobaczymy w ramach Tygodnia Litewskiego w Gdańsku, „Aktor Minetti”, to znów dwa głośne nazwiska: austriackiego klasyka literatury Thomasa Bernharda i czołowego europejskiego reżysera teatralnego, wielkiego twórcy litewskiego teatru Rimasa Tuminasa.

„Aktor Minetti” to emocjonalna sztuka ukazująca zniekształcone relacje międzyludzkie, wyobcowanie, frustrację i wewnętrzne ludzkie piekło. Jej bohaterem jest starzejący się aktor, który nie występował na scenie od 30. lat. Marzy, by po raz ostatni zagrać Króla Leara. Na scenie wyrzuca z siebie myśli o życiu artysty, sztuce, dążeniu do doskonałości, relacji z publicznością, społeczeństwie żądnym rozrywki i wygód; zadziwia siłą strumienia myśli i prawd wygłaszanych do widza, będących jednocześnie źródłem wyzwolenia.

Spektakl na podstawie utworu austriackiego dramatopisarza po raz pierwszy został zrealizowany na Litwie - w Państwowym Wileńskim Teatrze Małym. Wybór sztuki reżyser tłumaczył tym, że „światopogląd Bernharda jest bliski jego sercu”.

- Tematem przewodnim dla Bernharda jest ciągłe niezadowolenie. Niezadowolenie z tego, co robi, i z tego, co się dzieje dookoła niego. Ja również jestem pełen zwątpienia. Zwątpienia, które muszę przezwyciężyć na polu sztuki teatralnej i ponownie odzyskać wiarę - mówi Rimas Tuminas. - Niezależnie od tego, gdzie jestem: na Litwie, w Anglii, Izraelu czy w Rosji, to zawsze zaczynam od teatru, od zwątpienia, i podążam ku nadziei. To jest jedyna droga.

W rolę głównego bohatera, maestro Minettiego, wciela się wybitny litewski aktor Vladas Bagdonas. W pozostałych rolach występują: Inga Burneikaitė, Agnė Kiškytė, Daumantas Ciunis, Tomas Stirna, Indrė Patkauskaitė, Elžbieta Latėnaitė, Tomas Rinkūnas, Tomas Kliukas, Indrė Patkauskaitė, Kristina Žebrauskaitė, Bronė Stapulionienė oraz Kazys Vytautas Stapulionis.

Spektakl odbędzie się w niedzielę 8 października 2017 r., w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1), o godz. 19. Czas trwania: 1 godz. 30 min.

Bilety: Strefa A - normalny 75 zł, ulgowy 55 zł, Strefa B - normalny 55 zł, ulgowy 40 zł, Strefa C - normalny 40 zł, ulgowy 25 zł, Strefa D - 25 zł.


Polscy krytycy napisali, że Mewa Oskara Koršunovasa to mistrzostwo świata
Polscy krytycy napisali, że Mewa Oskara Koršunovasa to mistrzostwo świata
Fot. D. Matvejevas

Słynną „Mewę” Antoniego Czechowa zobaczymy natomiast w Gdańsku we wtorek 10 października 2017 r., w reżyserii samego Oskarasa Koršunovasa. 

- Wystawiać Czechowa, to diagnozować choroby naszych czasów, skazy na duszy, używając słów zamiast skalpela. Dla aktora ośmielić się zagrać w sztuce Czechowa jest poniekąd jak dla lekarza złożyć przysięgę Hipokratesa, ponieważ każda chwila w dramacie Czechowa jest nagłym zwrotem losu - mówi reżyser.

„Mewa” została uznana za wielkie osiągnięcie reżyserskie Koršunovasa. Otrzymała dwie nagrody Złotego Krzyża (najważniejsza nagroda teatralna Litwy): Martynas Nedzinskas (Trieplew) dla najlepszego aktora i Nelė Savičenko (Irina Arkadina) dla najlepszej aktorki. Realizacja Koršunovasa zdobyła także główną nagrodę na 36. Litewskim Festiwalu Teatralnym. Międzynarodowy debiut na festiwalu Kontakt w Toruniu został wyróżniony pięcioma nagrodami: za zajęcie trzeciego miejsca, nagrodą dla najlepszego reżysera - Oskarasa Koršunovasa, nagrodą dziennikarzy, nagrodą za rolę Konstantego Trieplewa dla najlepszego młodego twórcy festiwalu, którą otrzymał Martynas Nedzinskas oraz nagrodą dla najlepszej aktorki, która trafiła do Rasy Samuolytė za rolę Maszy.

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) spektakl odbędzie się o godz. 19. Czas trwania: 2 godz. 50 min. Występuje zespół OKT Teatru Miejskiego w Wilnie: Martynas Nedzinskas, Nelė Savičenko, Darius Meškauskas, Gelminė Glemžaitė, Vytautas Anužis, Airida Gintautaitė, Rasa Samuolytė, Darius Gumauskas, Dainius Gavenonis, Kirilas Glušajevas i Giedrius Savickas.

Bilety: Strefa A - normalny 90 zł, ulgowy 75 zł, Strefa B - normalny 70 zł, ulgowy 55 zł, Strefa C - normalny 50 zł, ulgowy 35 zł, Strefa D - 30 zł.


Podczas Tygodnia Litewskiego nie zabraknie również teatralnej propozycji dla dzieci - Teatr „Dansema” przyjedzie z tanecznym, barwnym spektaklem dla najmłodszych widzów, do 3. roku życia.

W przedstawieniu „Mozaika” słynna litewska choreograf Birutė Banevičiūtė zastanawia się jak wygląda świat oczami małego dziecka, korzystając z tego, w jaki sposób dziecko w pierwszych latach życia rozpoznaje świat - za pomocą kolorów i kształtów geometrycznych.

Wspólnie z tancerzami (Giedrė Subotinaitė/Agnė Ramanauskaitė, Mantas Stabačinskas i Marius Pinigis) stworzy z kolorowych kształtów mozaikę barwnych warzyw, takich jak marchewka, pomidor czy ogórek, ale i grzybów, owoców czy kwiatów. Tancerze podróżują poprzez kolejne stadia rozwoju dziecka - jak dzieci poniżej pierwszego roku życia czołgają się, odbijają, raczkują, następnie jak dwulatki chodzą, biegają, przewracają się, potem jak trzylatki galopują, chowają się i turlają. Charakterystycznym dziecięcym aktywnościom towarzyszy specjalnie stworzona muzyka złożona z wysokich, prostych dźwięków, przemawiających do dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Półgodzinne przedstawienie będzie połączone ze wspólną zabawą po spektaklu - mali widzowie będą mogli bawić się elementami scenografii.

Spektakl „Mozaika” został uznany przez Litewskie Ministerstwo Kultury za najlepsze przedstawienie dziecięce 2012 roku.

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) będzie można go zobaczyć ostatniego dnia trwania Tygodnia Litewskiego, w czwartek 12 października 2017 r., o godz. 12.

Bilety: rodzic + dziecko: 35 zł, opłata za drugie i kolejne dziecko: 10 zł.


Choć prezentacja kultury Litwy w dużej mierze oscylować będzie wokół teatru, w programie Tygodnia Litewskiego znajdą się również filmy - w tym przedpremierowy pokaz „Szronu” w reżyserii Šarūnasa Bartasa, z m.in. Vanessą Paradis, Andrzejem Chyrą i Weroniką Rosati, a także spotkania z artystami, warsztaty dla seniorów i wystawa zdjęć najbardziej znanego litewskiego fotografa teatralnego.

Szczegółowy program tutaj: Wydarzenia towarzyszące.

Tydzień Litewski organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense odbywa się dzięki współpracy z Attache Kulturalną Republiki Litewskiej oraz Litewskim Instytutem Kultury. Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej oraz Rada Kultury Litwy.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora