PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Tydzień Estoński w Teatrze Szekspirowskim. Magia, folklor i... Tarantino
Tydzień Estoński w Teatrze Szekspirowskim. Magia, folklor i... Tarantino
Estońskie baśnie i legendy inspirowały samych braci Grimm. O tym, z czego słynie kultura tego kraju będzie można się przekonać podczas Tygodnia Estońskiego w Teatrze Szekspirowskim, w dniach 6-9 grudnia 2018 r. W programie spektakle dramatyczne, teatr tańca, koncert, wystawy, ciekawy wykład i warsztaty dla dzieci. Na część wydarzeń jest wstęp wolny.
Spektakl Wilkołak  wyreżyserował pochodzący z Jakucji Sergey Potapov, jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów. Został okrzyknięty  jakuckim Tarantino
Spektakl "Wilkołak" wyreżyserował pochodzący z Jakucji Sergey Potapov, jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów. Został okrzyknięty "jakuckim Tarantino"
Fot. Frol Podlesny


Ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Teatry Europy (i Świata)”, znanego wcześniej jako „Teatry Europy”, organizowanego od 2014 roku przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, zabierze nas do Republiki Estonii. Od czwartku, 6 grudnia, do niedzieli, 9 grudnia, w trzech lokalizacjach: w Teatrze Szekspirowskim, Teatrze w Oknie oraz w Nadbałtyckim Centrum Kultury odbywać się będą wydarzenia poświęcone kulturze tego niewielkiego, pod wieloma względami egzotycznego kraju, w którym w niemal równym stopniu ścierają się wpływy skandynawskie, niemieckie czy rosyjskie.

- Tym razem „Tydzień” jest krótszy, ale intensywny. Każdego dnia będzie odbywać się aż kilka wydarzeń - mówi Magdalena Hajdysz, rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.


 Wilkołak zdobył m.in. Nagrodę Specjalną krytyków teatralnych na festiwalu w Petersburgu
"Wilkołak" zdobył m.in. Nagrodę Specjalną krytyków teatralnych na festiwalu w Petersburgu
Fot. Frol Podlesny


W programie Tygodnia Estońskiego znajdziemy emocjonujące spektakle, rozprawiające się z demonami przeszłości, żywiołowy teatr tańca z estońską i hinduską muzyką oraz niezapomniany koncert na sześć wybitnie utalentowanych głosów. Ponadto organizatorzy przygotowali wystawy, spotkania oraz przegląd kina estońskiego (m.in. głośny film „Listopad” z muzyką Michała Jacaszka).

- Estońska kultura ma do zaoferowania wiele z rzeczy, które są raczej rzadko spotykane w Polsce - uczy doceniać ciszę i przyrodę, minimalistyczną estetykę i kulturę tradycyjną, uczy pragmatycznych i pozytywistycznych postaw wobec życia i pracy - podkreśla Kazimierz Popławski, twórca serwisu poświęconego Estonii Eesti.pl.

Więcej o tym ciekawym kraju Popławski opowie podczas odbywającego się w ramach Tygodnia Estońskiego wykładu „Estonia - mały kraj, wiele do odkrycia”. Przybliży bogactwo przyrodnicze i kulturowe tego państwa - zabierze słuchaczy do krainy ponad 2000 wysp i wysepek, półtora tysiąca jezior, setek ogromnych głazów na bałtyckim wybrzeżu, malowniczych bagien, czystych rzek i lasów, i ukrytych wśród nich setek poniemieckich dworów, ruin zamków i miasteczek jak z powieści Astrid Lindgren.

Opowie także o jego nowoczesnym obliczu. Estonia to m.in. kraj, w którym dostęp do internetu uważany jest za podstawowe prawo człowieka i jest wpisanym do konstytucji.

- Przy szacunku i uwielbieniu dla przyrody, tradycji i kultury, społeczeństwo estońskie znane jest z otwartości na nowoczesne rozwiązania - Estonia to lider informatyzacji, ojczyzna m.in. Skype i Taxify - zdradza Popławski.

Wykład odbędzie się w sobotę, 8 grudnia, we foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Początek o godz. 15. Wstęp wolny.


Estonian Voices to sekstet wokalny śpiewający a capella. Ich repertuar jest mieszanką stylów od jazzu, przez folk i klasykę, aż po popowe przeboje
Estonian Voices to sekstet wokalny śpiewający a capella. Ich repertuar jest mieszanką stylów od jazzu, przez folk i klasykę, aż po popowe przeboje
Fot. Jake Farra


Tydzień Estoński organizowany jest przez Fundację Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski. Partnerem wydarzenia jest Teatr R.A.A.A.M. z Tallina. Patronat nad nim objęła Ambasada Estonii w Warszawie.

Tydzień Estoński współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PROGRAM TYGODNIA ESTOŃSKIEGO


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze