Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

"Olbrzym" i inne. Tydzień z kinem hiszpańskim w Klubie Żak

Bez Almodovara i Banderasa, ale za to z Nagrodami Goya - w Klubie Żak zobaczymy 12 najlepszych i najbardziej popularnych hiszpańskich filmów ubiegłego roku. Przegląd w ramach 18. już edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego odbędzie się w dniach 13-19 kwietnia.

"Olbrzym" i inne. Tydzień z kinem hiszpańskim w Klubie Żak
A
A
data publikacji: 12 kwietnia 2018 r.

'Twoje oczy' Pedra Aguilery to obraz zakazanej, mrocznej fascynacji. W głównej roli Ivana Baquero, znana z roli dziewczynki z 'Labiryntu Fauna'
'Twoje oczy' Pedra Aguilery to obraz zakazanej, mrocznej fascynacji. W głównej roli Ivana Baquero, znana z roli dziewczynki z 'Labiryntu Fauna'
Mat. prasowe

Gdańsk jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, gdzie widzowie zobaczą najnowsze filmy twórców z Półwyspu Iberyjskiego wybrane przez organizatorów Tygodnia Kina Hiszpańskiego.

Hiszpanie, tak jak my - kochają kino. W ubiegłym roku sprzedano tam prawie 100 milionów biletów. Filmy, które zobaczymy w Żaku pojawiały się na ekranach hiszpańskich kin w roku biegłym. Większość z 12 propozycji to polskie premiery. Są zróżnicowane gatunkowo i tematycznie, a prezentowane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach zdobywają prestiżowe nagrody.

- Trudno tu o spójny obraz - mówi o proponowanych obrazach Paweł Biliński, kurator sceny filmowej Klubu Żak. - Na pewno wśród zebranych są filmy nagrodzone najważniejszą w kinematografii hiszpańskiej Nagrodą Goya, jak “Olbrzym”, który otrzymał aż 10 takich statuetek i cieszy się dużym uznaniem na świecie. Film tego reżysera - “Kwiaty” - był pokazywany w ramach jednej z poprzednich edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego. To znamienne dla tej kinematografii, że w kolejnych przeglądach ci sami reżyserzy powracają z nowymi propozycjami, co oznacza, że trzymają rękę na pulsie i wciąż tworzą. Jak Pablo Berger, autor filmu “Abrakadabra”, którego “Śnieżkę” widzieliśmy kilka lat temu. Czarno - biała i niema była wtedy rodzajem eksperymentu.


Podczas tego Tygodnia nie wszystko będzie serio. Spragnieni hiszpańskiego temperamentu i ci, którzy lubią się bać na pewno nie poczują się zawiedzeni.

- W programie znalazł się film Álexa de la Iglesii, twórcy wielu bardzo popularnych w Hiszpanii czarnych komedii, jak "Hiszpański cyrk", za który otrzymał Srebrnego Lwa na Festiwalu w Wenecji. De la Iglesia reżyseruje przynajmniej raz na dwa lata i jego nowe propozycje trafiają zawsze do Tygodnia Kina Hiszpańskiego. Nie zabraknie też komedii romantycznych (“Dla twojego dobra”) cieszących się popularnością wśród widzów. Ciekawie też zapowiada się “Powołanie” - musical o zakonnicach, który zdobył Nagrodę Goya w kategorii Najlepsza piosenka. To może być właśnie przykład wybuchowej mieszanki hiszpańskiego temperamentu, który tak bardzo spodobał się polskiej widowni.

A co z horrorami?

- W zeszłym roku graliśmy trzy horrory, w tym roku będzie tylko jeden - tłumaczy Biliński. - Paco Plaza, znany z filmu [REC]), opowie w “Veronice” historię seansu spirytystycznego z niewytłumaczalnym zakończeniem i nieodkrytą do dziś tajemnicą.

Ciekawostką dla fanów śledzących nowości hiszpańskiego kina będzie zapewne fakt, że w filmie “Twoje oczy” zobaczymy w zmysłowej roli Ivanę Baquero, znaną nam z “Labiryntu fauna” Guillermo del Toro. 11 lat temu zagrała tam główną rolę, 11- letniej Ofelii.  

- Przegląd zamyka film "Autor" oparty na motywach powieści Javiera Cercasa - opowiada Biliński. - Odtwórca głównej roli w tym filmie, Javier Gutiérrez, wyróżniony został Nagrodą Goya dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

'Autor' ze znakomitą rolą Javiera Gutiérreza, którego mogliśmy podziwiać w filmie 'Stare grzechy mają długie cienie'
'Autor' ze znakomitą rolą Javiera Gutiérreza, którego mogliśmy podziwiać w filmie 'Stare grzechy mają długie cienie'
Mat. prasowe


PROGRAM Tygodnia Kina Hiszpańskiego 2018

 

13.04.2018

G.18.30 / OLBRZYM / Handia / r. Jon Garaño, Aitor Arregi / Hiszpania / 2017 / MFF w San Sebastian 2017: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda dla Najlepszego Baskijskiego Filmu, Nagrody Goya 2018: Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepsza muzyka, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy montaż, Najlepsza scenografia, Najlepsza charakteryzacja, Najlepsze efekty specjalne / 114 min.

 

14.04.2018

G.16.30 / TWOJE OCZY / Demonios tus ojos / r. Pedro Aguilera / wyk. Ivana Baquero (Labirynt fauna) / Hiszpania / 2017 / 94 min.

G.18.30 / TRUDNO POWIEDZIEĆ ŻEGNAJ / No sé decir adiós / r. Lino Escalera / Hiszpania / 2017 / Nagrody Goya 2018: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa / 96 min.

 

15.04.2018

G.16.30 / POWOŁANIE / La llamada / r. Javier Ambrossi, Javier Calvo / Hiszpania / 2017 / Nagrody Goya 2018: Najlepsza piosenka / 108 min.

G.18.30 / BAR / El bar / r. Álex de la Iglesia (Ta noc jest moja, Hiszpański cyrk, Życie to jest to) / Hiszpania / 2017 /102 min.

 

16.04.2018

G.16.30 / VERÓNICA / r. Paco Plaza ([REC]) / Hiszpania / 2017 / Nagrody Goya 2018: Najlepszy dźwięk / 105 min.

G.18.30 / TO DLA TWOJEGO DOBRA / Es por tu bien / r. Carlos Therón / wyk. Javier Cámara (Porozmawiaj z nią, Młody papież, Złe wychowanie) / Hiszpania / 2017 / 93 min.

 

17.04.2018

G.16.30 / FIESTA / El pregón / r. Dani de la Orden / Hiszpania / 2016 / 78 min.

G.18.30 / ABRAKADABRA / r. Pablo Berger (Śnieżka) / wyk. Maribel Verdú (Śnieżka, Labirynt fauna, I twoją matkę też), Antonio de la Torre (Za późno na gniew, Autor, Stare grzechy mają długie cienie) / Belgia, Francja, Hiszpania / 2017 / 96 min.

 

18.04.2018

G.18.30 / PIERWSZA MIŁOŚĆ / Amar / r. Esteban Crespo / Hiszpania / 2017 / 105 min.

 

19.04.2018

G.16.30 / ZŁOTE MIASTO / Oro / r. Agustín Díaz Yanes (Boskie jak diabli) / Hiszpania / 2017 / 103 min.

G.18.30 / AUTOR / El autor / r. Manuel Martín Cuenca (Kanibal) / wyk. Javier Gutiérrez (Stare grzechy mają długie cienie, Ostatni Hiszpanie na Filipinach, Nieznany), Adriana Paz (Spectre, Rudo i Cursi), Antonio de la Torre (Abrakadabra, Volver, Hiszpański cyrk) / Nagrody Goya 2018: Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepsza aktorka drugoplanowa / Hiszpania / 2017 / 112 min.


Bilety: 18 zł; 14 zł – zniżki* dla studentów, uczniów, seniorów; 8 zł - KARTA DO KULTURY.

KINO ŻAK, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197.

Schlöndorff i dużo więcej. Tydzień Filmu Niemieckiego w Klubie Żak

“Do widzenia, do jutra” w Żaku. Przegląd filmów Zbyszka Cybulskiego od piątku

-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora