PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tydzień Chorwacki w GTS od czwartku. Koncert, spektakle, filmy, ciekawe spotkania

Tydzień Chorwacki w GTS od czwartku. Koncert, spektakle, filmy, ciekawe spotkania
Tydzień Chorwacki będzie już 15 spotkaniem w ramach cyklu Teatry Europy i Świata w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, tym razem poświęconym kulturze kraju bałkańskiego. Rozpocznie się w czwartek, 9 września, a bogaty program wydarzenia obejmuje koncerty, spektakle dramatyczne, spotkania z literaturą i filmem.
„Staging a Play: Tartuffe“, na podstawie „Świętoszka“ Moliere'a, w wykonaniu Zagreb Dance Company zobaczymy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim na zakończenie Tygodnia Chorwackiego - w środę, 15 września
„Staging a Play: Tartuffe“, na podstawie „Świętoszka“ Moliere'a, w wykonaniu Zagreb Dance Company zobaczymy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim na zakończenie Tygodnia Chorwackiego - w środę, 15 września
mat. prasowe

 

 

- Tydzień Chorwacki jest dla mnie ważny nie tylko z uwagi na to, że przybliża kulturę kraju, który my, Polacy, kochamy, ale również dlatego, że wpisuje się w czas, w którym inny - ktoś z innego kraju, odleglejszego nam kręgu kulturowego - wydaje nam się bardzo często groźny, niebezpieczny, nieznany - mówi Agata Grenda, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - To, co rozpoczął prof. Jerzy Limon, czyli cykl Teatry Europy i Świata, w ramach którego prezentowany jest dorobek innych krajów, uznaję za naszą powinność i obowiązek, jeśli chodzi o działania teatru. Abyśmy wszyscy zrozumieli, że ten „inny” ma wspaniałą kulturę, jest dokładnie taki sam jak my, i czeka na to, żeby się podzielić tym, co ma najlepszego.

Rozpoczynający się w czwartek, 9 września, Tydzień Chorwacki, będzie okazją, by posłuchać m.in. na żywo muzyki Tamary Obrovac, pochodzącej z Chorwacji kompozytorki i flecistki, wykonującej inspirowany etnicznie współczesny jazz śródziemnomorski. Artystka ta w autorskich kompozycjach pozostających pod wpływem wielu muzycznych tradycji, z powodzeniem łączy inspirację, czerpaną z jej rodzinnych stron, istryjskiego ducha muzyki i dialektu z uniwersalnym językiem jazzu. Zaliczana jest do grona najoryginalniejszych twórców europejskiej sceny etnojazzowej. Jej występ zainauguruje Tydzień Chorwacki - 9 września, o godzinie 19.00, na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1). Bilety: 20 - 40 zł.

Wydarzenia w ramach Tygodnia Chorwackiego odbędą się stacjonarnie, ale w programie znalazła się też jedna propozycja online - to spektakl „Trzy zimy” na podstawie sztuki nagradzanej chorwackiej dramatopisarki Teny Štivičić, w reżyserii Ivicy Buljana, z Chorwackiego Teatru Narodowego w Zagrzebiu. To inspirowana prawdziwą historią epicka tragedia rodzinna, przedstawiająca cztery pokolenia chorwackiej rodziny Kos, której losy przeplatają się z losami ich kraju w obliczu politycznego przewrotu - od zwycięstwa zwolenników komunistycznej partii Tito, przez rozpad Jugosławii w 1990 roku, do podpisania traktatu o wstąpieniu do Unii Europejskiej w 2011 roku. Spektakl zostanie zaprezentowany z napisami w języku polskim i angielskim na platformie VOD Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w piątek, 10 września, o godzinie 19.00. Bilety: 25 zł.

 

Nagradzany spektakl „Czarna Matka Ziemia” Teatru Młodych w Zagrzebiu zobaczymy drugiego dnia festiwalu
Nagradzany spektakl „Czarna Matka Ziemia” Teatru Młodych w Zagrzebiu zobaczymy drugiego dnia festiwalu
mat. prasowe

 

W sobotę, 11 września, już na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zobaczymy natomiast spektakl „Czarna Matka Ziemia”, na podstawie powieści Kristiana Novaka, z Teatru Młodych w Zagrzebiu (adaptacja: Tomislav Zajec, reżyseria: Dora Ruždjak Podolski). To osadzona w latach 90. historia odnoszącego sukcesy młodego pisarza Matiji Dolenčeca, który starając się przezwyciężyć swój twórczy i emocjonalny kryzys, odkrywa własną historię, stłumioną w zapomnieniu i zastąpioną dziesiątkami przez siebie wymyślonych. Opowieść o codziennych kłamstwach, poczuciu winy, okrucieństwu, odosobnieniu i miłości, przeniesiona na scenę, nie tylko zachwyciła widzów, ale i zdobyła najwięcej nagród w historii chorwackiego teatru (m.in. za adaptację, reżyserię i kostiumy) i została uznana za najlepszy spektakl teatralny sezonu 2016/2017. Spektakl będzie prezentowany z napisami w języku polskim i angielskim. Rozpocznie się o godzinie 19.00. Bilety: 40 - 60 zł. Po spektaklu, o godz. 21.40 odbędzie się spotkanie z reżyserem oraz artystami Teatru Młodych w Zagrzebiu oraz Krystianem Novakiem, autorem książki „Czarna Matka Ziemia”.

15. edycja wydarzenia, która potrwa do środy, 15 września, przybliży ponadto taniec, film i sztuki wizualne Chorwacji, tradycyjnie da również możliwość zasmakowania w tradycyjnych potrawach oraz poznania walorów turystycznych wybranych regionów.

- Zaplanowaliśmy wydarzenia artystyczne, spektakle teatru tańca, spektakle dla dzieci, a także operę, czytania performatywne oraz spotkania z aktorami - zaprasza koordynatorka wydarzenia Maria Gostyńska. - Odbędą się na naszej scenie, i nie tylko, bowiem jak wielokrotnie wcześniej bywało, współpracujemy z innymi instytucjami kultury - m.in. Instytutem Kultury Miejskiej, a także Miejskim Teatrem Miniatura.

Na Tydzień Chorwacki w ramach cyklu Teatry Europy i Świata zapraszają Gdański Teatr Szekspirowski, Fundacja Theatrum Gedanense i Ministerstwo Kultury Chorwacji w partnerstwie z Ambasadą Chorwacji w Polsce.

Szczegółowy program: Tydzień Chorwacki w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 9-15 września.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze